Kolo je jeho láskou už od dětství. V sedle tráví desítky hodin. Servis bicyklů se dokonce stal jeho živobytím. Na podzim loňského roku série nečekaných události přiměla Jana Veselého přistoupit k cyklistice s jiným pohledem. A v konečném důsledku se stal jednou z postav projektu Bikefluencer platformy We Love Cycling. Jaký je jeho příběh?
„Od dětství jsem jezdil na kole. Je to jedna z mých životních lásek. Ale jsem čistý amatér. Trénuji ve volném čase po práci. Poslední tři roky dělám servisáka bicyklů. Nejprve dva roky v Liberci, nyní rok ve Frýdlantu,“ vypravuje Jan Veselý.
Pomohl zachránit čtyři životy
Jako amatér absolvuje různé závody. „Převážně maratony a ultramaratony. Čím delší a těžší, tím lepší,“ směje se Jan Veselý, který působil ve třech týmech. „Ale nechtěl jsem jezdit na konkrétním kole, v konkrétním oblečení. Chtěl jsem něco jiného,“ vrací se do průběhu loňského roku, kdy přistoupil k ráznému kroku.
„Byli jsme s přítelkyní u automobilové nehody. Pomáhal jsem z vraku auta na dálnici vytáhnout čtyři lidi, jejichž vůz spadl do retenční nádrže a pasažéři zůstali zaklínění ve vozidle pod hladinou vody,“ vzpomíná.
Všechny členy posádky se podařilo zachránit. A vášnivý biker původem z Liberce si uvědomil, že chce v životě zásadní změnu. „Jednalo se o obrovský impuls. Celý můj život mi někdo pomáhal. Usoudil jsem, že je čas tímhle kolem otočit a začít pomáhat ostatním,“ vysvětluje Jan Veselý.
Projekt Cycling for Life
Záhy se při náhodném rozhovoru od svých rodičů dozvěděl o nemocných s cystickou fibrózou. „Upřímně jsem vůbec nevěděl, o co jde. Ale začal jsem si zjišťovat informace,“ vypravuje Jan Veselý, jak se dostal k poznatkům o dědičné nemoci, která je nevyléčitelná, postihuje zejména dýchací a trávící ústrojí, přičemž pacienti se dožívají v průměru osmadvaceti let.
„Založil jsem projekt Cycling for Life. Vlastně nejde o tým v pravém slova smyslu. Každý si může koupit dres či cyklo doplňky z kolekce, kterou neustále rozšiřujeme. Z každého produktu jde přesně definovaná částka na konto nadace, stejnou částkou přispěje i výrobce,“ vysvětluje Jan Veselý.
Veškeré informace o produktech i celém projektu jsou na stránce projektcfl.cz. „Záleží na každém jedinci, zda si chce koupit dres, čelenku nebo se zapojit do společných akcí v podobě tréninků či závodů, byť ty jsou při současné epidemii otázkou budoucnosti. Měli jsme akci, kdy lidé mohli zakoupit roušku a darovat ji lidem s cystickou fibrózou,“ říká Jan Veselý.
Charitativní jízda dlouhá 320 kilometrů
V plánuje je charitativní jízda dlouhá 320 kilometrů, během které budou moci lidé přispět na konto nadace. „Nikoho k ničemu nenutíme. Ozvalo se nám kupříkladu několik lidí ze Slovenska, kteří si naše produkty koupili. Postupně se rozrůstáme. Chceme oslovit i jednotlivé hobby závody a při prezentacích umístit dárcovskou kasu s letáčky o cystické fibróze s možnostmi, jak nemocné podpořit,“ odkrývá plány Jan Veselý.
Projekt pod záštitou Klubu nemocných cystickou fibrózou a za pomoci sponzorů spustil v říjnu loňského roku, na konto nadace zatím putovaly prostředky ze sedmnácti kompletních sad a mnoha doplňků s logem Cycling for Life.
„Je neuvěřitelné, jakou energii celému projektu Honza věnuje. Čím více lidí se zapojí, tím lépe se bude pacientům dýchat. Je pro mě obrovskou inspirací. Není to obyčejný cyklista,“ tvrdí Marcel Kiefmann, který Jana Veselého přihlásil do projektu Bikefluencer.