Italské kopce a stoupání v sedle kola trvající mnohdy hodinu? Pro Ondřeje Cinka ideální způsob zpestření přípravy. Český reprezentant v cross country prožil druhý srpnový týden u italského jezera Lago di Garda. „Parádním způsobem jsem načerpal energii na zbytek sezony,“ lebedil si devětadvacetiletý rodák z Rokycan.
„Já měl v plánu po Českém poháru na Zadově absolvovat soustředění na Šumavě. Jenže jsem cítil, že potřebuji nějakou změnu. Od března se připravuji vlastně doma. Chtěl jsem trénovat trošku jinak než vyloženě na olympijské cross country. V září a říjnu už se do zahraničí nedostanu. Nyní se naskytla šance vycestovat. Dukla mi vyšla vstříc a se soustředěním pomohla,“ vysvětlil Ondřej Cink, proč absolvoval týdenní tréninkový blok na Apeninském poloostrově.
Jezero na severu Itálie nevybral náhodou
Italskou Gardu nevybral náhodou. „Líbí se mi tamní prostředí. Je skvělé pro trénink a současně super pro relaxaci. Užíval jsem si kopce, které člověk jede třeba i hodinu. Nijak jsem se nešetřil a jezdil v ostrém tempu,“ vykládal Cink.
Pobyt na severu jezera v lokalitě Nago Torbole nebyl pro úřadujícího českého šampiona v cross country i maratonu novinkou. „Byl jsem tam dvakrát na dovolené, a ještě při angažmá v týmu Merida pod vedením Jana Svorady jsme na stejné místo jezdili na soustředění. Ale tehdy jsme měli silniční kola. Nyní jsem měl jen horské a náramně si to užil,“ říkal Cink.
Přitom většinu kilometrů během týdne na severu Itálie absolvoval na silnicích. „Třeba na Kanárských ostrovech trénuji rovněž na asfaltu, ale všechno jezdím na biku. Když si chci trénink zpestřit v terénu, nejsem ničím limitován. Nevadí mi dřít na horském kole,“ uvedl Cink.
„Na hrubých pláštích trénink moc neodsejpá. Ale vždy po návratu se cítím, jako když jedu na elektrokole. Sednu na silniční kolo a připadám si jako když létám. Po návratu z Gardy jsem absolvoval stokilometrový trénink s průměrem pětatřicet kilometrů,“ lebedil si Cink.
Pobyt v Itálii, kde jej provázela snoubenka Pavlína, si zpestřil výletem do Benátek. „Nikdy jsem tam nebyl a Pavlínka také ne. Celkově mělo soustředění představovat i psychický odpočinek. Cítil jsem, že potřebuji vypnout a odfrknout si před vyvrcholením sezony, které bude mimořádně náročné,“ vysvětloval Cink.
„Moc jsem si prohlídku města užil, byť jsme nachodili hodně kilometrů, což úplně není pro cyklistu pozitivní. Ale šlo o tak pozitivní impuls, že další dny na kolech jsem se cítil fantasticky,“ popisoval Cink, který si po dávkách blížících se denně třem tisícům výškových metrů dopřával chladivou koupel v jezeře a vyjetí po cyklostezkách se snoubenkou po boku.
„Doma nemáme tak dlouhé kopce. Trénink byl naprosto odlišný a představoval super změnu. Šlo vlastně i o určitý test směrem k olympiádě, protože mám vyzkoušené, že příprava ve vyšší nadmořské výšce mi prospívá. Po návratu jsem skočil zase do vysoké intenzity,“ nechal do přípravy nahlédnout Cink.
Finále poháru v Brně, svatba a světové poháry
Poslední srpnový víkend jej čeká finále Českého poháru cross country v Brně, následně na přelomu září a října dva díly světového poháru v Novém Městě na Moravě.
„Půjde vlastně o čtyři závody v sedmi dnech. Je třeba se dobře připravit. Pokud se naskytne šance zařadit do programu ještě nějaký další závod, šlo by o super zpestření. Pokud nic nebude, vystačím si s rychlostním tréninku za motorkou či autem,“ nastínil tréninkové plány Cink.
Na tolik očekávané bitvy ve Vysočina Aréně dorazí už jako ženáč. Během září totiž stihne svatbu, kterou bylo právě kvůli světovému poháru potřeba o pár týdnů uspíšit. „Půjde o příjemné nabourání tréninkového procestu. Den před obřadem určitě na kolo půjdu, pak si dám dva dny volno, odpočinu si od kola a zase skočím do přípravy, abych mohl v Novém Městě útočit na pódium.“