Je jich mnoho a přesto sotva stačí uspokojit všechny zájemce. V minulých dílech jsme psali o obecných pravidlech závodního bikepackingu a taktéž jsme nahlédli pod pokličku nejstaršího českého bikepackingového závodu Loudání českou krajinou. Ještě před pár lety by ke spočítání takových závodů stačilo pár prstů, za poslední dobu však vzniklo poměrně hodně podobně zaměřených akcí. Které patří k nejvyhlášenějším?
Loudání českou krajinou bylo prvním závodem svého druhu v Česku, ostatní podniky jeho formát většinou nepřevzaly. Charakteristika ze strany organizátorů v případně Loudání je výmluvná…
„Extrémní, nonstop, bez podpory.“
„Loudání je o odhodlání, odvaze, vůli, hlavě, přírodě a …. přátelství!“
„Trať Loudání měří obvykle mezi 600-800 km, ale buď připraven nést/tlačit celou trať.“
I když se to zdá jako přehnané, některé ročníky opravdu byly ve znamení tlačení do kopce i z kopce po velmi náročných turistických cestách. I letošní 13. ročník, který dle tradice střídání lehkých a těžkých ročníků měl být jednodušší, je protkán vzrušujícími příběhy závodníků všech úrovní.
Přestože tento bikepackingový závod velmi často hraničí s turistickým výletem, každý rok se na omezenou startovní listinu snaží dostat stovky lidí a jen ti s největší vytrvalostí, to opravdu zvládnou.
Ze západu na východ
1000 Miles adventure je závod, který pořádá známý ultradistanční cyklista Jan Kopka s jeho týmem. Sám Honza absolvoval několik světoznámých akcí, jako Great Divide Race nebo Iditaroid na Aljašce. Letošní desátý ročník 1000 Miles sliboval dvojitou porci kilometrů, kdy se závodníci měli severní variantou po hranicích Česka a Slovenska dostat na nejvýchodnější bod Slovenska a zpět na nejzápadnější kout Česka po takzvané jižní variantě.
Bohužel kvůli současným komplikovaným epidemiologickým podmínkám se koná závod „pouze“ na standardní 1600 km dlouhé trase. Vzrůstající oblibu tohoto závodu potvrzuje i skutečnost, že registrace mizí po spuštění během několika málo minut.
Přestože se to nezdá v lidských možnostech, v minulém ročníku padl traťový rekord – nejrychlejší jezdec zvládl trasu za 6 dní. V předchozích ročnících přitom nikdo nevěřil, že je možné trasu zvládnout pod 8 dní.
Šumavou, Vysočinou a dál
Toulání Šumavou se postupem času taktéž stalo evergreenem na poli bikepackingových závodů v ČR. Název tomu úplně nenapovídá, ale jde o extrémní MTB nonstop závod.
Web samotného závodu to vysvětluje: „Zažij dobrodružství v sedle svého bajku, trp na náročné trase, překonávej nástrahy matky přírody, šlapej-broď-tlač-vláčej kolo bez zamhouření oka, sáhni si na dno svých fyzických i psychických sil, … a nebo se prostě jen na pohodu toulej přírodou, kochej se krásami naší zemičky a zažívej příjemná setkání a dobrodružství se stejnými blázny jako jsi ty.“
Každý rok je trasa Šumavou částečně nová, a tak se můžete těšit na nové zážitky.
Všichni chceme trpět
Nedostatek startovních míst na výše zmíněných závodech způsobil vznik nových bikepackingových závodů, a tak tu máme taktéž např. Highlands ultra nebo Montes Ferei, které řádně prověří cyklistovu vytrvalost po kopcích a údolích Vysočiny.
Dalším novým počinem jsou závody Okolo republiky a Ultra-Bike. V prvním případě jde o silniční bikepackingový závod, jak sám název napovídá, okolo republiky, ve druhém případě se jedná o seriál (ne)závodních cyklistických vyjížděk na silničních a horských kolech nejen po Česku.
Trofeje, ceny a medaile. Nebo taky ne
I když by se mohlo zdát, že každý závod končí medailí, případně i nějakou cenou, u většiny bikepackingových závodů v ČR nic z toho nečekejte.
Ve většině případů je jistotou v cíli a dobrý základ pro spokojenost po dojetí takové akce hlavně guláš a pivo.
Ať už jste Loudal, Toulal nebo Mílař, nejdůležitější je si užít přírodu a objevit nebo posunout své vlastní limity.