I přesto, že jste možná spíše konzervativní typ cyklisty, věřte, že trocha moderní elektroniky může cestu výrazně zpříjemnit. Již pátý díl seriálu We Love Cycling o bikepackingu vás zavede k tématu elektroniky a získávání energie pro její nabíjení.
Bez ambicí to nejde
Na začátku je nutné si stanovit s jakými ambicemi jezdec přistupuje k výletu, cestě nebo expedici. Pokud uvažujete o víkendové jízdě s jedním přespáním venku bez jízdy v noci, není nutné zdroje dobíjení zásadně řešit. Možná však máte rádi jistotu, a tak trochu počítáte se „strýčkem příhodou“, a pak si raději přibalíte i na krátký výlet pár elektronů navíc.
Na druhé straně, čeká-li vás důležitý nonstop bikepackingový závod, kde je standardem několikadenní jízda v noci, je klíčový spolehlivý zdroj elektrické energie. Stejně tak, pokud počítáte s náročnou expedicí divočinou na několik dnů nebo dokonce týdnů bez možnosti nabíjení po cestě, je nutné si zabalit nezávislý zdroj elektrické energie. A jaký zvolit?
Displejům zdar
I když stále dodržujeme pravidlo „čím méně věcí máš, tím jsi šťastnější“, existuje několik elektronických drobností, které na bikepackingovém výletu rádi využijete. Jedním z nich bude zcela určitě kvalitní telefon. Kromě standardních funkcí umí dnešní mobilní telefony zcela nahradit navigaci nebo papírovou mapu a zároveň plní celou řadu dalších funkcí jako je záznam trasy, zjišťování informací o navštívených místech nebo v případě propadnutí trudomyslnosti i poslech hudby.
Na dlouhé výlety existuje celá řada funkčních držáků na řídítka, z těch více propracovaných lze jmenovat SP-Connect, který poskytuje celou škálu možností přichycení telefonu na kolo. Mnoho výkonnostních bikepackerů používá kombinaci telefonu a samostatné navigace GPS a to z důvodu případné chyby nebo poruchy jednoho ze zařízení.
Malý záložní telefon vážící několik desítek gramů je taktéž poměrně častým vybavením zkušených bikepackerů. Pro dokonalé uložení vašich vzpomínek lze uvažovat nad cestovním fotoaparátem, ten však v době kvalitních smartphonů tak trochu ztrácí smysl.
Monočlánky nejstandardnějším a nejdostupnějším zdrojem
Výjimečně nemáme na mysli tatranky ani elektrokola, ale možnost napájení vašich elektronických zařízení na cestách. Nejstandardnějším a nejdostupnějším zdrojem jsou monočlánky typu AA nebo AAA. Čelovky a jednoduché svítilny bývají napájeny právě tímto zdrojem elektrické energie.
Velkou výhodou je, že v našich končinách je většinou možné takové články sehnat i v nejzapadlejší vesnici a znovuobnovit funkčnost vašeho vybavení. Univerzálnost u monočlánků je však vykoupena nižší kapacitou a menší výdrží u energeticky náročných zařízení.
V divočině lze využít moderní dynamo
V případě dostupnosti civilizace lze sofistikovanější vybavení jako například telefon nebo navigaci nabít pomocí záložní nabíječky. Moderním způsobem zálohy elektrické energie jsou pak powerbanky, které lze na bikepacking vřele doporučit. Pomocí různých druhů koncovek můžete nabíjet vaše příslušenství na cestách i během pohybu, a navíc můžete kdykoliv powerbanku nabít pro další použití.
Pro náročné a dlouhé cyklotoulky v divočině lze využít moderní dynamo v náboji. Tímto generátorem elektrické energie můžete přímo napájet přední i zadní světlo za jízdy (o světlech jsme psali v minulém díle), případně dobíjet jakékoliv úložiště (např. právě zmíněnou powerbanku). Z renomovaných výrobců dynam je nutné zmínit německý SON, který se zabývá výrobou spolehlivých dynam již několik desetiletí.
Nenechte se ale seznamem zdánlivě nutného elektronického příslušenství na bikepacking svázat, elektronika by měla na cestách především pomáhat. Cesta je cíl!