Zkušeností má na rozdávání. V sedle kola najel desítky tisíc kilometrů. Ať už na silnici nebo v terénu. Jiří Ježek je nejúspěšnějším paralympijským cyklistou v historii. Šestkrát byl mistrem světa a je majitelem stejného počtu zlatých medailí z paralympijských her.
Jeho doporučení, jak dosáhnout v sedle kola většího pocitu bezpečí v prvním díle rozhovoru s We Love Cycling byla čtyři. Používejte helmu. Buďte vidět. Mějte vyladěné kolo. Nepoužívejte sluchátka. Jaké jsou další rady vášnivého cyklisty?
Respekt, ohleduplnost a úcta
„Zdá se to jako zbytečný apel, protože by mělo jít o samozřejmost. Ale není tomu tak. Je třeba v sedle kola dodržovat pravidla silničního provozu. A chovat respekt k ostatním uživatelům silnice. Osobních automobilů je více, než bývalo v minulosti, což se týká hlavně cyklistů na silnicích.
Jenže respekt je třeba i na cyklostezkách, kde se objevují zástupci nových sportů. Je dobře, že se národ hýbe, ale stezky i krajnice silnic mají určitou propustnost. Proto je třeba být ohleduplný. Nikoho nevytrhne, ani profesionála, pokud přibrzdí. Lepší sáhnout na brzdy, než vyvolat střet.“
Předvídavost a oční kontakt
„Myslete za lidi kolem. Pokaždé počítejte s nejhorší variantou, která může nastat. Očekávejte nepředvídatelné věci. Je to složité udržet celou jízdu koncentraci, ale mnohdy mi předvídavost pomohla vyhnout se velkému střetu. Snažím se navázat oční kontakt.
Je důležité se před každým přechodem, křižovatkou nebo křížením cyklostezky přesvědčit, že o vás řidič ví a stejně tak chodec. Samozřejmě je trošku problém s tónovanými skly, pak je třeba být opatrný a raději mít ruce na brzdách. V minulosti jsem bydlel v centru Prahy, takže než jsem se dostal při tréninku z města, procházel jsem opakovaně důkladným výcvikem.“
Odložte aroganci
„Nedovedu si představit, že šest lidí ve skupině pojede za sebou. Logicky jedou ve dvojicích. Kde to situace umožňuje, nebráním se tomu a nikomu daný postup nevyčítám. Skupinka navíc budí přirozený respekt řidičů, že je na silnici překážka. Ale pokud jízda ve dvojici zbytečně zdržuje provoz, nemá smysl zvyšovat napětí a vyvolávat konfliktní situace. Prostě nebýt arogantní. V Česku je cyklistika nejoblíbenější rekreační aktivita, tudíž hodně řidičů osobních automobilů má vlastní zkušenosti ze sedla kola. A dokáže se vcítit do pocitů cyklistů.“
Kvůli navigaci či telefonování zastavte
„Primární je věnovat se řízení kola a jízdě. V poslední době často potkávám cyklisty, kteří za jízdy studují navigaci připevněnou na řídítkách. Moderní technologie jsou fajn, ale je třeba brát vše s rozumem. Pokud potřebujete znát cestu, zastavte a podívejte se v klidu. Nikdy ne za jízdy a už vůbec ne v křižovatce či její těsné blízkosti.
Velkým nešvarem poslední doby je používání telefonu za jízdy. Nechápu, že někdo telefonuje v sedle kola. Přeci není problém zastavit a hovor vyřídit v bezpečí. Stejně tak pořizování selfie. Hobby cyklisté to vidí u profesionálů. Jenže by si měli uvědomit, že profík má dokonalou techniku, protože na kole prakticky žije. Je třeba zůstat soudný. Cyklisté si mnohdy pořizují selfíčko, ztratí orientaci a uhnou do středu cyklostezky či dva metry do jízdního pruhu na silnici, čímž ohrožují nejen sebe. Zastavte, udělejte snímek a následně pokračujte. Nemá smysl riskovat.“