Zapsala se do dějin! Výrazněji než jiné. Hned z několika důvodů je Tour de France 2010 nezapomenutelná. Naposledy se na Staré dámě představí Lance Armstrong. Před rokem poražený Američan přijíždí, aby se pomstil Albertu Contadorovi. Ale je to Španěl, kdo v cíli v Paříži znovu oblékne žlutý trikot šampiona. Jenže za jakou cenu? Nakonec je titulu zbaven, byť s odstupem téměř dvou let…
Při startu v Rotterdamu mají všichni v živé paměti vyvrcholení Tour 2009, kdy v cíli třetí Armstrong vyhlašuje „válku“ Contadorovi, tehdy ještě týmovému parťákovi z Astany. Američan přijíždí v dresu formace RadioShack založené jen proto, aby nemusel být po boku Contadora. A sní o osmém celkovém prvenství.
Armstrong padá: Moje Tour skončila
Jenže v osmatřiceti letech už na elitu nemá. V osmé etapě třikrát padá, ztratí bezmála dvanáct minut a propadne se na devětatřicátou příčku průběžného pořadí. „Moje Tour skončila,“ pronese smířlivě v cíli.
Maillot jaune postupně oblékají Fabian Cancellara, Sylvain Chavanel a Cadel Evans, až jej po deváté etapě přebírá Andy Schleck. Po dvou třetinách závodu má k dobru jednatřicet vteřin na druhého Contadora. V patnácté etapě lucemburský závodník opakovaně útočí. Ale Španěl odolává.
A pak, při stoupání na Port de Bales Schleckovi spadne řetěz. Contador se ohlédne, a přestože technické problémy soupeře zaznamená, rozhodne se zaútočit. „Kam se poděla fair play,“ čertí se v cíli Schleck.
Contador útočí na lídra v potížích
Contador totiž porušil všechny zásady cyklistického pelotonu. Nedbal na fakt, že pokud má muž ve žlutém technické trable, nikdo neútočí. „Nevěděl jsem, že má potíže,“ brání se španělský cyklista, byť jej televizní záběry usvědčí ze lži.
O osm vteřin se ujme vedení. Když se obléká do žlutého dresu, fanoušci v cílovém prostoru pískají a bučí.
Schleck pak dva dny vyčkává. A když přijde etapa s dojezdem na Tourmaletu, spustí lucemburský závodník festival útoků. Jenže Contador odolává. Neprostupná mlha a chlad bitvu o první místo zmrazily. Schleck sice etapu vyhraje, ale s Contadorem visícím na zadním kole. V časovce naplánované na devatenáctou etapu pak Španěl najede dalších jednatřicet vteřin. A v Paříži stojí na nejvyšším stupni jako šampion.
Clenbuterol? Z kontaminovaných steaků, hájí se vítěz
Contadorovu radost ze Champs-Élysées však brzy vystřídá napětí. Třicet dnů po dekorování v Paříži se dozví, že během druhého volného dne Tour měl pozitivní dopingový nález.
Clenbuterol!
Látka fungující jako stimulant centrálního nervového systému, která se používá za účelem rozšíření průdušek, čímž dojde ke zmírnění příznaků astmatu. Současně odbourává tuky a pomáhá k budování svalů.
„Koupili jsme steaky u španělských řezníků, museli být kontaminované,“ hájí se Contador. „Jsem nevinný. Pouhá oběť,“ přesvědčuje vítěz.
V lednu 2011 dostane ve Španělsku roční zákaz činnosti, ale uspěje s odvoláním.
Jenže Světová antidopingová agentura podá odvolání k Mezinárodní arbitráži do Lausanne. Jednání se vlečou a Contador může závodit. Vyhraje Giro 2011. Až v únoru 2012 dostává oficiálně dvouletý zákaz činnosti se zpětnou platností.
Schleck: Velká ekonomická ztráta
Přijde tudíž o triumf z Gira i Tour de France 2010, jejímž vítězem se s odstupem devatenácti měsíců stává Andy Schleck. „Stál jsem na pódiu při největší sportovní akci světa. Neměl jsem na sobě žlutý dres, ale byl jsem tam,“ utěšuje se Andy Schleck.
„Pro mě to tehdy byla hlavně velká ekonomická ztráta. Nejde jenom o prize money, ale podepisoval jsem nový kontrakt a jako vítěz Tour bych si mohl diktovat úplně jiné podmínky,“ vysvětluje dodatečně korunovaný šampion Tour de France 2010.
Contador není jediným suspendovaným cyklistou v roce 2012. Na podzim byl totiž Lance Armstrong zbaven všech sedmi prvenství z Tour de France. O tři měsíce později, na začátku roku 2013 se pak Armstrong v rozhovoru s Oprah Winfreyovou po letech lží přiznává k užívání dopingu během celé kariéry.