Většinu času stráví bikepacker na kole, když už však takový cyklista zastaví, hodí se vybavení, které využije k odpočinku nebo kempování. Znalí trampeři se v dalším díle seriálu We Love Cycling o bikepackingu nedozví mnoho převratného, nicméně pár cyklotramperských specialit je u bikepackingového výletu třeba znát.
Pryč je doba velkých těžkých spacáků, v kterých byla akorát zima, a navíc se vám pod jejich hmotností prohýbala záda. V současnosti vévodí spacákům duté vlákno, případně peří.
Spacák péřový či z dutého vlákna
Spacák z dutého vlákna je zpravidla levnější a má velkou výhodu ve vlhkém prostředí, kde je schopen udržet vlastnosti. Nevýhodou může být vyšší váha (stále neporovnatelně nižší oproti spacákům z minulého režimu…) a relativně nízká životnost. Vždy záleží na zpracování, ale většinou spacák z dutých vláken ztrácí své schopnosti již po třetím roce používání.
Pokud nemáte hluboko do kapsy a máte rádi kvalitní spaní, vyplatí se připlatit za péřový spacák. Peří izoluje výrazně lépe něž jakékoliv syntetické vlákno, i proto je „péřák“ do dané teploty vždy skladnější a výrazně lehčí.
Problém však může nastat v případě zmoknutí, kdy výhřevnost péřového spacáku většinou klesá. V takovém případě je nutné uvažovat nad spacákem s částečně voděodolnou vrchní vrstvou případně i žďárským vakem. Jedná se o jednoduchý nepromokavý pytel, který lze použít na obalení spacáku a ochránit ho tak před vlhkem.
Karimatky zvýší tepelný komfort i pohodlí
I když se vám občas můžou zdát teplotní údaje na štítcích u spacáků poměrně odvážné, zásadním prvkem pro pohodlné spaní je i funkční karimatka. Moderní karimatky pomohou nejen výrazně zvýšit tepelný komfort spaní, ale i úroveň pohodlí.
Na trhu naleznete několik druhů karimatek: samonafukovací, pěnové nebo jednoduché alumatky. Samonafukovací nebo nafukovací karimatky poskytnou velký komfort, nicméně jsou choulostivé na propíchnutí a jejich váha je poměrně vysoká.
Klasické pěnové karimatky každý z nás zná. Obrovská role není nejvhodnějším tvarem na lehký bikepackingový výlet. Pokud nicméně chcete udržet určitou úroveň pohodlí a zároveň se nebát defektu je pěnovka určitým řešením.
Pro honiče gramů a závodní bikepackery je vhodným řešením jednoduchá alumatka. Luxusu na ní moc nezažijete, nicméně váha a univerzálnost použití jsou obrovskou výhodou.
Investujte do lehkého a skladného nádobí
Pokud preferujete strategii „koupím něco na cestě“, nemusíte se touto kapitolou příliš obtěžovat. Pokud však plánujete výlet do divočiny, univerzální kempingová lžíce vám asi stačit nebude. Vyplatí se investovat do lehkého a skladného nádobí, které se vejde do omezených prostor bikepackingových brašen.
Vařiče jsou taktéž vybavením, které lze pořídit v mikrovelikosti. A přitom čaj i instantní jídlo jsou schopné uvařit velmi dobře. Obecně prostoru na pomůcky pro vaření je na bikepackerově kole poměrně málo. Možností je rámový trojúhelník, případně brašna na řídítkách.
Detaily dělají celek
Přestože preferujete minimalismus v cestování není radno zapomenout na pár detailů. Pokud využíváte silniční tretry a rádi chodíte po památkách nebo třeba hospodách, zcela jistě využijete kryty na kufry. Ošlapané kufry jsou nepříjemností, kterou nechcete řešit na cestách.
Další nedílnou součástí každého výletu by měla být sada nářadí, dle preferencí vašeho kola či zvyků. Malou lékárničkou se základním vybavením na ošetření poranění taktéž zcela jistě nic nezkazíte.
Správným uložením všeho vybavení jsme se zabývali již v minulých dílech. Stačí připomenout – lehké a měkké věci patří do podsedlové brašny a na řídítka. Vybavení vyšší gramáže a hůř balitelné buď na záda nebo do brašen blízko těžiště. Dobrodružství čeká!