Přilba představuje nedílnou součást výbavy každého cyklisty. Ochrana hlavy v sedle kola v tuzemsku je povinná pro děti, pro dospělé doporučená. Platforma We Love Cycling připravila ve spolupráci s Future Cycling seriál, který milovníkům bicyklů pomůže s orientací při výběru helmy.
Nákup nové přilby vás staví před stejné dilema jako výběr samotného kola. Tudíž je absolutní prioritou ještě před cestou do obchodu určit, jaké disciplíně se budete v sedle věnovat a následně volit odpovídající náčiní.
Silniční a horská cyklistika
První skupina přileb je určená pro silniční cyklistiku, horská kola, cross country či bikové maratony. Helmy poznáme tak, že jde o nejlehčí výrobky na trhu, které jsou hodně odvětrané a výrobci pochopitelně kladou velký důraz i na aerodynamiku. Jde o helmy, které vidíme u závodníků při profesionálních závodech. Jedná se o nejrozšířenější a nejžádanější typ.
Základní technologií výroby je inmoldová pěna stříkaná do plastového obalu. Vyšší třídy helem už mají oplet z nylonu či karbonu a při nižší hmotnosti a lepším odvětrání nabízí lepší vlastnosti z hlediska tlumení. Daný postup je stejný u všech typů přileb.
Přilby pro enduro
Další variantou jsou přilby určené pro enduro, tedy disciplínu vyžadující kombinaci techniky, vytrvalosti a síly. „Jde o trend, který se poslední dobou mimořádně rozmáhá a z hlediska cyklistů jsou přilby na enduro velice žádaným segmentem,“ potvrzuje Štěpán Mikovec z Future Cycling.
Přilby na enduro vychází ze silničních helem, avšak kryjí více temeno a při jejich výrobě není kladen tak velký důraz na aerodynamiku a neřeší se zásadně otázka váhy přilby.
Cyklistické helmy na enduro mají mnohem robustnější provedení, navíc je možné připevnit i ochranu brady, což je u enduro disciplín žádoucí. Navíc v případě závodů, ať už profesionálních či amatérských, jde o požadavek zakotvený v pravidlech.
Integrální helmy
Jsou určeny na sjezdové disciplíny. Vypadají jako přilby na motokros, ale ve srovnání s těmi na motocyklovou disciplínu jsou cyklistické integrální přilby lehčí. Hmotnost se vůbec neřeší. Absolutní prioritou je odolnost materiálu, protože k pádům při sjezdových disciplínách prostě dochází.
V daném segmentu najdeme i helmy, které jsou použitelné na in-line brusle či skatebordy.
Dětské helmy
Jde o speciální segment, u něhož se při výrobě vychází ze silničních helem. Jsou uzpůsobeny, aby se dobře nandávaly a sundávaly, důraz je pochopitelně kladen na bezpečnost a zároveň i vzhled, aby se dětem líbily.
Existuje i několik možností, kdy se mimořádně dbá na technologické a designové provedení, ale obecně u dětských přileb je třeba vnímat vývoj dítěte, a tudíž častou výměnu přilby.
Nevybírejte podle ceny
Při nákupu cyklistické přilby pamatujte, že i nejlevnější varianta by měla splňovat certifikaci. „Nicméně certifikace není úplně směrodatná, protože standardy pro splnění normy jsou poměrně nízké,“ varuje Štěpán Mikovec z Future Cycling, že sáhnout po nejlevnější variantě se štítkem certifikace není z hlediska bezpečnosti příliš rozumné.
Obecné doporučení zní vybírat cyklistickou helmu z vyšších modelů. Helmy pak nabízí vyšší ochranu, než je samotný standard.
Helma musí cyklistovi dokonale sedět. Je dobré nedbat jen na recenze a doporučení kamarádů, ale helmu si vyzkoušet na hlavě. Sebelepší článek či video totiž není garancí, že vám bude přilba sedět a není rozhodující, zda je cena přilby dva tisíc korun nebo představuje čtyřnásobek částky.
„Vyberte si kategorii, z níž helmu chcete. A zkoušejte i různé výrobce, dokud vám přilba nebude dokonale sedět. Jedině tak budete mít jistotu, že vám nová cyklistická helma bude platná z hlediska bezpečnosti,“ nabádá Štěpán Mikovec z Future Cycling.