Občas je dost těžké prostě všechno hodit za hlavu a vyrazit na pár hodin ven. Co teprve si naplánovat víkendový výlet. To pak mnoho z nás začne generovat výmluvy týkající se teplot, srážek nebo zranění z minulosti… Překonat to ale nakonec vždycky stojí za to!
Přitom stačí tak málo, kouknout na předpověď (nebo případně ne, pokud jste dobrodružnější povahy), dobře se obléct, něco málo zabalit, připnout brašny na kolo a může se vyrazit. Doporučení, kam vyrazit na víkend, je poměrně složitý podnik. Každý máme rádi něco jiného.
Někdo se cítí lépe na rovinách. Někdo se raději schovává v kopcích. Někdo se rád toulá v hlubokých beskydských lesích. Někdo zase rád využije jihočeské rybníky k letnímu osvěžení
Každý máme své oblíbené lokality a přírodní prvky. Nicméně s lehce naloženým kolem snadno překonáte i vzdálenost složenou z tří cifer kilometrů a navíc můžete s trochou nadsázky všude tam, kam se dostane pěší turista. Jak si efektivně nabalit vše potřebné na bicykl, jsme popisovali v předchozím článku, tudíž nyní je třeba to použít.
Všude dobře, venku nejlíp
Nemá smysl se snažit vás přesvědčit o nejlepší trase v konkrétní oblasti – každý máme nějakou oblíbenou lokalitu za domem. Výhodou ale může být, že mnohé další trasy byly již projety a vyzkoušeny, pojďme se tedy inspirovat na ověřených webech. Jedním ze zdrojů kvalitních bikepackingových tras může být server bikepacking.cz.
Partička nadšenců všechny cesty absolvuje a následně popisuje. Vše je psané velmi příjemně pocitově a zážitkově. Náladové fotky dávají celému projektu fantastickou atmosféru a určitě nabudí i vás vyrazit za čerstvým vzduchem. Navíc zde můžete nasát i zajímavé tipy na vybavení a různé bikepackingové akce v ČR i zahraničí. Nenechte se mýlit, některé vyjížďky jsou natrasované poměrně náročným terénem, a tak se i devadesát kilometrů může klidně stát výletem víkendovým.
Začalo to na Valašsku
Vrchařské koruny cyklistů (vk-bike.eu) mohou taktéž posloužit jako výborná motivace k víkendovému bikepackingu. Autorem myšlenky je Adam Hloch, který v roce 2013 spustil Vrchařskou korunu Valašska, k níž se postupem času přidružují sesterské projekty v dalších regionech.
V současnosti je namapovaných již sedmadvacet Vrchařských korun po celém území Česka a Slovenska. Základní myšlenka je jednoduchá. V časovém období (nejčastěji duben až listopad) zdolávat na kole pořadateli předem vypsaný počet kopců (většinou dvacet).
Trasu si každý může zvolit dle svého uvážení. Na každém vrcholu si cyklisté pořizují dokumentační fotografii a po zkompletování všech fotek je emailem posílají pořadatelům. Tím se stávají držiteli dané Vrchařské koruny. Jedná se o projekt, který leckterému cyklistovi může zabrat i několik let plánování a ježdění. Podobný koncept je BikeHero, jen se jedná o jednu ověřenou přesně danou trasu po okolí Karlštejna a dalších hradů.
Porovnejte síly i bez účasti v závodě
Trasy mnoha bikepackingových závodů v ČR vedou pečlivě vybíranými lokalitami. O bikepackingových závodech budeme psát v dalších dílech, byla by nicméně škoda se o nich nezmínit v souvislosti s tipy na trasy. Loudání, 1000 miles, Montes ferrei či mnoho jiných bikepackingových závodů jsou plánované s různou filozofií.
Každý bikepacker je zcela jistě schopen najít si to své a mapový podklad od organizátorů vyloudit. Člověk tak může porovnat síly se závodně naladěnými bikepackery bez nutnosti přímé účasti na závodě.
I přes náročný začátek každého výletu se vždy vyplatí trochu zatlačit. V lese nebo na polních cestách se leckomu všechny myšlenky usadí a hledí se vyčistí. Cesta je tak nutnou součástí posunu v sebepoznání. A přitom stačí vyrazit do lesa za domem. Vyrazte už ven!