Elektrokola: do města, na cyklostezku, ale i děla na traily

Autor: Jan Krůta

Elektrokola zažívají velký boom. Na trhu se řada značek pere o zákazníky, každý rok se objevují nové typy elektrokol vylepšených o nějakou novinku. Často je pro laika problém se v segmentu zorientovat. V dnešním díle seriálu o elektrokolech zkusíme poradit všem, kteří zvažují pořízení elektrokola, ale nejsou si jisti, jaký druh je pro ně ideální. Kategorií elektrokol je spousta, tak se v nich pojďme zorientovat.

V minulém díle jsme si vysvětlili rozdíl mezi středovými a zadními motory, dnes se podíváme na základní typy elektrokol i třeba limitované modely okrajovějších kategorií.

Nejběžnějšími typy elektrokol jsou modely městské, krosové, trekingové, horské, s motorem se dají pořídit i skládačky, které starší ročníky dobře znají z let minulých, jen jako klasické kolo. Sílící poptávka po elektrokolech ale výrobce donutila udělat třeba i silniční kola s motorem a baterií, ale ta přece jen tolik rozšířena nejsou.

Městská elektrokola

Městská elektrokola užívají většinou senioři. Jsou ideální na jízdu po městech, vesnicích, hlavně po silnici nebo zpevněných cestách. Určitě nejde o elektrokola do terénu. Rámovou geometrii mají navrženou tak, aby na ně byl co nejsnazší nástup, takže je mohou mít třeba i osoby se sníženou pohybovou schopností.

Městské elektrokolo Trek District s motorem Bosch. Foto: trek
Městské elektrokolo Trek District s motorem Bosch. Foto: trek

Jedná se o elektrokola, do nichž se většinou dává zadní motor, tudíž nevyžadují tak velkou sílu šlapání a lidem usnadní cesty na nákup nebo kratší vyjížďky. Mají plnou výbavu jako blatníky, světla, většinou i nosiče, širší sedla. Záměrem výrobců je, aby bylo pohodlí co nejvyšší. Baterie jsou umístěné buď v zadní části na nosiči, ale nejvyšší modely už je mají integrované v rámu a najdete na nich třeba i motory středové.

Elektrokola trekingová a krosová

Na pohodové výlety hlavně po cyklostezkách jsou ideální elektrokola trekingová. I na nich najdete blatníky, světla, nosiče, ale přece jen už jde o kola, která jsou pro trochu sportovnější styl jízdy. I proto už jsou v tomto případě běžné středové motory včetně prémiových značek. U nižších modelů ale najdete i motory zadní. Baterie už jsou většinou integrované v rámu, o což už se dnes snaží všichni výrobci kvůli atraktivnímu designu.

Elektrokola jsou už součástí mistrovství světa, během nadcházejícího víkendu se na Dolní Moravě uskuteční Škoda Auto mistrovství České republiky ebiků. Foto: Michal Červený
Elektrokola jsou už součástí MS, během nadcházejícího víkendu se na Dolní Moravě uskuteční Škoda Auto mistrovství České republiky ebiků. Foto: Michal Červený

Krosová elektrokola mají široké využití. Můžete s nimi do terénu, na cyklostezky, ale díky užším plášťům sedí skvěle i na silnici. Takže kdo rád kombinuje silnici s terénem, je právě tohle ideální volba. Lidé si na krosová elektrokola často dokupují blatníky nebo nosiče, které většinou v základní výbavě nejsou. Přece jen už se v tomto případě očekává trochu větší zapojení jezdce, takže je kladen i důraz na nižší hmotnost.

I u krosových elektrokol je cenové rozpětí, stejně jako u treků, poměrně velké. Základní modely mají motory zadní a jsou levnější, krosová elektrokola s motory středovými se pohybují třeba kolem 40 tisíc. Ale tam už najdete hodně slušné komponenty a motory do nich dodávají i ti nejlepší výrobci. Jen musíte počítat s tím, že za krosové elektrokolo například s Boschem už si připlatíte další peníze. Ale zase dostáváte prvotřídní kvalitu

Horská elektrokola

Horská elektrokola jsou ideální do terénu. Kdo má rád trošku adrenalinu a počítá s tím, že bude jezdit více v kopcích a horším terénu, měl by sáhnout po horském modelu. I zde můžete základní modely pořídit s motorem zadním, ale kdo chce na elektrokole podávat i trochu sportovní výkony, určitě by měl vybrat horáka s motorem středovým.

ele

Pro jízdu v těžkém terénu je potřeba volit elektrokola s dobrými komponenty, hlavně kvalitními kotoučovými brzdami a odpruženou vidlici, která vás podrží třeba v těžších sjezdech někde na trailech. Nejsou to elektrokola na silnici, ale když zvolíte kvalitní pláště s dobrou přilnavostí a nižším valivým odporem, určitě se s nimi nemusíte bát ani tam.

Horské elektrokolo Specialized Kenevo patří k tomu nejlepšímu, co daný segment nabízí. Foto: specialized
Horské elektrokolo Specialized Kenevo patří k tomu nejlepšímu, co daný segment nabízí. Foto: specialized

Cenové rozpětí u horských elektrokol je asi nejvyšší. Základní modely se dají pořídit kolem 30 000 korun, ale prémiová elektrokola s karbonovými rámy a špičkovými motory (můžete volit i celoodpružené modely) už se pohybují třeba kolem 200 tisíc korun. To jsou však spíše modely pro fajnšmekry, kterých se tolik neprodá. Nejprodávanější horská elektrokola jsou v levnějších třídách do 40 000 korun.

Elektrokola skládací i silniční

Hodně populární jsou i skládačky. Mají malá kola, je na ně snadný nástup a kupují je staří i mladí. Jsou finančně dostupné, všude se propletou, a tak si je kupují třeba i rybáři, kteří chtějí jen pohodlně dojet k řece.

Stále populárnější jsou mezi majiteli karavanů, kteří takové elektrokolo berou na dovolenou jako „přibližovadlo“. Během chvíle ho složíte a zase rozložíte, takže v autě nezabere žádné místo.

Julian Alaphilippe během druhého volného dne Tour de France v sedle elektrokola Specialized Creo, které disponuje motory s maximálním výkonem 240 wattů. Foto: Deceuninck Quick Step
Julian Alaphilippe během druhého volného dne Tour de France 2019 v sedle elektrokola Specialized Creo s maximálním výkonem 240 wattů. Foto: Deceuninck Quick Step

Samostatnou kapitolou jsou elektrokola silniční. Ta už oslovují jen velmi úzkou skupinu lidí. Silničáři přece jen raději sáhnou po klasice bez motoru. Silniční elektrokolo si koupí ten, kdo pomoc motoru použije jen do kopce. Jinak šlape za své. Proto také motory u silničních elektrokol nejsou tak velké a silné, to samé platí o bateriích. Přece jen je tady důležitá hmotnost, takže kolo musí být co nejlehčí. I zde samozřejmě existují karbonové modely ve stotisícových cenových relacích.