Pitný režim je základ život. Platí to pro běžný režim, pro sportovní výkon pak zejména. Také si před cyklistickou jízdou kladete zdánlivě banální otázky… Co si vzít s sebou na kolo, když jedu jenom na hodinu a co, když plánuji celodenní výlet? Je pro mě vhodnější isotonický nebo hypotonický nápoj? Počítá se pivo jako iontový nápoj? V této sérii článků si zodpovíme nejčastější dotazy, které si začínající, ale i pokročilí cyklisté ohledně pitného režimu pokládají.
Ještě, než se dostaneme k hydrataci na kole, je potřeba si ujasnit celkový přístup k pitnému režimu v průběhu dne. Mnohem užitečnější, než předepisovat počet litrů nebo sklenic, které by měl každý cyklista vypít, je zaměřit se na jednoduché pravidlo – poslouchat svou žízeň.
Například v zimě, když se pohybujete v pokojové teplotě většinu dne, jíte polévky i šťavnaté ovoce a zeleninu, tak si vaše tělo řekne určitě o méně, než obecně doporučované dva litry vody za den. Naopak v létě, zejména u lidí, kteří se pohybují venku a hodně se potí, budou nároky určitě převyšovat dva litry.
Jak zahnat žízeň v běžném režimu
Když se žízeň v běžném režimu dostaví, tak je nejlepší ji uhasit nějakým, nekalorickým nápojem. Nejlépe tedy funguje minerální či kohoutková voda, neslazené čaje a lze počítat i kávu, která v rozumném množství hydrataci podpoří.
Do pitného režimu se pochopitelně počítá i voda obsažená v jídle, takže polévky, ovoce a zelenina určitě pomohou pokrýt nároky na příjem tekutin.
Na kole 500–1000 mililitrů tekutin za hodinu
Jakmile do pitného režimu vstupuje fyzická aktivita, tak už je to něco jiného. V tuto chvíli už se nemůžeme spolehnout pouze na pocit žízně. Lidské tělo při náročné cyklistice může snadno ztrácet tekutiny velice rychle a pocit žízně se dostaví až ve chvíli, kdy už tento hydratační dluh není možné splatit, aniž by bylo nutné si dát dlouhou pauzu.
Proto je důležité začít pít pravidelně a hned od začátku jízdy. Na dlouhých trénincích a závodech je dobré vypít mezi 500 a 1000 mililitrů tekutin za hodinu. Lehčí vyjížďky nevyžadují tolik tekutin, ale závisí to na okolní teplotě, míře pocení a intenzitě výkonu.
Pro krátké vyjížďky stačí voda
Pokud plánujete krátkou jízdu do hodiny, tak stačí když si do bidonu vezmete čistou vodu. Hydrataci určitě zastane a pro doplnění vypocených minerálů a spálených sacharidů pak postačí dobré jídlo po návratu domů.
Pokud plánujete jízdu delší a intenzivnější, tak už je důležité přemýšlet i o doplňování iontů i energie na kole. Tomu se budeme věnovat v dalších článcích.