Tisíce kilometrů najel v sedle kola po českých silnicích. Rodnou zemi z bicyklu má nastudovanou téměř dokonale. Šestinásobný paralympijský šampion Jiří Ježek má v Česku vybrané trasy pro dlouhé a opakované tréninkové jízdy, ale dokázal si je užít i při pohodovém výletu s manželkou a přáteli.
Pro We Love Cycling vybral nejoblíbenější destinace, mezi nimiž kočoval v rámci přípravy na velké sportovní akce. „Nelekejte se, pokud pro vás bude trasa dlouhá. Klidně si vyberte jen část. Přibližte se autem, zaparkujte, sedněte na kolo, a pak už jen pořádně šlápněte do pedálů,“ nabádá Jiří Ježek.
Krajem lovců Mamutů
Přestože v minulosti bydlel trvale v Praze a nyní přesídlil jen pár desítek kilometrů za hranice hlavního města, pravidelně „hltal“ hodiny v sedle i ve vzdálenějších destinacích. Nejúspěšnější paralympijský sportovec historie tentokrát přibližuje trasu Teplice nad Bečvou – Týn nad Bečvou – hrad Helfštýn – Rajnochovice – Tesák – Držková – Kašava – Lukoveček – Rusava – Grapy – Hostýn – Bystřice pod Hostýnem – Paršovice – Teplice nad Bečvou. Jde o okruh, který měří přibližně sto kilometrů v závislosti na chuti každého jednotlivce po délce jízdy.
„Tenhle kraj jsem objevil díky mému oblíbenému závodu Mamut Tour. Jde o jeden z nejtěžších, ale zároveň nejhezčích silničních maratonů na našem území. Měl jsem čest jej jednou vyhrát. Ale úžasnou atmosféru jsem si zde vychutnával během aktivní kariéry každý rok,“ šátrá ve vzpomínkách Ježek.
Hostýnské vrchy a cyklostezka Bečva
„Kopcovitá krajina Hostýnských vrchů kombinovaná se skvělou cyklostezkou Bečva podle stejnojmenné řeky mi učarovala natolik, že jsme si zde s manželkou každý rok uspořádali soukromé letní soustředění s pobytem a péčí v lázních Teplice nad Bečvou. Právě odtud vede moje oblíbená trasa, která spojuje kultovní místa historie s náročnými sportovními výzvami pro každého cyklistu,“ vypravuje Ježek.
Začátek cyklistického výletu otestovaného úspěšným reprezentantem je spojený s cyklostezkou Bečva. „Poskytuje příjemné svezení až pod hrad Helfštýn, cyklistům známý z dalšího oblíbeného bikového závodu Šela Maraton. Od řeky si vyšlápneme serpentiny podél hradního ostrohu a budeme směřovat na Rajnochovice. Zde musíme trefit nádhernou lesní asfaltku cyklotrasy 5120 stoupající až na Tesák, a dále po hlavní silnici na místní lyžařský areál Troják,“ popisuje oblíbené svezení Ježek.
Kopec se sklonem 22 procent
Další směr výletu je přes Kašavu směrem na Fryšták. „Z hlavní silnice uhneme do obce Lukoveček, za níž odbočíme vpravo, kde nás čeká další stoupání lesní asfaltkou, cyklotrasa 5121, známou jako vrchařská prémie Hadovna. Odměnou bude sjezd až do obce Rusava, kde nás ale čeká největší výzva,“ upozorňuje Ježek.
Další metry výletu totiž prověří i skutečně mimořádně trénované milovníky bicyklů. „Obávaný kopec Grapy se sklonem stoupání dvaadvacet procent vedoucí střídavě lesem a pastvinami. Uzoučká asfaltka nás nakonec zavede až pod kultovní poutní baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně,“ přibližuje Ježek cestu místních poměrů neznalým cyklistům. „Tohle magické místo rozhodně stojí za návštěvu,“ zdůrazňuje.
Cílem Zbrašovské aragonitové jeskyně či Hranická propast
Po nejnáročnější části výletu už přicházející jenom cyklistické bonusy. „Příjemným sjezdem po široké silnici vedoucí do Bystřice pod Hostýnem můžeme zamířit zpět přes Paršovice do Teplic nad Bečvou, kde kromě lázní můžeme navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně nebo známou Hranickou propast,“ upozorňuje Ježek, že cílů cesty může být mnoho.
„Celá trasa nabízí různé varianty, navíc cyklostezka Bečva sama o sobě stojí za bližší prozkoumání během vícedenní návštěvy. Věřím, že tenhle kout Moravy se vám bude líbit,“ láká Ježek na výlet.