Britové už na začátku července oznámili: S ohledem na aktuální situaci musíme letošní národní šampionát v silniční cyklistice zrušit. Ben Swift z týmu Ineos tak vlastně bez námahy uhájil mistrovský dres ještě pro další rok. K rušení šampionátu přistoupilo i mnoho dalších federací, ale mnohé si naopak svou vrcholnou akci nenechaly ujít, takže minulý víkend těm nejlepším cyklistům pelotonu přinesl nový kousek do šatníku.
Obvykle se v daný termín, který vyhlásí Mezinárodní cyklistická federace UCI, uskuteční 248 národních mistrovství, protože právě tolik národních svazů UCI sdružuje. Jenomže letošní společný termín připadl tak jako vždy na konec června a tedy do doby vrcholící pandemie.
Mistři jen ve 40 zemích
Jedině protinožci, kteří vždy pořádají svoji bitvu o mistrovský dres už zkraje roku, tedy ve svém astronomickém létě, stihli šampionát uspořádat bez komplikací. Cameron Meyer (Mitchelton-Scott) byl 12. ledna korunován cyklistickým králem Austrálie, měsíc poté Shane Archbold, vlasatý rychlík belgického Deceuninck – Quick Step, letěl za titulem Nového Zélandu. Taky Jihoafrická republika korunovala v únoru Ryana Gibbonse svým šampionem.
V ostatních zemích ale muselo dojít k odkladu a místo původně plánovaného konce června UCI určila za víkend mistrů ten předposlední v srpnu. A protože mnohé státy nedokázaly nebo nemohly závod o titul uskutečnit, dresy novým mistrům se letos rozdělovaly jen ve 40 zemích.
Česko zachránila Mladá Boleslav
Taky v Česku to zprvu vypadlo zle, protože organizátoři mistrovství Škoda Auto v silniční cyklistice v Opočně nedokázali na nový termín zareagovat a pořadatelství se vzdali. Svaz tak narychlo hledal náhradní dějiště, jímž se nakonec stala Mladá Boleslav.
A přestože tam dorazily dvě velké omluvenky (Peter Sagan a Roman Kreuziger z obav svých týmů z nákazy zůstali doma, aby nepřišli o start na Tour de France), vyhlašoval Zdeněk Štybar jako jeden ze zástupců nejvyšší cyklistické ligy: „Chtěli jsme, aby vyhrál někdo z World Tour.“
Jenomže ani jeho mocná snaha podpořená spoluprací s Hirtem a Černým z týmu CCC, Vakočem (Alpecin-Fenix) a Turkem (Israel Cycling Academy) coby zástupci druhé ligy nestačila na přesilovku domácího třetidivizního celku Elkov Kasper. Adam Ťoupalík na mokru překvapil Štybara dlouhým nástupem a třetí rok po sobě udržel dres mistra v hradecké stáji.
„Mrzí mě to,“ skoro se omlouval nový mistr, který Štybara připravil o šanci ukazovat trikot českého mistra v pelotonu Tour de France, kam se s týmem Deceuninck Quick Step chystá. „Zdeněk by v něm byl pro fanoušky lépe vidět. Ale on už dva tituly má a já ho taky chtěl.“
Juraj Sagan zastoupil Petera, Mathieu van der Poel oslnil
Slovenský titul v Boleslavi získal Sagan, ne však absentující Peter, ale jeho starší bratr Juraj.
Pokud už byla řeč o nejslavnějším závodě roku, který startuje v Nice 29. srpna, tak nové svršky do něj navlékne Luis León Sánchez (Astana) coby mistr Španělska, dánský kříž bude svítit z dresu Kaspera Asgreena (Deceuninck-Quick Step) a nejrychlejší nohy v italském pelotonu ukázal Giacomo Nizzolo, kolega Kreuzigera v NTT.
Možná nejpůsobivější jízdu za národním zlatem ale předvedl nizozemský cyklistický multitalent Mathieu van der Poel. Že je nejlepší v cyklokrosu, se ví. Že úspěšně bojuje na horských kolech, už jsme taky viděli. Ale co předvádí na silnicích, se zdá být neskutečné. Hvězda týmu Alpecin-Fenix totiž v Drenthe sehrála vlastní představení bez komparzu.
Van der Poel, když zbývalo do cíle 44 kilometrů, zaútočil z potrhané skupiny favoritů a zbylou hodinu šlapal o samotě. Na druhého Nilse Eekhoffa ze Sunwebu pak čekal minutu a půl. „Snažili jsme se, jak jsme mohli, ale nedalo se s ním nic dělat,“ řekl na adresu úřadujícího mistra světa v cyklokrosu bronzový medailista Timo Roosen, nejlepší ze zástupců elitní stáje Jumbo-Visma, které nepomohla ani početní převaha devíti jezdců v pelotonu. „Nemáme si co vyčítat. Vyhrál ten nejlepší.“
Vybraní mistři v silniční cyklistice 2020
Austrálie: Cameron Meyer, Rakousko: Valentin Götzinger, Belgie: Wout van Aert, Česko: Adam Ťoupalík, Dánsko: Kasper Asgreen, Francie: Arnaud Démare, Itálie: Giacomo Nizzolo, JAR: Ryan Gibbons, Lucembursko: Kevin Geniets, Maďarsko: Bernabas Peak, Nizozemsko: Mathieu van der Poel, Norsko: Sven Erik Bystrøm, Nový Zéland: Shane Archbold, Portugalsko: Rui Costa, Slovensko: Juraj Sagan, Slovinsko: Primož Roglič, Španělsko: Luis León Sánchez, Švýcarsko: Stefan Küng.