Bylo jich patnáct. Prostě jen hrstka v poli 198 borců sešikovaných na startu Tour de France 1990. Tehdy poprvé na soupiskách týmů největšího a nejslavnějšího cyklistického závodu planety figurovali borci z východního bloku. Ač na ně mnozí hleděli skrz prsty, při premiéře rozhodně nehráli druhé housle.
Sedmasedmdesátý ročník Tour de France ovládl potřetí v kariéře Američan Greg LeMond. Zopakoval triumfy z let 1986 a 1989. Pozoruhodný na jeho panování Staré dámě byl fakt, že nedokázal vyhrát jedinou etapu!
Borci z bývalého Sovětského svazu a Německé demokratické republiky nejsou hlavními hvězdami startovního pole. Nicméně jsou vystaveni nemalé pozornosti. Nejen kvůli rodným zemím, z nichž dorazili. Ale i kvůli sportovním výsledkům, jichž za železnou oponou dosahovali. Vždyť někteří se pyšnili medailemi z bojů pod pěti kruhy.
Italové najmou letku ze Sovětského svazu
Olaf Ludwig je olympijský šampion v silničním závodě ze Soulu 1988, dvakrát ovládl Závod míru, z něhož má rekordních 38 etapových triumfů.
Uwe Ampler přijíždí jako trojnásobný šampion Závodu míru.
Vjačeslav Jekimov je vycházející hvězda cyklistiky v Sovětském svazu, který později bude jezdit pro Lance Armstronga.
Z dvaadvaceti týmů jsou cyklisté ze zemí východního bloku na soupiskách čtyř formací. PDM-Concorde podepsala před startem sezony Uweho Amplera a Uweho Raaba (oba Německá demokratická republika), Panasonic-Sportlife angažoval Vjačeslava Jekimova (Sovětský svaz) a Olafa Ludwiga (Německá demokratická republika), dres týmu Chateau D´Ax oblékali Mario Kummer a Jan Schur (oba Německá demokratická republika).
Že něco nesedí? Ale vůbec ne! Italská stáj Alfa Lum, sponzorovaná výrobcem hliníkových dveří a oken, totiž všech devět míst na soupisce pro Tour de France vyhradila pro jezdce ze Sovětského svazu. A tak si Starou dámu užili Dimitrij Konyšev, Džamolidine Abdužaparov, Nikolaj Golovatěnko, Ivan Ivanov, Vasilij Ždanov, Asiat Saitov, Alexandr Troubine, Piotr Ugrumov a Sergej Uslamin.
Ludwig vybojuje etapu i zelený trikot
Cíle se dočkali čtyři závodníci z Německé demokratické republiky, sedm ze Sovětského svazu. A ač šlo v případě všech zúčastněných o první Grand Tour kariéry, nebyli jen do počtu.
Olaf Ludwig jede od třetí etapy v zeleném trikotu pro lídra bodovací soutěže. A když dojde na osmé dějství ročníku 1990, přijde velká chvíle vyhlášeného sprintera, jenž se až do třiceti let pral s konkurencí prakticky jen v rámci zemí komunistického bloku.
Michel Vermote šlape sice osamocen v úniku a vytvoří si náskok přes 11 minut, ale hlavní pole jej dostihne. A deset kilometrů před cílem se z pelotonu utrhne skupina třinácti jezdců včetně Ludwiga a Museeuwa. Spurt však patří na druhý pokus borci z Německé demokratické republiky. Je prvním cyklistou historie z východního bloku, který slaví individuální etapové prvenství na Tour!
Už v druhé etapě Panasonic-Sportlife v sestavě s Jekimovem a Ludwigem ovládl týmovou časovku. Ale jako vítěz etapy je veden Panasonic-Sportlife, nikoliv jednotliví cyklisté.
Ludwig pak trpělivě sbírá body a v Paříží stojí na pódiu! Při premiéře ovládne bitvu o zelený trikot. „Můj životní úspěch,“ rozplývá se tehdy hvězda východoněmecké cyklistiky. Už nikdy se mu nepodaří něco podobného zopakovat.
Konyšev slaví v horách. Brzy se přiřítí Abdužaparov
I proto, že v dalších sezonách na scénu vtrhne plnou silou Abdužaparov. Jeho styl s divoce rozkývaným kolem bude děsit soupeře, současně však rodákovi z Uzbekistánu zajistí celkem devět dílčích triumfů z Tour de France a tři prvenství v konečném účtování bitvy o zelený trikot.
To je však až scénář let následujících. Ještě roku 1990 bude místo na stupních vítězů i pro zástupce Sovětského svazu. Sedmnáctý den Tour vede peloton z Lourde do Pau. Horská etapa dlouhá 150 kilometrů.
Hned v úvodu na cyklisty čekají vrchol mimořádné kategorie Col d’Aubisque a první kategorie Col de Marie-Blanque. V čele se utvoří skupina sedmnácti uprchlíků. Při přejezdu druhého vrcholu vede Dominique Arnaud o deset minut a dvacet vteřin. Jenže náskok neudrží. Skupina se zformuje, ale ve finále odskočí Bruyneel a Konyšev, který slaví první triumf cyklisty ze Sovětského svazu.
Tehdejší změna politického klimatu změnila i peloton. Cyklisté z východního bloku sice nikdy nedosáhnou na celkové vítězství, ale budou sbírat etapová prvenství či dominovat dalším kategoriím…