K cyklistice patří zdravý životní styl, a proto se mnozí cyklisté zajímají o způsoby, jak vylepšit stravu. Jíst či nejíst maso se v posledních letech stalo velkou otázkou. Jaký dopad má konzumace masa na zdraví? Jaký je rozdíl mezi běžným a bio masem? Jaký vliv má maso na regeneraci po tréninku a jak jej správně do stravy zařadit? Ve speciální sérii We Love Cycling si postupně odpovíme na několik zásadních témat spojených s konzumací masa.
Jedním z hlavních důvodů, proč se sportovci vzdávají konzumace masa je snaha vylepšit zdraví. Pojďme se tedy podívat co říká výzkum o vlivu konzumace různých druhů masa na riziko vzniku nemocí.
Průmyslově zpracované maso
Salám, slanina, šunka, klobása či párek jsou typickým příkladem toho, co výzkumníci zařazují do kategorie průmyslově zpracovaného masa.
Špatnou zprávou pro všechny milovníky těchto lahůdek je, že jejich konzumace může mít, zdá se, poměrně negativní vliv na zdraví. Výzkum zmíněné lahůdky spojuje se zvýšeným rizikem úmrtí na srdeční choroby, vzniku rakoviny jícnu, žaludku a střeva a rizikem vzniku cukrovky.
Drůbeží maso
Kuřata, slepice, krůty, kachny či husy spadají do kategorie drůbežího masa, které z výzkumu vychází výrazně lépe. Konzumace drůbeže je spojována se sníženou celkovou mortalitou a sníženým rizikem vzniku rakoviny. Vztah se srdečními chorobami či cukrovkou je neutrální.
Někdo k drůbeži jako k bílému masu řadí i ryby či mořské plody. Ty vycházejí ve výzkumu dokonce ještě o něco lépe, zejména co do srdečních chorob a celkové mortality.
Červené maso
Co se týká červeného masa, tak výzkum naznačuje, že jeho konzumace je spojena s určitým rizikem některých druhů rakoviny a celkové mortality. Řada studií však do kategorie červeného masa nepočítá jen hovězí a vepřové, ale i výše zmíněné průmyslově zpracované maso.
Studie, které sledují opravdu jen nezpracované hovězí a vepřové vykazují pouze mírně zvýšené riziko či neutrální vztah k rakovině a mortalitě.
Pokud tedy někdo zvažuje omezení masa, tak by jako první měl svou pozornost zaměřit na průmyslově zpracované maso. Jeho vyřazení bude mít největší pozitivní vliv na zdraví.
U červeného masa je riziko nemocí výrazně nižší, ale pro ty, kteří jsou v rizikových skupinách pro vznik rakoviny může být smysluplné omezit i tuto skupinu masa.
Ze zdravotního hlediska však není důvod se vyhýbat drůbeži, rybám či mořským plodům, spíše naopak. V dalším díle seriálu se podíváme, zda se vyplatí kupovat bio maso.