Nezlomná vůle jej vynesla až do samých výšin cyklistického nebe! Šestkrát stál na nejvyšším stupínku medailového pódia na mistrovství světa, šestkrát třímal v ruce zlato na paralympijských hrách. Jiří Ježek, pětačtyřicetiletý rodák z Prahy, bude hostem moderátorky Laury Meseguerové při osmém pokračování iniciativy #Ride2Unite a dalším lídrem virtuální vyjížďky s We Love Cycling. Livestream na našem instagramovém profilu startuje 1. července v 18 hodin SELČ.
Po úspěších na paralympijských hrách, světových šampionátech i profesionálních závodech se pražský rodák nedávno dočkal zařazením do žebříčku stovky nejlepších sportovců 21. století španělského sportovního deníku Marca dalšího ocenění za obdivuhodný přístup k nepřízni osudu, jímž inspiroval miliony handicapovaných cyklistů na celém světě.
„Nechtěl jsem té zprávě věřit, s úžasem jsem koukal, kdo v žebříčku je. Beru to s jistou rezervou, ale pochopitelně jde o velkou poctu, která mě těší i kvůli rodině a všem, co mě podporovali celou kariéru,“ usmíval se nad seznamem osobností pětačtyřicetiletý Ježek v rozhovoru pro We Love Cycling.
Nehoda v Dejvicích jej posílila
Moment, který převrátil jeho dosavadní život naruby, se odehrál v pražských Dejvicích, když bylo Jiřímu jedenáct let. Na přechodu pro chodce jej tehdy srazilo nákladní auto a lékaři mu museli amputovat pravou nohu pod kolenem. Jak ale Ježek později vzpomínal, tento okamžik jej posílil, pomohl zformovat jeho osobnost a naplnit sen stát se profesionálním sportovcem.
Postupem času začal překonávat své limity a ve dvaceti se začal výrazněji prosazovat v amatérském pelotonu. Hned na svých prvních paralympijských hrách v Sydney vybojoval v roce 2000 dvě zlata a vykročil vstříc profesionální kariéře. Zlaté medaile poté přivezl z her v Aténách, Pekingu i Londýně.
Celkem má ve sbírce z paralympiád – poslední start si připsal v roce 2016 v Rio de Janeiru, kde skončil třináctý v silničním závodě – jedenáct cenných kovů.
Za rok zvládl 30 tisíc kilometrů v sedle kola
Během neskutečné kariéry Ježek udivoval nezdolností. Ročně dokázal absolvovat mezi 55-75 závody a včetně tréninku byl schopen našlapat až třicet tisíc kilometrů. A v pelotonu se dokázal hravě prosadit i mezi „zdravými“ cyklisty. I to pomohlo k proměně vnímání sportu handicapovaných širokou veřejností.
„Otevřel jsem následovníkům dveře. Byli jsme vnímáni jako zvláštní odnož sportu. Ale jsem přesvědčený, že pohled většiny lidí se zásadně změnil. Lidé berou handicapovaný sport jako plnohodnotný a paralympici jsou vnímáni jako skuteční sportovci,“ přemítal Ježek, který kariéru uzavřel před třemi roky.
Ani ve sportovním důchodu se ale rozhodně nenudí. Stále je aktivním jezdcem, předává své rady v roli trenéra, patří k nejvýraznějším ambasadorům cyklistiky v barvách Škody. Podporuje charitativní projekty, organizuje dětské cyklistické závody a pomáhá s vývojem protetických pomůcek.
Nejen o životě po kariéře, ale rovněž o motivaci, tvrdé práci, poctivosti v přístupu k tréninku a dalších tématech bude Jiří hovořit s Laurou ve středečním livestreamu. Do pedálů šlápneme přesně v 18:00 na naší IG TV.