Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů cyklistů. Jako milovnicí bicyklů a kofeinového moku dobře víte, že úžasně chutná a dokáže povzbudit. Možná jste také zaznamenali informaci, že by káva mohla dokonce pomoci při hubnutí. Je na tom kus pravdy? Pojďme se v dalším díle seriálu We Love Cycling podívat co na dané téma říká výzkum.
Káva stimuluje hnědý tuk
Všichni máme v těle dva druhy podkožního tuku. Ten známější, bílý tuk, slouží jako zásobárna energie. Méně známý hnědý tuk má však ještě jinou funkci, pomáhá s regulací teploty. Má hustší síť mitochondrií, továren na energii, která mu dává charakteristickou hnědou barvu a také schopnost vytvářet teplo, když je nám zima. Aktivita tohoto hnědého tuku tedy zvyšuje množství spálených kalorií, což je pro hubnutí klíčové.
Nedávná studie poprvé ukázala, že existuje způsob, jak účinně stimulovat aktivitu hnědého tuku. Výzkumníci z University of Nottingham ukázali, že produkce tepla v této tukové tkáni se výrazně zvyšuje po konzumaci kávy! Zatím nevíme, zda to bylo způsobeno kofeinem nebo jinou látkou obsaženou v kávě, ale výsledky jsou to slibné. Může to však mít reálný dopad na hubnutí?
Ženy, které pijí 2-3 kávy denně, mají méně podkožního tuku
Výzkumníci z Anglia Ruskin University se rozhodli sledovat vztah mezi pitím kávy a množstvím tuku v těle. Analyzovali data z rozsáhlého průzkumu, který obsahoval dotazník zjišťující množství vypité kávy a DXA měření podkožního tuku.
Zjistili, že ženy ve věku 20-44 let, které pily 2-3 kávy denně, měly o 3,4 procenta méně tělesného tuku než ženy, které kávu nepily vůbec. Ve věkové kategorii 45-69 let byl rozdíl ještě vyšší, tvořil 4,1 procenta.
V dotazníku se sčítala konzumace běžné kávy s kávou bez kofeinu, takže tyto rozdíly nelze připsat pouze samotnému obsahu kofeinu. Autoři studie také vysledovali, že tento vztah platí pro kuřáky i nekuřáky, pro zdravé i chronicky nemocné a také pro muže. U mužů však byl tento vztah výrazně slabší. Muži ve věku 20-44 let, kteří pili 2-3 kávy denně, měli pouze o 1,3 procenta tuku méně než ti, kteří kávu nepili vůbec.
Pomůže káva proti obezitě?
Výzkumníci upozorňují, že studie má své limitace. Studie zaznamenala pouze jeden bod v čase, nevidíme tedy, jak se vyvíjelo množství tuku a konzumace kávy v čase. Stejně tak nelze z tohoto pozorování vyvodit příčinný vztah, pouze korelaci dvou proměnných.
Nemůžeme tedy s jistotou říci, zda káva je opravdu tím, co vám pomůže zhubnout. Sami autoři ale uvádějí, že káva jako součást zdravé stravy by mohla být jedním z nástrojů v boji proti obezitě. Ne, že by cyklisté potřebovali další důvod, proč kávu pít, ale takový závěr studie všechny určitě potěší.