Moderní funkční materiály udělaly z cyklistiky v podstatě celoročně komfortní aktivitu. Česká zima je však silný soupeř, kterého se nevyplatí podcenit. Ochranu trupu a končetin snadno vyřešíte dnes již nikterak závratnou investicí do kvalitního oblečení. Ale ruce, nohy a hlava stále bývají zdrojem nepohodlí.
Cyklistika v chladnější části roku nepochybně vyžaduje více zkušeností než jízda za ideálního počasí. Je potřeba naplánovat okruh tak, aby na něm příliš nefoukalo, aby nebyl moc kopcovitý, protože ve sjezdech snadno prochladnete, je nutné udržovat přiměřené tempo, aby se vám pod bundou nehromadila vlhkost, která by pak začala studit. Avšak tou úplně nejtěžší disciplínou je zvolit na základě pohledu z okna vhodné oblečení. Na následujících řádcích naleznete několik doporučení, jak v zimě ochránit hlavu a citlivé části těla.
Ochrana hlavy: návlek na přilbu či páska přes otvory
Cyklistickou zimní klasikou je tenká přiléhavá čepička pod přilbu. Při výběru dbejte na střih – měla by dostatečně krýt čelo i uši. Ve větším chladu oceníte, je-li alespoň přední díl vyroben z větruodolného materiálu a dokáže tak lépe ochránit dutiny před prochladnutím.
V mrazivých dnech někteří cyklisté rádi používají místo čepičky kuklu kryjící také nos a ústa. Jiní toto řešení ale považují za nekomfortní, třeba už jen kvůli kondenzaci vydechovaných par na látce.
Zajímavým trikem, jak omezit ochlazování hlavy, je přelepení ventilačních otvorů helmy páskou, alternativně pořízení speciálního návleku na přilbu. Ten pomůže nejen proti větru, ale i v dešti. V zimních měsících oceníte také čiré brýle s velkým zorníkem, protože každá ochrana obličeje se počítá.
Ochrana krku: klíčová pro tepelný komfort
Oblast krku a především šíje je pro pocit tepelného komfortu klíčová. Volte proto svršky s vyšším límcem zpracovaným tak, aby za něj nezafukovalo. V žádném případě ale neuděláte chybu, když přes límec bundy natáhnete nákrčník (tubusový šátek).
Ochrana rukou: krabí modely či návleky na řídítka
Co si počít, když ani kvalitní zimní rukavice nedokáží zabránit mrznutí prstů? Pokud nejsou vaše stávající rukavice úplně těsné, můžete do nich pořídit ještě tenké vložky (například i vlněné).
Vcelku účinným řešením je také netradiční střih rukavic, kde jsou vždy dva prsty pohromadě. Tyto „krabí“ modely vznikly ve snaze zprostředkovat vlastnosti palčáků při zachování schopnosti ovládat kolo.
V českých zeměpisných šířkách zřídka vídané, ale v severských zemích běžné, jsou zateplené návleky na řídítka. Ty představují maximální úroveň pasivní ochrany před chladem.
Další možností je dodat teplo rukám uměle. Na trhu jsou dnes i rukavice s elektrickým vyhříváním (napájení akumulátorem), případně lze do rukavic zakoupit sáčky, které vytváří teplo chemickou reakcí.
Ochrana nohou: hliníková fólie či speciální tretry
Základem pohodlné zimní jízdy jsou kvalitní teplé ponožky a správně zvolená velikost obuvi, noha totiž nesmí být v botě příliš utiskována. Tretry by tedy měly být spíše větší a také pozor na přiměřené stažení upínacího mechanizmu. Dalším trikem je použití izolovaných zimních stélek, případně umístění hliníkové fólie mezi stélku a podešev.
Navazujícím stupněm ochrany jsou návleky na tretry. Ne všechny jsou ale stejné, existují časovkářské modely, které jen vylepšují aerodynamiku, lehké membránové typy pro jaro či podzim, tenké pogumované proti dešti… Do zimních plískanic se nejlépe hodí návleky ze silného neoprenu, které přináší voděodolnost, dobrou termoizolaci a navrch ještě solidní životnost.
Pokud však jezdíte pravidelně, zamyslete se nad pořízením zimních treter. Investice je to vysoká pouze zdánlivě – vydrží mnohem déle než návleky, umožní vám šetřit vaše letní tretry a komfort užívání je nesrovnatelně vyšší. Pokud by ani zimní tretry nepomohly, opět jsou tu elektricky vyhřívané stélky nebo ponožky, případně hřejivé sáčky.