Každá Grand Tour přináší mnoho příběhů. Nemusí být jen žluté, růžové nebo červené. V pelotonu startuje 176 cyklistů a každý za tři týdny prožije svoje dobrodružství. Na letošní Vueltě pozorujeme velmi často na špici pelotonu australského závodníka Ineosu-Grenadiers Camerona Wurfa, jehož příběh pár řádek zaslouží.
Nyní sedmatřicetiletý sportovec z tasmánského Sandy Bay začal jako veslař v kategorii lehkých vah. V roce 2003 dokonce vyhrál MS do 23 let a o rok později reprezentoval Austrálii na olympijských hrách v Aténách.
Veslování je jeden z nejkomplexnějších sportů vůbec. Zatěžuje celé tělo a je velmi náročné na oběhové kapacity člověka. Skvělý základ pro ostatní vytrvalostní sporty, kterého Wurf využívá i v dalším sportovním životě.
Po boku Sagana či Nibaliho, budoucích superstar
Jeho posledním veslařským závodem je MS 2006 v britském Etonu, kde končí na čtvrté příčce. I přes výborný výsledek se do veslice už nevrátí. Na kole jezdí za amatérský tým Bissell doma v Austrálii.
Kvality špičkového světového veslaře, navíc s váhou okolo sedmdesáti kilogramů, se však nezapřou. Jako úplný nováček získává Cameron Wurf deváté místo v celkovém pořadí domácího etapáku Jayco Herald Sun Tour a zkouší své štěstí v rakouské amatérské sestavě Volksbank.
Evropské závody jsou nutnou podmínkou pro vstup mezi profesionály. Kvalit australského domestika si jako první všímá španělský tým Fuji-Servetto, ale tu první důležitou smlouvu podepisuje tehdy sedmadvaceti Wurf letý až o rok později do italské respektované sestavy Androni-Giocattoli.
Tady objíždí poprvé Giro di Italia. Díky své spolehlivosti dostává po sezoně nabídku od prvodivizního Liquigasu-Cannodale. Poznává budoucí superstar Petra Sagana i Vincenza Nibaliho, tým za sezonu 2011 získává hned 35 vítězství a zdá se, že tady bude Wurf doma.
Rekord na Havaji
Jenže dobrodružná povaha upovídaného zrzka vydrží cyklistický stereotyp jen čtyři roky. Po šampionátu Oceánie si dává od cyklistiky původně jen na rok pauzu a vrhne se na triatlon. Prý jen proto aby byl „fit“.
Závodnická duše se však jen tak nevytrácí. Wurf to brzy dotáhne mezi profesionály a v roce 2017 dokonce zajíždí rekord cyklistické části na ironmanské trati na Havaji. 180 km zvládá za 4:12:54, což je o celých 5 minut vylepšený rekord! Na běhu sice hned po startu ztrácí ledvinku s výživou, a nakonec finišuje až sedmnáctý, potenciál je však obrovský.
Dnes je jeho nejlepším výsledkem z Havaje 5. místo z roku 2019. Možná o to překvapivější bylo oznámení o návratu k cyklistice. Pro Ineos to však není bezhlavý podpis nebo nějaký marketing.
Kapitán s nezastavitelnou pusou
Wurf v týmu nahrazuje mistra světa v časovce z roku 2016 Vasila Kiryienku, jehož kariéru ukončila srdeční arytmie. Jedná se vlastně o výměnu kus za kus. Oba časovkáři s obrovským motorem, nekonfliktní povahou a profesionálním přístupem.
V týmu říkají Cameronovi „Camradio“, kvůli jeho nezastavitelné puse. I když je obklopen Jihoameričany s ekvádorským lídrem Carapazem dovede australský sportovec evidentně tmelit i nesourodou skupinu závodníků z celého světa.
O roli kapitána se dělí se svým dobrým kamarádem a často tréninkovým partnerem Chrisem Froomem. Přestože Vuelta má před sebou ještě týden a vedení Carapaze nad Rogličem v celkovém pořadí je velmi hubené, manažeři Ineosu velmi dobře vědí, jak důležité je mít Camerona Wurfa.