Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů cyklistů. Jako milovnicí bicyklů a kofeinového moku dobře víte, že úžasně chutná a dokáže povzbudit. Seriál We Love Cycling zmapoval, která káva je pro cyklisty ideální, v čem je prospěšná a kolik šálku za den si můžeme dopřát. V poslední části série se tedy podíváme na to, jak ji nejlépe zařadit do tréninku či závodu, abychom z kávy vytěžili maximum.
Káva pomůže v tréninku i závodě
Velká spousta výzkumu jasně potvrzuje, že káva, tedy zejména kofein v ní obsažený, dokáže znatelně vylepšit cyklistickou výkonnost. Již na začátku této série jsme uváděli, že káva dokáže zvednout výkonnost až o 2-5 procent. Výzkum byl tak přesvědčivý že WADA (Světová antidopingová organizace), dokonce nastavila limit maximálně 8 espress za den.
Lepší porozumění účinků kávy naštěstí znamenalo, že WADA tento limit v roce 2004 stáhla a káva je tedy i v závodní cyklistice naprosto legálním podpůrným prostředkem.
S klidem se tak můžeme podívat kolik kávy a kdy je potřeba vypít, aby se zvýšená výkonnost projevila.
Kolik kávy vypít?
Většina experimentů zkoumající vliv kofeinu na sportovní výkonnost ukázala, že účinné množství kávy je v této situaci někde mezi 3 – 6 miligramy na 1 kilogram tělesné váhy. Neplatí však čím více, tím lépe.
Proto je vhodné začít na 3 miligramech, což je pro 75 kilogramů vážícího cyklistu 225 miligram kofeinu neboli dvojité espresso před tréninkem či závodem.
Pokud při této dávce káva funguje, jak má, tak není potřeba ji zvyšovat a riskovat žaludeční potíže či nervozitu. Každý však na kofein reaguje jinak a při pravidelné konzumaci si lze vybudovat toleranci. V některých případech tedy je potřeba příjem navýšit.
Kdy kávu naplánovat?
Po vypití kávy většina z nás pocítí takřka okamžité povzbuzení, k plnému vstřebání kofeinu však dochází až po 1-2 hodinách. Většina experimentů proto také ukazuje, že nejlepší načasování je přibližně šedesát minut před tréninkem či závodem.
Při opravdu mnohahodinových jízdách či závodech je pak vhodné kofein doplnit ještě znovu v průběhu dne.
Praktické tipy
Důležitý aspekt je také dlouhodobé načasování kofeinu. Pokud chcete pro určitý závod dostat z kofeinu opravdu maximum, tak je dobré přibližně týden předem kávu, energetické nápoje a hořkou čokoládu omezit. Zvýší se tím citlivost na kofein a výkonnostní benefit se umocní.
Veškeré experimenty s kávou a množstvím kofeinu však vždy nejprve otestujte v tréninku, kdy o nic nejde. Neriskujte nemilé překvapení v den závodu.