Poprvé po koronavirové nucené pauze se naplno rozjel kolotoč největších silničních závodů. Přinesly řadu excelentních výkonů, radosti, ale i hrozivé pády, při jejichž sledování se snad každému zatajil dech. Naštěstí bez fatálních následků.
Ve dvaceti září. Kde se zastaví?
Remco Evenepoel. Pokud to jméno ještě náhodou neznáte, tak si ho dobře zapamatujte. Je to největší talent, jaký světová cyklistika za poslední roky měla. Už jako junior vyhrával vše, co se dalo, a tak nebylo divu, když jej už na loňskou sezonu podepsal belgický gigant Deceuninck Quick Step.
A Evenepoel se týmu neskutečně vyplácí. Už minulý rok vybojoval šest vítězství včetně triumfu v prestižní klasice v San Sebastianu nebo titulu mistra Evropy v časovce, přičemž v boji o světový časovkářský titul se musel sklonit jen před Rohanem Dennisem.
V lednu mu bylo teprve dvacet, a i když sezonu přerušil Covid 19, má na kontě už čtyři vyhrané etapové závody: Vuelta San Juan, Kolem Algarve, Kolem Burgosu a teď naposledy Kolem Polska, což bylo jeho premiérové vítězství na etapáku WorldTour.
O vítězství rozhodl v sobotní královské etapě, kdy 50 kilometrů před cílem odjel z pelotonu a nikdo ho nebyl schopen dohnat. Do cíle přijel skoro o dvě minuty před pelotonem, a ještě předvedl krásné gesto, když z kapsy vyndal startovní číslo 75, které vezl jeho stájový kolega Fabio Jakobsen. Ten měl hned v první etapě po kolizi ve spurtu hrozivý pád a skončil v nemocnici. Číslo zvedl při projetí cílem nad hlavu a k videu, které pak zveřejnil na sociálních sítích, napsal: „To je pro tebe, Fabio…“
„Celou dobu jsem na něj myslel. A chtěli jsme pro Fabia něco vybojovat. Když jsme slyšeli zprávy, že se jeho stav lepší, dodávalo nám to obrovskou motivaci. Jako tým jsme to zvládli skvěle, vezeme domů tři vítězství včetně toho celkového. Pro mě osobně je to velká vzpruha před závodem Kolem Lombardie,“ řekl belgický vítěz, jenž má letos na kontě už devět dílčích prvenství.
Jakobsen se podruhé narodil
Hned první etapa závodu Kolem Polska, respektive její dojezd, přinesl hrůznou podívanou. Závěrečnému spurtu předcházel mírný sjezd, takže závodníci měli v cílové rovince rychlost kolem 80 kilometrů. Na posledních metrech natlačil Jakobsena jeho krajan Groenewegen na bariéru, Jakobsen ji přeletěl, nekontrolovaně vrazil do bariér, navíc se srazil s fotografem a skončil na zemi v kaluži krve.
Byl okamžitě převezen v bezvědomí do nemocnice. Lékaři měli nejprve strach o jeho život, ale následně se jim jeho stav podařilo stabilizovat. Podrobil se operaci hlavy a obličeje a po pár dnech ho úspěšně probudili z umělého spánku.
A lékaři jsou ohledně jeho léčby optimističtí. „Na to, jak vážná nehoda byla, je na tom dobře. Je plně při vědomí. Nemůže sice ještě mluvit, ale komunikuje pomocí textových zpráv. Na obličeji je velké estetické poškození a mohlo dojít i k poškození svalstva kolem úst. Ale životně důležité orgány jsou v pořádku, takže doufáme v to nejlepší. Netroufám si říci přesný termín, ale věřím, že Fabio bude opět závodníkem,“ uvedl lékař stáje Deceuninck Quick-Step Yvan Vanmol.
Van Aert vypálil rybník všem
Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma) ovládl zahajovací klasiku upraveného programu World Tour Strade Bianche, která mu hodně sedí. V týdnu si střihl jednorázovku Milán-Turín, kde skončil třetí a v sobotu vyhrál po více než 300 kilometrech nejdelší závod roku, klasikářský Monument Milán-San Remo.
Klíčový moment přišel ve sjezdu ze závěrečného kopce Poggio, kde atakoval Francouz Alaphilippe, obhájce prvenství, a udržel se ho jen van Aert. Ti dva se pak řítili do cíle s mírným náskokem před další skupinou. A ve spurtu měl více sil Belgičan.
„Ve sjezdu jsem měl co dělat, abych se Alaphilippa udržel. Je neskutečné, že jsem vyhrál takový závod. A ten můj restart sezony je naprosto šílený. Vůbec jsem to nečekal,“ prohlásil trojnásobný mistr světa v cyklokrosu.
Roglič ukázal sílu, Hirta zbrzdil pád
Závod Tour de l´Ain ve Francii sice není zařazen do WorldTour, ale jen do kategorie 2.1, přesto se na startu sešla skvělá konkurence. Hlavně elitní vrchaři, z nichž by velká většina měla bojovat o nejvyšší příčky na Tour. A byla to taky dobrá generálka před Critérium du Dauphiné, které startuje ve středu a každá z pěti etap bude končit na kopci.
Z konfrontace nejlepších vyšel nejlépe Slovinec Primož-Roglič z nizozemské stáje Jumbo-Visma. Bývalý juniorský mistr světa ve skocích na lyžích vyhrál dvě etapy, v jedné skončil druhý a porazil úřadujícího vítěze Tour Egana Bernala (Ineos).
Velkou smůlu měl Jan Hirt (CCC). Český lídr polské stáje uzavíral po dvou etapách elitní desítku, ale pád v závěrečném dějství, při němž si sedřel obličej a ulomil zub, ho připravil o lepší umístění. V konečném účtování byl klasifikovaný jako patnáctý.
„Předváděl skvělé výkony. I přes ten pád se držel s nejlepšími až do posledního kopce. Zranění naštěstí nejsou vážná a Jan by měl jet podle plánu Critérium du Dauphiné,“ uvedl sportovní ředitel CCC Steve Bauer.
Ťoupalík nejlepším Čechem
Adam Ťoupalík z týmu Elkov-Kasper byl nejlepším Čechem na čtyřetapovém závodě Czech Tour, když v poslední královské etapě skončil třetí a celkově mu patřilo čtvrté místo. Jeho stájový kolega Jakub Otruba, šestý v konečném účtování, byl nejlepším jezdcem do 23 let, královéhradecká stáj byla navíc nejlepším týmem. Prvenství si díky triumfu v poslední etapě zajistil Australan Damien Howson z World Tour týmu Mitchelton-Scott.
„Myslím, že můžeme být spokojeni. Jako týmu nám Czech Tour vyšla opět skvěle, byl to pro nás hodně důležitý závod,“ řekl Ťoupalík.
Z Čechů se do top 10 dostal ještě Petr Vakoč (Alpecin-Fenix). Czech Tour opět nasadila laťku hodně vysoko, ač šlo o závod 2.1, na startu bylo hned šest týmů z nejvyšší divize.