Plánujete rodinný cyklovýlet, víkend na kole s dětmi nebo rodinou dovolenou na bicyklu? Váháte, protože nejmenší člen domácnosti ještě není schopný sám tlačit do pedálů? Věřte, že není důvod si radost z cyklistiky ani za dané konstelace odpírat. Stačí jen pořídit vašemu malému bikerovi bezpečnou a komfortní cyklosedačku.
Neexistuje žádné obecné doporučení, kdy dítě poprvé na kolo usadit. Hranicí pro bezpečné použití sedačky je dovršení osmnácti měsíců dítěte. Pokud chcete vyrazit na cyklovýlet dříve, než vaše ratolest dosáhne rok a půl života, je vhodné použít cyklovozík, v němž může váš potomek ležet a jízdu prospat.
Cyklosedačky jsou určeny pro děti schopné dlouhodobě sedět. A současně ještě nezvládnou jízdu v sedle kola samostatně. Podle uchycení se cyklosedačky rozdělují na přední a zadní. Rozhodování je zásadní z hlediska pohodlí i bezpečnosti dítěte. Vždy se doporučuje vyzkoušet obě varianty i s ohledem na vitalitu dítěte.
Přední uchycení cyklosedačky
V případě použití předního uchycení dětské sedačky, máte dítě neustále pod kontrolou, jízda je pro mrňouse zábavnější a váš potomek se může kochat krajinou. Doporučuje se zejména pro „živější“ děti. Nevýhodou je, že dítě není chráněné před větrem. Daný způsob uchycení je vhodný na kratší vzdálenosti.
V minulosti se i pro přední uchycení vyráběly kovové sedačky, nyní jsou trendem pěnové. Přední pěnovou sedačku je možné uchytit na hliníkový i karbonový rám, je maximálně skladná, mimořádně lehká, vejde se snadno i do batohu, což je výhodou pro transfer letadlem na dovolenou, kde plánujete využívat kolo. Danou variantu využívají pro svá ratolesti kupříkladu olympijský šampion a mistr světa v cross country Nino Schurter či vicemistr světa v maratonu Kristian Hynek.
Pěnová „konstrukce“ se montuje na horní rámovou trubku pomocí popruhů, k montáži není třeba žádné nářadí a mohou ji využívat děti od dvou do pěti let. Cena je od patnácti set korun výše.
Před jízdou samotnou je důležité zkontrolovat upínací mechanismus bezpečnostních pásů, nastavení opěrek nohou a sílu polstrování. Svaly trupu dítěte aktivně udržují fyziologické prohnutí v dolní části páteře (bederní lordózu). Pokud je tomu jinak skoliotické vady páteře pak doslova klepou na dveře!
Zadní uchycení cyklosedačky
Zadní cyklosedačky se dělí podle způsobu upevnění na samonosné (upevnitelné na podsedlovou trubku) a na cyklosedačky přichycené k nosiči. Z hlediska pohodlí pro dítě je lepší samonosná varianta.
Cyklosedačka na nosiči je pevně spojena s nosičem, respektive kolem a dítě tudíž cítí každý výmol či kamínek. Samonosná sedačka pohltí většinu rázů, což je výhoda zejména při cestách po méně kvalitní silnicích, šotolinových cyklostezkách či lesních a polních cestách.
Nevýhodou samonosných sedaček je horší stabilita kola. Variantě s cyklosedačkou upevněnou na podsedlové trubce je třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy, zejména je třeba počítat s nenadálými poryvy větru. V případě použití cyklosedačky na nosiči je třeba zkontrolovat nosič, který by měl mít patřičnou minimální nosnost.
Zadní cyklosedačky jsou použitelné pro děti od devíti kilogramů. Jsou vhodnější i pro delší vzdálenosti. Nevýhodou je, že dítě se nemůže aktivně zapojit do výletu, rodiče mají ztíženou kontrolu chování dítěte. Je prakticky nemožné použít pro cyklovýlet batoh na zádech. Cena zadních cyklosedaček je od jednoho tisíce korun výše.