Start cyklistické sezony se nezadržitelně blíží. Přestože se většina profesionálních týmů už naplno ponořila do přípravy a závodníci polykají denní dávky na horských soustředěních v sedle bicyklů, stále jsou v kurzu i domácí trenažéry a digitální tréninkové platformy.
Luke Roberts, trenér týmu Sunweb, v exkluzivním rozhovoru pro We Love Cycling hovořil o změnách ve stylu tréninku i přístupu k výživě v okamžicích, kdy závodníci neladí formu výhradně v přírodních podmínkách a absolvují kupříkladu virtuální Tour de France.
Trénink doma je výrazně jiný
V době, kdy se celá cyklistická sezona výrazně změnila, se tým zaměřil na každého závodníka zvlášť. Hlavním tématem bylo vyhodnotit, v jaké tréninkové fázi se kdo nacházel a přizpůsobit plán , aby periodizace vyvrcholila na nový začátek sezony.
Každý závodník měl totiž podle toho, kde pandemii trávil, jiné tréninkové možnosti. Někteří se museli smířit s velice přísnými pravidly a mohli trénovat pouze doma. Jiní, například ti z Německa a Nizozemí, mohli ladit formu i venku.
Pro většinu závodníků karanténa znamenala návrat do fáze budování základní vytrvalosti. Venku by to znamenalo jízdy pět hodin či delší. „Odjet takové objemy ve vnitřních podmínkách je velice obtížné. Doma se nedá jet na volnoběh a ulevit tak nohám alespoň na chviličku. Psychická zátěž je také nesrovnatelně větší, když musí závodníci celou dobu sedět na jednom místě a koukat z okna nebo na obrazovku,“ vysvětluje Luke Roberts. „Někteří členové týmu byli schopni odtrénovat čtyři hodiny za den, ale rozdělili si objem na dvě dvouhodinové jízdy, aby vše bylo snesitelnější,“ doplnil.“
Trenažéry a digitální platformy jsou nutné
Tým Sunweb používá interaktivní domácí trenažéry Drivo II, které jsou součástí nejvyšší řady cyklo-trenažérů výrobce Elite. Dokáží automaticky regulovat odpor podle zvolené trasy, což zprostředkuje velice realistický zážitek.
„Téměř všichni z našich závodníků používají nějakou digitální tréninkovou platformu, aby si domácí trénink zpestřili. Velice populární je FulGaz. Výborně se hodí k najíždění dlouhých tras a pomalých kilometrů v rámci vytrvalostního tréninku. Nabízí reálné video přímo z trasy samotné,“ říká Luke Roberts.
Profesionálové musí mít „jeskyni bolesti“
Členové týmu, kteří už měli předchozí zkušenosti s tréninkem doma věděli, jak důležité je správné vybavení. V rámci týmu pak sdíleli cenné informace a zkušenosti, jak si vybavit svůj tréninkový prostor neboli „pain cave“ či jeskyni bolesti, jak se místnosti na přípravu často říká.
„Důležité je mít správně nastavený ventilátor, případně umístit trenažér k oknu nebo třeba na verandu, když je ta možnost. Hodí se nachystat si rovněž nějaké tekutiny. Praktické je také zakrýt řídítka ručníkem. Kola totiž nemají rády, když na ně každý den po několik hodin kape slaný pot,“ upozorňuje Luke Roberts.
Trenéři měli i po dobu karanténních omezení přibližně stejnou práci. Všichni členové týmu totiž po každé tréninkové jednotce i před pandemií nahrávali na sdílené místo pro trenéry data, které ukazují jejich výkon ve wattech a celkový tréninkový objem. Trenéři pak data vyhodnocují ať už se jízda konala doma nebo venku.
K dispozici výživový poradce
Profesionálové museli pochopitelně při domácím tréninku odpovídajícím způsobem upravit i stravu. Tým jim však v tomto zajistil podporu.
„Všichni členové našeho týmu si pravidelně volají s týmovým výživovým poradcem. Tam mohou všichni popsat své individuální potřeby vzhledem k tomu v jaké tréninkové fázi jsou. Výživový poradce jim pak pomůže udělat odpovídající úpravy,“ podotýká Luke Roberts.
Týmový výživový poradce používá aplikaci, ve které si všichni členové vyplňují, co v průběhu dne sní. Na základě těchto informací pak výživový poradce může pro každého vytvořit individuální stravovací profil.