Výjimečný výkon! Neuvěřitelných 8848 výškových metrů nastoupal během jediného dne v sedle kola olympijský šampion v cross country Jaroslav Kulhavý. Při pandemii koronaviru se s pokusy zdolat na bicyklu na některém z kopců výšku vrcholu Mount Everest roztrhl pytel. Během prvních čtrnácti květnových dnů byl dokonce dvakrát překonán neoficiální světový rekord Everest Challenge, který je necelých osm hodin.
Vždy se tak stalo v USA. A vlastně v tichosti, bez humbuku. Představuje pokoření výjimečné hranice samozřejmost? Nebo jde o výkon srovnatelný s triumfy na ostře sledovaných akcích, z nichž sportovní hvězdy vozí medaile a jsou oslavovány fanoušky?
„Z lidského hlediska jde o výjimečný čin. Pokoření 8848 výškových metrů na kole představuje extrémní výkon. Z hlediska sportovního jde o obrovsky hodnotnou záležitost, přestože jedinou odměnou je dobrý pocit sportovce. A hodně kvalitní trénink,“ přemítá Viktor Zapletal, trenér české reprezentace bikerů a osobní kouč Jaroslava Kulhavého.
Třináctkrát Lysá hora na biku
Rodák z Ústí nad Orlicí po úspěšném zvládnutí výzvy, na kterou potřeboval deset hodin čtrnáct minut a padesát tři vteřin, neskrýval překvapení, jak se vypořádal s výjimečnou porcí kilometrů a zejména pak výškových metrů. Neměl v nohách totiž žádný speciální trénink. V předešlých týdnech nestrávil v rámci přípravy na kole více než pět hodin.
„Normální smrtelník by potřeboval minimálně šest měsíců přípravy, možná až rok. V případě profesionálního cyklisty nic takového není nutné. Všechny tréninkové hodiny se sčítají a ukládají do energetické banky, kterou mají profesionálové v těle. Proto pak i pro tak jednorázový a extrémní výkon nepotřebují speciální trénink. Jára je olympijský šampion. Je výjimečný, jeho tělo je nastavené k mimořádným výkonům,“ vysvětluje Zapletal.
Slova trenéra českých bikerů výkon Jaroslava Kulhavého nijak nesnižují. Mimořádnost Everestingu pětatřicetiletého majitele zlata z her v Londýně 2012 a stříbra z Ria 2016 podtrhuje fakt, že potřebnou výšku „polykal“ na horském kole, místy po nezpevněné cestě a pro challenge si zvolil Lysou horu, nejvyšší pohoří Beskyd, která zrovna není cyklistům přívětivá. Navíc velkou část dne bojoval s velmi nízkými teplotami.
Nudil se, proto naplánoval Everest Challenge v Beskydech
„Deset hodin v sedle je skutečně mimořádná porce. Když si vezmu okolnosti, jel poměrně rychle,“ vyzdvihuje Zapletal skutečnost, že Kulhavý si udržel průměrnou rychlost 15,8 kilometrů v hodině na 161 kilometrech s magickým číslem 8848 výškových metrů!
„Myslím, že kdyby jel Jára na kopci, který bude mít příznivější sklon než Lysá hora, a zejména pak na silničním kole a povrch byl z hladkého asfaltu, mohl by klidně pokořit světový rekord,“ tvrdí Zapletal v narážce na výkon Keegena Swensona.
Americký šampion v cross country zvládl Everesting devětadvacetinásobným výjezdem části kopce nedaleko Salt Lake City za 7 hodin, 40 minut a 5 vteřin, čímž vytvořil nový neoficiální rekord.
Aktuálně nic takového není reálné. Kulhavý stejně jako další bikeři už všechnu koncentraci upne k blížící se sezoně. Ale v budoucnosti?
„Jára se nikdy nekochal medailemi a úspěchy. Vždy se rychle upnul k dalšímu výkonu. V době koronaviru se bez závodního vypětí nudil, proto v kraji, který miluje, vymyslel Everesting. A ještě přispěl na dobrou věc,“ připomíná Zapletal, že Kulhavého třináct výstupů na Lysou horu bylo spojených s olympijskou nadací a projektem, jehož výtěžek šel na podporu sportujících dětí.