Nejhorší možná varianta a situace, kterou nikomu nepřejeme. Nic jsme nepodcenili, za prověřený systém zabezpečení vyhodili nemalé peníze, naše kolo je ale stejně v prachu. Jak se to mohlo stát? O šanci, že své kolo najdete, kde jste jej zanechali, zdaleka nerozhoduje jen to, že jste použili odpovídající zámek. Významnou roli ale hraje i fakt, jakým způsobem jste bicykl zamkli.
Možná se to nezdá, ale jde o faktor, který sehrává skutečně klíčovou roli. Protože i když použijete sebelepší zámek špatně, vaše kolo zmizí jako pára nad hrncem. Proto se vám pokusíme v následujících odstavcích ukázat, jak byste měli svůj stroj zamykat – a také to, jak byste kolo zamykat neměli.
Vyberte rušné místo, ideálně pod kamerou
První pravidlo, které bychom měli mít na paměti, je spojené s výběrem místa, kde kolo zanecháme. Snažte se vždy vybírat místa, kde se pohybuje co nejvíc lidí. Ještě lépe pak ta, která jsou na dohled kamerových systémů. Protože jak jsme zmiňovali již v prvním díle: zloděje limituje čas na překonání zámku a přítomnost rušivých elementů v podobě lidí nebo kamer jej primárně odrazuje.
Od věci rovněž není připoutat kolo tam, kde již stojí další – ideálně ale ne na kraj. Ve skupině kol totiž bude zloděj vybírat to, které je zabezpečeno nejhůř, a rovněž je pro něj obtížnější v chumlu bicyklů použít nástroje k překonání zabezpečení.
Navíc je pravděpodobné, že se k zaparkovaným kolům přiblíží další cyklista – a ten zpravidla na zloděje reaguje výrazně aktivněji než pouhý kolemjdoucí.
Druhé pravidlo sice není třeba extrémně zdůrazňovat – možná ale právě proto mu budeme rovněž věnovat pozornost. Kolo vždy poutejte ke stacionárnímu, masivnímu objektu, který nelze jednoduše přestřihnout, přeříznout, odšroubovat či zlomit.
Rozhodně nedoporučujeme zamknout kolo ke stromu, dřevěnému sloupku či obyčejnému drátěnému plotu.
Oči na stopkách ale mějte i u speciálních stojanů na kola. Staly se případy, že zloděj pod pláštěm tmy bruskou přeřízl trubku stojanu, řez překryl páskou a později jen přišel k připoutaným bicyklům jako do samoobsluhy.
Třetí pravidlo zní: nedávejte zlodějům zbytečně šanci. Pokud budete kolo zamykat přímo před kinem, bude každému potenciálnímu darebákovi jasné, že bude váš bicykl dobré dvě hodiny bez dozoru. Nenechávejte kolo na místech, která na první pohled nepůsobí bezpečně.
Poutejte kolo k pevnému bodu
A konečně se dostáváme k tomu, jak byste měli kolo v ideálním případě (ne)zamykat.
Pravidlo první: může znít zbytečně, ale rozhodně stojí za to ho zdůraznit: vždy poutejte k pevnému bodu rám kola. Pokud připoutáte přední či zadní kolo, není pro zloděje problém kolo odepnout a odkráčet jen s cennějším rámem – to platí zvlášť v případě, pokud máte na kole rychloupínáky.
Pravidlo druhé: zámek se snažte umístit výš a nikdy jej nenechte na zemi. Pokud leží na zemi, může se ho zloděj pokusit rozbít kladivem, případně může využít pevné podložky jako oporu pro efektivnější páku štípacích kleští. Současně ale nepoutejte bicykl za horní rámovou trubku, protože tím dovolíte zloději kolem otočit a použít samotný rám jako štípačky. Ideální je poutat kolo za sedlovku nebo spodní rámovou trubku.
Pravidlo třetí: zamezte přístupu k zámku. Při připoutání kola byste se měli vždy snažit, aby byl mechanismus zámku co nejhůře dosažitelný a zloděj měl co nejztíženější podmínky pro manipulaci s ním. Některé jednodušší systémy není těžké odemknout šperhákem, jindy vám zloději mohou zalepit otvor pro klíč lepidlem s vírou, že necháte kolo na místě a poskytnete jim delší čas na práci.
Na rušném místě použijte dva zámky
Pravidlo čtvrté: nenechávejte v U-zámku volný prostor. V prvním díle jsme U-zámek označili jako jednu z nejlepších variant, jak kolo zabezpečit. Měli bychom jej použít tak, aby okem zámku procházelo co nejvíc předmětů – ideálně třeba kotvící bod, trubka rámu, klika a ještě ráfek. Pokud necháme v oblouku prostor, může se zloděj pokusit zlomit jej páčidlem nebo roztáhnout heverem.
Pravidlo páté: pokud si nejste jistí místem, kde kolo necháváte, použijte raději zámky dva, nebo alespoň zkombinujte jeden lepší a jeden horší systém – třeba U-zámek a lankový zámek. Jak už jsme zdůraznili několikrát, zloděj hraje o čas a vždy si vybere kolo, které mu na první pohled dává největší šanci na úspěch.