Slunce si užívá plnými doušky. Mlhavé zimní počasí rodné země vyměnil český biker Ondřej Cink v rámci tréninkového kempu na sezonu 2021 za vyhřátý ostrov Mallorka. Šlo o vyvrcholení prvního přípravného bloku, který odstartoval už v závěru října v domácích podmínkách. „Všechno jde podle plánu,“ lebedí si úřadující český šampion v cross country i maratonu, jehož vrcholem v nadcházející sezoně bude útok na olympijskou medaili v Tokiu.
Co jste zvládnul v úvodu přípravy v domácích podmínkách, když byla zavřená fitness centra a ani pro dril v sedle kola nebyly podmínky úplně ideální?
Chodil jsem běhat, s trenérem Jirkou Květoněm jsem na Landronce pravidelně cvičil. Ráno byla sice docela zima, ale stačilo se přiměřeně obléknout a byl jsem v pohodě. Šlo o fajn zpestření přípravy. Hodně jsem se zaměřil na výbušnost, kterou v cross country potřebuji. Tudíž šlo z velké míry o skoková cvičení, cviky s TRX popruhy. A také jsem jezdil v rámci druhé fáze na biku.
Je potřeba k tréninku v přírodních podmínkách s vlastní vahou mít osobního trenéra?
Jirka Květoň se hodně zaměřuje na silový trénink pro cyklisty. Zvládl bych cvičení i sám, ale pod dozorem a vedením odborníka je trénink kvalitnější. Čeká mě olympiáda, z níž chci medaili. Nehodlám nic podcenit.
Dokážete si představit hrubou kondiční přípravu v tuzemských venkovních podmínkách i v pozdější fázi zimy?
Pokud zůstanou zavřené posilovny a nebude extra mrznout či chumelit, zvládnu to. Vlastně mi příprava venku vyhovovala. Minulý rok jsem ve stejném období cvičení na nabírání hrubé síly absolvoval ve fitku se závažím a moc mi to nesedělo. Byl jsem rozlámaný a cítil se blbě na kole.
Příprava na Mallorce, kam jste vyrazil v polovině listopadu, byla v dlouhodobém plánu nebo šlo o reakci na možnosti tréninku v Česku?
Klimatické podmínky doma nejsou v nynějším období příznivé, zatímco na Mallorce mohu chodit běhat, všechna cvičení absolvuji v tričku a kraťasech, stejně jako tréninky v sedle kola. A najezdím hodně kvalitní kilometry z hlediska vytrvalosti. Jsme na kempu se slovenským bikerem Tomášem Višňovským, což je super. Sice se specializuje na jinou disciplínu, ale příprava v listopadu a prosinci je podobná. Navíc máme stejného trenéra, tudíž jsme program na přípravný kemp sladili a domluvili se dlouho předem, že pojedeme na Mallorku společně.
Přiblížíte náplň jednotlivých tréninkových dnů v rámci kempu na Mallorce?
Šlo o tři třídenní bloky. První den vždy bylo cvičení s vlastní vahou před snídaní, pak přišlo na řadu kolo v rozmezí čtyř až pěti hodin. Další den byl před snídaní třicet minut trvající výběh, následně znovu hodiny v sedle. A třetí den jenom kolo v délce pěti a půl hodiny. K dispozici je i vnitřní bazén, takže jsme si mohli zaplavat, což bylo super na regeneraci. Hodně jsme se rovněž otužovali a každý den ráno chodili do venkovního bazénu.
Hodně jste se zaměřil na kopce. Nastoupané metry se pravidelně přehouply během jediného tréninku přes dva a půl tisíce metrů. Šlo o záměr?
Rovina mě nebaví. Tomáš je na tom podobně. Oba máme rádi kopce. Navíc je teprve listopad, tudíž nemusím řešit žádné intervaly. Samozřejmě si občas trénink proložíme rovinou, ale kopce nám sedí. Navíc jsme měli kliku na počasí. Většinu času bylo slunečno, tudíž jsme si kemp vážně užili.
Nebude týden v domácích podmínkách po čtrnáctidenním pobytu na Mallorce, kam se následně budete vracet, představovat pro organismus nepřiměřenou zátěž?
Věřím, že vše ustojím bez problémů. Mám vlastně naplánované jen dva tréninky s fitness koučem, takže bude záležet, zda se otevřou posilovny. Jeden den absolvuji testy na Lékařské fakultě v Plzni. Pokud to počasí dovolí, svezu se na kole. Ale budu hlavně odpočívat a regenerovat, protože budu mít v nohách hodně náročný program a dalších čtrnáct dnů v sedle před sebou.