Při domácím tréninku je potřeba k cyklistické stravě přistupovat trochu jinak. Stejně jako se liší intenzita a délka vašeho tréninku, mění se i nároky těla na energii a tekutiny. Poradíme vám, jak a čím doplňovat energii při krátkých, ale i velmi intenzivních domácích jízdách na trenažéru a co udělat pro správnou regeneraci.
Domácí jízdy jsou perfektní příležitost vyzkoušet si systém stravování, který používají i profesionálové. Princip je jednoduchý, vstřebaná energie by měla odpovídat náročnosti daného tréninku.
Co to znamená v praxi? Pokud si jdete například jen na 20-40 minut vytočit nohy v lehkém tempu, tak vám bohatě postačí voda a energii doplníte bez problémů až s dalším jídlem dne. Je to dobrá příležitost zkusit si třeba jízdu na lačno před snídaní v pohodlí domova. Pokud ale naopak plánujete intenzivní trénink delšího trvání, tak je potřeba myslet na dostatek paliva, zejména v podobě sacharidů.
Příprava jako na časovku
Jak jsme si ukázali v předchozích dílech seriálu, domácí trénink je specifický zejména v tom, že na trenažéru nemáte žádné pauzy – žádné zastávky na semaforech, žádné sjezdy, zatáčky, ani jízdu v balíku. Tvrdý domácí trénink nebo závod se proto velice podobá klasické časovce a podobně je potřeba přistupovat i k výživě.
Na časovku nebo intenzivní trénink, který bude trvat 45-90 minut pak probíhá příprava následovně. Přibližně 2-3 hodiny před zahájením si dáte poslední běžné jídlo. Mělo by být bohaté na sacharidy, pokud je to snídaně, tak například ovesná kaše s ořechy a ovocem. Pokud je to oběd, tak je dobrou přílohou například rýže. Poté přibližně 60 minut před začátkem je čas ještě na svačinu v podobě rychlých sacharidů, což může být kousek ovoce nebo energetická tyčinka.
Při samotném tréninku je nejlepší vyhnout se tuhému jídlu, které by zatížilo zažívání a připravilo by vás o část výkonnosti. Stačí si připravit isotonický nápoj, který dodá krom iontů také nějaké snadno vstřebatelné sacharidy v tekuté podobě.
Pokud takto intenzivní tréninky v plánu nemáte nebo chcete odjet doma i něco delšího přes 2 hodiny, tak je určitě vhodné zařadit i nějakou svačinu na kole. Vezměte si energetickou tyčinku, banán nebo sendvič. Cokoli, na co je vaše tělo zvyklé. A vezte si ji v zadní kapse dresu, pomůže to udělat domácí jízdu věrohodnější.
A co jíst po tréninku?
Pokud jste absolvovali velmi dlouhý nebo intenzivní trénink, tak je vhodné po tréninku dostat do těla přibližně 20 g bílkovin pro nastartování regenerace. Hodí se třeba tvaroh, šunka či přímo proteinový prášek.
Kratší a lehčí trénink však nevyžadují speciální výživu. Nejdůležitější částí po absolvování tréninkové jednotky je v každém případě správné doplnění tekutin.
Více potu vyžaduje více pití
Při domácím trénování myslete také na hydrataci. Doma vás nebude ochlazovat proudící vzduch jako venku, a i s dobrým ventilátorem vedle kola se pravděpodobně zpotíte víc než jindy. Vybavte se proto větším množstvím tekutin, než jste zvyklí. Profesionálové vypijí 500 až 1000 ml za hodinu v sedle!
Teď už vám v domácím tréninku nic nebrání a máte skvěle nakročeno zahájit další sezonu v lepší fyzičce, než ve které jste tuto zakončili.