Pumptrack, stále populárnější cyklistická disciplína, kde se na uměle vytvořeném okruhu s řadou terénních vln a zatáček nešlape a rychlost se zvyšuje pomocí tzv. pumpování kola nahoru a dolů. A protože si pumptrack získává stále více příznivců, připravila platforma We Love Cycling pro všechny fanoušky cyklistiky projekt, jehož patronem je biker Michal Maroši.
Jde o jednoho z průkopníků této disciplíny u nás, stavitele pumptracků a také bývalého vynikajícího sjezdaře či fourcrossaře. V prvním díle jsme se v našem seriálu věnovali historii pumptracku, tentokrát se s Michalem podíváme na to, jak na pumptracku správně jezdit…
„Jak už jsme říkali, pumptrack vychází z boulí a klopených zatáček. Jako nováček člověk může začít jezdit dole a pak se postupně posouvat třeba po deseti centimetrech nahoru. Výhoda je, že se to dá trénovat, jak dlouho chcete.
Když se zdokonalíš, začneš na pumptracku surfovat a zlepšení vidíš hned. Sám si posouváš limity a na konci třeba zvládneš jezdit i v tom nejvyšším bodě.
Na pumptracku by se vůbec nemělo šlapat
Jak se s pumptrackem sžíváš, tak postupně zrychluješ. Základem je naučit se ten pohyb ve vlnách a správné pumpování. Na pumptracku by se vůbec nemělo šlapat, rychlost získáváš jenom tím přenášením váhy a pumpováním.
Když jedeš poprvé, chce to začít pomalu a několikrát si to projet, aby si člověk vůbec uvědomil, o co jde. Musíš si tu trať prostě načíst a zjistit, jak se chová kolo. Určitě bys to na začátku neměl hned napálit, jestli s pumptrackem nemáš žádnou zkušenost.
Pupmtracky jsou stavěny tak, aby na nich zvládl jízdu úplně každý. Jezdí na tom třeba už děti na odstrkovadlech, ale i profesionálové, kteří tam pilují techniku.
Při jízdě a trénování zlepšuješ stabilitu na kole, naučíš se líp přenášet váhu a z toho pak těžíš při jízdě v terénu. Takže pumptrack můžu každému vřele doporučit.
Pokroky přijdou u každého. Ale je to hodně individuální. Nedá se říct, za jak dlouho se na pumptracku naučíš. Když vedle sebe postavím dva různé lidi, jeden se s tím skamarádí za půl hodiny, druhému to může trvat půl roku.
Jistotou je, že si na pumptracku najde něco úplně každý. V tom je jeho nesporná výhoda. Od začátečníků až po profesionály, kteří na tom závodí. Pokud už jsi fakt dobrý jezdec, můžeš na pumptracku jezdit po zadním, skákat, vyjíždět zatáčky úplně nahoru.
Velkou výhodu mají ti, kteří už třeba jezdili BMX. Ale jak už jsem říkal, pumptrack je disciplína, která nabízí výzvy úplně pro každého, kdo to chce zkusit.“