Domácí trénink pro cyklisty: nejlepší virtuální platformy

Autor: Jiří Kaloč

Trénovat v přírodních podmínkách už se vám s nástupem sychravého počasí nechce. Ale současně nehodláte přijít o nabranou fyzickou kondici a jste tudíž smířeni s domácí přípravou na trenažéru či válcích? Virtuální tréninkové platformy jsou nejlepším doplňkem pro domácí trénink. Udělají z individuální záležitosti společenskou aktivitu, snadno změní trénink ve hru a umožní vám projet si slavné cyklistické trasy po celém světě. Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější platformy a zhodnotit jejich výhody, nedostatky a cenu.

Virtuální tréninkové platformy jsou ve své podstatě software, který vám umožní propojit domácí cyklotrenažér s počítačem, notebookem, tabletem či chytrou televizí a vytvořit tak interaktivní prostředí. Namísto šlapání s výhledem na prázdnou zeď ve sklepě, či v lepším případě z okna, s virtuální platformou můžete při jízdě sledovat opravdovou cyklistickou trasu. Podle toho, kterou platformu si zvolíte pak můžete například v reálném čase závodit s dalšími cyklisty nebo si sestavovat vlastní tréninkové trasy.

Zwift

Zwift je celosvětově rozšířenou platformou. Oblibu si získal zejména díky virtuálnímu světu jménem Watopia. Nabízí krásnou grafiku a aktivní komunitu uživatelů, kteří v tomto fiktivním světě trénují a závodí.

Najdete tam úctyhodné množství velmi detailně propracovaných tras, na kterých lze trénovat, ale i soutěžit přímo s ostatními uživateli na živo v závodech jako například Tour of Watopia. Za odjeté kilometry pak uživatelé získávají odměny v podobě virtuálního vybavení, které lze obléci na svého virtuálního závodníka, což poslouží jako další zdroj motivace jezdit.

Kromě Watopie lze na Zwiftu jezdit i na digitalizovaných verzích reálných cyklistických tras nebo si i sestavovat své tréninkové trasy, ale na toto se Zwift nespecializuje.

Pokud vás láká herní aspekt domácího tréninku, tak je rozhodně Zwift super volbou. Měsíčně vás Zwift vyjde na 14,99 eur, v přepočtu přibližně 400 korun, což patří mezi vyšší ceny.

Rouvy

Rouvy je nejvšestrannější platformou, která nabízí unikátní funkci v podobě augmentované neboli rozšířené reality. Zwift své trasy tvoří digitálně jako v počítačové hře, Rouvy však používá přímo video záznam samotné trasy, kam vás „vloží“ v 3D animované podobě.

Takto si lze zatrénovat na více než 2500 video a GPS věrných trasách z celého světa. Za všechny lze jmenovat ikonické průsmyky Passo dello Stelvio, Passo Gavia či cyklo trasu světového triatlonového šampionátu IRONMAN Kona.

Můžete si také vytvořit své vlastní trasy, Rouvy nabízí spoustu možností pro strukturovaný trénink. Umí i výborně analyzovat váš výkon včetně charakteristiky šlapání, pokud máte kompatibilní zařízení. Podobně jako Zwift má i Rouvy aktivní komunitu jezdců a plný kalendář závodů, výzev a skupinových jízd. Rouvy je sympatická platforma i tím, že za jejím vývojem stojí Češi.

Pokud vás láká trénink v rozšířené realitě a hledáte výborný poměr cena výkon, tak je Rouvy jasná volba. Měsíčně vás vyjde na 325 korun a v této ceně máte tzv. Family sharing, tudíž na jednu licenci mohou jezdit ještě další dva členové rodiny.

Trainer Road či The Sufferfest

Pokud hledáte platformu, která se specializuje na strukturovaný trénink, tak se podívejte na Trainer Road, který vyjde na 15,75 dolarů tedy přibližně 360 korun za měsíc.

Pokud vás láká platforma, která doplňuje cyklistiku i návody na silové cvičení, jógu, či trénink mentální odolnosti, tak mrkněte na stránky The Sufferfest, který vyjde na 10,75 dolarů tedy okolo 245 korun.

Na trhu ale existuje spousta dalších hráčů jako BKool, FulGaz, Road Grand Tours, Kinomap či Tacx. Většina virtuálních platforem nabízí 14 dní na vyzkoušení zdarma. Určitě toho využijte a vyberte tu, která vás nejvíce zaujme.

Další Domácí trénink pro cyklisty v sérii