Kdysi býval hvězdou světové cyklistiky, nejen jeho rodné Německo mu leželo u nohou. Ovšem Jan Ullrich se slávě zase tak dlouho netěšil. V dopingové aféře, kdy byla v rámci Operace Purto potrestána řada hvězd té doby, byl uznán vinným. S přibývajícími roky spadl vítěz Tour z roku 1997 na samé dno. Alkohol, drogy, rozvod, zatčení, deprese.
Ullrich se do problémů dostal po roce 2006. Při rozkrytí dopingové sítě vyšlo najevo, že za zakázané látky platil přibližně osm set tisíc korun ročně. Během následujících let propadl alkoholu, pod jehož vlivem způsobil nehodu se zraněním dvou lidí. Postupně propadl drogám, byl obviněn z napadení manželky, později vyhrožoval sousedovi na Mallorce a před dvěma lety jeho trable vyvrcholily, když napadl prostitutku a skončil na psychiatrii.
Dnes je konečně z nejhoršího venku. Alespoň to tvrdí jeho bývalý sportovní ředitel z týmu Telekom Rudy Pevenage. „Daří se mu lépe, je v pohodě,“ řekl Pevenage, který nedávno vydal autobiografii.
Kniha plná dopingu
Většina místa patří právě dopingu v tehdejším týmu Telekom a logicky i Ullrichovi. „Někteří známí Jana Ullricha mě chtěli po vydání publikace lynčovat, ale on je v pohodě. Mluvili jsme spolu asi před měsícem, o knize věděl a říkal, že mi věří,“ prozradil Pevenage.
Byl jedním z těch, kteří se snažili Ullrichovi v nejtěžších chvílích podat pomocnou ruku. Na Mallorku, kde cyklista žije, za ním jezdil i několikrát měsíčně. „Byl na tom špatně. Měl problémy s koleny, opustila ho žena, nesměl vídat děti. Seděl sám doma a utápěl se v žalu. Zhroutil se mu svět,“ vzpomínal Pevenage.
Šestačtyřicetiletého Ullricha navštívil na Malllorce i Lance Armstrong, jeho věčný rival. Jejich osudy byly podobné, Armstrong tlak a všechny problémy související s provalením užívání dopingu ovšem v rámci možností psychicky ustál a v Americe žije relativně poklidný život. „Jel jsem za Janem krátce poté, co byl propuštěn z psychiatrické kliniky. Protože jsem měl Jana vždycky rád a byl jedním z nejdůležitějších lidí v mém životě,“ prozradil bývalý americký cyklista.
Armstrong v letech 1999-2005 sedmkrát v řadě vyhrál Tour de France. Ullrich v daném období třikrát skončil druhý, jednou třetí. Až mnohem později vyšlo najevo, že Američan si k vítěznému tažení pomohl za cenu dopingu a byl vyškrtnut ze statistik.
„Naše situace byly velmi podobné. Měli jsme spoustu věcí společných. Měl ženu, děti, peníze a nebylo to dost, aby je to udrželo pohromadě,“ řekl Armstrong, jemuž v minulosti zkrachovalo dlouholeté manželství i následný tříletý vztah se zpěvačkou Sheryl Crow.
V Belgii a Itálii je Ullrich stále hvězdou
Podle Pevenage si Ullrich zaslouží druhou šanci. „Nemůže žít jako psanec. Byl v pelotonu nesmírně populární. Ale když byl pak vyšetřován, v Německu ho úplně zničila média. Tam díky nim skoro upadl v zapomnění,“ připouští Pevenage.
„Ale třeba v Belgii nebo Itálii je Ullrich pro lidi dodnes hrdinou a hvězdou. Pořád je to olympijský vítěz, mistr světa, vítěz Tour. Kdykoli tam přijedu, vyptávají se na Jana,“ uvedl bývalý sportovní ředitel někdejší slavné německé stáje v připomínce skutečnosti, že Ullrich v roce 1997 stanul na nejvyšší stupni nejslavnějšího etapového závodu v Paříži, o dva roky později vyhrál Vueltu a také poprvé mistrovství světa v časovce, kde si triumf zopakoval o dvě sezony později. A mezi tím se stal olympijským šampionem v silničním závodě v Sydney.
Ullrich podle svého bývalého sportovního ředitele brzy zase vyjde ze své ulity. Podle všeho se zbavil závislostí a začne normálně fungovat. „Jen potřebuje ještě trochu času. To rozhodnutí musí udělat on sám. Vždycky mu pomůžu a znám spoustu lidí, kteří by udělali to samé. Každý si zaslouží druhou šanci. Jan nic špatného neudělal,“ dodal Pevenage.