Elektrokola hýbou světem, jejich prodeje pomalu začínají v celosvětovém měřítku válcovat klasická jízdní kola. Na trhu je elektrokol obrovské množství a jde o to, vybrat správně. V dnešním průvodci světem elektrokol se vám pokusíme pomoci pár tipy, jak postupovat při nákupu vhodného modelu.
V první řadě je potřeba vědět, kdo na elektrokole bude jezdit. Pokud elektrokolo kupujete pro sebe, je to jasné. Ale často se elektrokolo kupuje i jako dárek, zejména pro seniory. V takovém případě je potřeba znát výšku člověka, kde chce na elektrokole jezdit, a kolik toho na něm najezdí. To jsou v podstatě klíčové faktory i pro případ, že si elektrokolo kupujete sami.
Vyvarujte se nákupu přes e-shop
Rozhodně se vyvarujte nákupu elektrokola přes e-shop. Snad jen pokud daný model máte vyzkoušený z prodejny a víte přesně, jaký model vám vyhovuje a jak velkou velikost potřebujete, je možné o nákupu přes internet uvažovat, ale obecně nejde o vhodný postup.
Ideální je specializovaná cyklo prodejna, kde by i úplnému začátečníkovi měli poradit správný model vyhovující jeho představám i finančním možnostem. Dnes už jsou i prodejny, které se specializují výhradně na elektrokola.
Elektrokolo není úplně levná věc, oproti klasickému kolu ve stejné třídě platíte navíc za motor a baterii, takže výběr vhodného modelu je o to důležitější.
U lepších značek je standardem, že u jednoho modelu můžete vybírat pánskou i dámskou variantu, protože si lidé často kupují elektrokola v páru a nechtějí se odlišovat.
Tato elektrokola mají identické komponenty, většinou i rámovou geometrii, ale liší se pouze velikostí rámu a designem. Platí to většinou u elektrokol pro sportovnější styl jízdy, jako jsou horská, krosová nebo treková.
Jak už jsme zmínili, hodně důležitým faktorem při výběru ebiku je, kde budete jezdit. Pokud hodláte vyjíždět hlavně do terénu, určitě vybírejte z modelů elektrokol horských, případně krosových. Ta jsou díky užším plášťům vhodnější i na jízdu po silnici v kombinaci s terénem. Kdo preferuje pohodové výlety po cyklostezkách, měl by sáhnout po elektrokole trekingovém.
Pro seniory na přejezdy je ideální městské elektrokolo
Zejména senioři, kteří elektrokolo využívají na kratší přejezdy zpravidla po asfaltových cestách, ať už na malý nákup nebo krátký výlet, nejčastěji volí komfortní elektrokola městská se snadným nástupem.
Třetím důležitým faktorem pro výběr je požadovaný dojezd, který je přímo úměrný výsledné ceně elektrokola. Baterie jsou spolu s motorem nejdražší součástí elektrokola a právě kapacita baterky dojezd výrazně ovlivňuje.
Pro lidi, kteří elektrokolo používají jen jako pohodový dopravní prostředek na kratší vzdálenosti, určitě nejsou nutné super silné baterie, ale bude jim stačit třeba kapacita 13 nebo 14 Ah, u nichž výrobce uvádí dojezd kolem 100 kilometrů na jedno nabití.
Na dlouhé výlety silnou baterii
Ale kdo má v plánu podnikat opravdu dlouhé výlety a pohybuje se hodně v kopcích a terénu, měl by určitě důraz na co nejsilnější baterii klást. Dnes už jsou na trhu baterie, které mají na jedno nabití dojezd 200 kilometrů, což už je pořádná porce i pro zdatného cyklistu na ebiku.
Není totiž nic horšího, když baterie dojde a vám zbývá ještě pár kilometrů do cíle. Na elektrokole se za své šlape přece jen o něco hůř, než na klasickém kole. Ať už kvůli vyšší hmotnosti nebo kvůli odporu, který některé typy elektromotorů při šlapání bez asistence kladou.
Na silnější baterie by měli myslet i uživatelé, kteří si hodně pomáhají motorovou asistencí a většinou používají nejvyšší možný stupeň. To samé lidé s vyšší hmotností. To jsou všechno faktory, které dojezd elektrokola výrazně ovlivňují. A rozhodně je nepodceňujte. Stejně tak výběr komponentů.
Platí totiž, že se na elektrokole musíte cítit skvěle, takže vám musí vyhovovat vidlice, brzdy, sedlo, rámová geometrie. Je optimální, když vám prodejce umožní alespoň krátkou zkušební jízdu.
No a v neposlední řadě se vám nové elektrokolo musí líbit designově. Nikdo nechce jezdit na kole, které mu barevně úplně neladí do noty. Takže vybírejte pečlivě a rozhodně nákup neuspěchejte.