Cyklistická přilba je nedílnou součástí všech zodpovědných milovníků jízdy v sedle kola. Základem při volbě ochrany hlavy je vybrat disciplínu, které se chcete věnovat. Ale i pokud máte jasno, může vás dostat do úzkých široké spektrum nabízených výrobků.
Ve spolupráci s Future Cycling se milovníkům bicyklů pomůžeme zorientovat ve výběru helmy z hlediska rozdílných technologií výroby a zejména si představíme pokročilejší modely ochrany hlavy.
Milovníci silniční cyklistiky, cross country a rekreačního užití horských kol vybírají z přileb, u nichž se výrobci zaměřují na pohodlí, nízkou hmotnost, aerodynamiku a dobré odvětrání.
Levnější helmy se od nákladnějších liší hlavně množstvím otvorů. Vzhledem k levnější technologii výroby výplně i skořepiny samotné je potřeba více materiálu. Druhým faktorem odlišujícím levný segment od nákladnějšího je celkové provedení v podobě upínacího mechanismu, použitého materiálu výstelek, které například méně sají pot. V neposlední řadě pak levnější varianta přilby postrádá sofistikovanější technologie.
Nové technologie umožní pohyb helmy v konstrukci
Již delší dobu jsou používané doplňující oplety a výztuhy skořepiny. Aramidové či karbonové prvky zajišťují dobrou pevnost i při menším množství materiálu, ale v případě pádu i celistvost helmy, což výrazně pomůže při drsnějším karambolu.
V posledních letech se výrobci zaměřili při výrobě přileb nejen na ochranu hlavy proti prvotnímu nárazu a fatálním úrazům. Velký důraz kladou i na zmenšení pravděpodobnosti otřesu mozku a celkově rotačním silám působícím při pádu.
Co je MIPS, SPIN či WaveCel?
Helma se na hlavě pevně upne, drží na svém místě, ale zároveň nové technologie umožní pohyb helmy v její samotné konstrukci. Jde vlastně o jakési kluzné pouzdro. Proto jsou nyní více rozšířené technologie jako MIPS, SPIN, WaveCel atd.
Mips je vnitřní samostatná „konstrukce“, která se v případě pádu proti helmě lehce pohybuje na elastomerech.
Spin řeší tuto problematiku většími gelovými prvky.
WaveCel či Koroyd jsou struktury, které připomínají plástve či buněčné stavby a energii pohlcují svou postupnou deformací.
Topmodely se senzory Angi či ICEdot
Někteří výrobci dělí i topmodely na klasické či aerodynamické, kdy si cyklista může zvolit náčiní podle trasy, kterou hodlá absolvovat. Na přilbu tak lze kupříkladu připnout aero kryt větracích otvorů.
Za zmínku stojí i přídavné senzory jako ICEdot či Angi, které lze na helmu připnout, spárovat s telefonem a v případě pádu tyto senzory vyšlou nouzový signál, pokud jej samotný cyklista nezruší.
Tuto možnost mají sice i některé telefony, ale u helmy je výhoda v jasné definici, kdy se jednalo opravdu o pád. Pokud člověk jezdí často sám, je to vhodný pomocník pro případ karambolu.
Pro akčnější cyklisty přilby 2v1
Technologie výroby v případě přileb pro traily, enduro či sjezdové disciplíny jsou prakticky stejné jako u silničních modelů. Použité technologie jsou v základu stejné jako u silničních. Hlavní rozdíl je v celkovém tvaru a vyšší odolnosti.
I základní modely se v převážné míře vyznačují ochranou výrazně větší části temene, disponují štítkem proti slunečnímu záření a jsou kompatibilní i se sjezdovými brýlemi.
Taktéž jako u silničních přileb se liší i tento segment napříč cenovým spektrem kvalitou zpracování, poskytovanou ochranou a technologiemi. V poslední době lze dobře vybrat i helmy chránící celý obličej včetně brady.
„Dané přilby jsou zároveň dobře odvětrané a lehké. Určité typy mají dokonce chránič brady odnímatelný, takže dostanete výrobek 2v1, který je použitelný pro lehčí traily, a současně poslouží i jako seriózní ochrana při enduru,“ vysvětluje Štěpán Mikovec z Future Cycling.
Pokud jste náruživý příznivec akčnějších disciplín a jízdy v náročnějším terénu, v němž se s pády počítá, je rozhodně dobré volit z robustnější kategorie. „Platí, že v případě pádu a nárazu do helmy je vhodné neváhat a přilbu vyměnit. Pokud máte pochybnosti, rozhodně neváhejte a vše konzultujte s odborníky. Jde o vaši bezpečnost,“ nabádá Štěpán Mikovec z Future Cycling.
U náročných enduro závodů (samozřejmě pak i pro sjezd) je na zvážení volit z klasické sjezdové kategorie, která nabídne maximální ochranu. Je to podobné jako když vybíráme chrániče: podle náročnosti terénu volíme míru ochrany.
I pro děti jsou přilby odvětrané či na traily
Dětské cyklopřilby už zdaleka nemusí být beztvaré plastové výlisky s princeznou nebo autíčkem, které koupíme v supermarketu již roky. Stejně jako u dětských kol, i u přileb se výrobci rok od roku snaží přenést nové technologie i do tohoto segmentu. „K mání už je naprosto stejné spektrum jako u dospělých přileb,“ přitakává Štěpán Mikovec z Future Cycling.
Takže i pro dítka školou povinná se zálibou v trailech je možné zajistit parádní helmu do terénu, k mání jsou více odvětrané modely pro silniční či horskou cyklistiku, ale pochopitelně i rekreační.
„Opět platí pravidlo, že čím více se dítě cyklistice věnuje, tím je smysluplnější na přilbě nešetřit. Rozdíl poznáte v kvalitě zpracování i hmotnosti,“ říká Štěpán Mikovec z Future Cycling.
U dětí může nastat problém se zkoušením, i proto je k dispozici větší velikostní rozsah. I rovněž zde platí, že je vhodné se obrátit na odborníky, protože ve specializovaných prodejnách vám prodavači pomohou a máte jistotu, že vyberete správně. Bez ohledu na fakt, zda sáhnete po levnějším či finančně nákladnějším modelu.