Nedílnou součástí výbavy, kterou budete potřebovat během bikepackingového výletu, jsou světla! Z předchozích dílů seriálu We Love Cycling už víme, jaké kolo je ideální na moderní cykloturistiku. Rovněž tušíme, v čem povezeme nutné vybavení. Nutností je však i vhodné osvětlení.
Leckterý bikepacker není svázán plánem, ale je řízen svým vlastním pudem, múzami, které cestou vyslyší. Snadno tak sklouzne do noční jízdy, pro jejíž bezpečnost je základ kvalitní světlo. Zkušenosti cestovatelů jsou celkem jasné – není radno spoléhat se na jeden zdroj světla. Výrazně praktičtější je mít světla alespoň dvě. A to nejen z důvodu možné poruchy, ale i z důvodu rozdílného použití během cesty.
Jak na kole rozkrájet tmu
Základním vybavením pro bikepackingový výlet je zcela určitě čelovka umístěná na helmě. Důležitým parametrem je její váha. Dlouhá jízda s těžkým břemenem na hlavě významně unavuje už tak přetíženou cyklistovu krční páteř.
Mnoho cyklistických dobrodruhů čelovku používá jako záložní zdroj světla, případně k osvětlení mapy, blízkých objektů či během kempování. Dnešní výkonné diody umožňují několikahodinový provoz i na nejvyšší výkon při minimalistickém napájení (např. 2-3 ks baterie typu AAA).
Při chladnějším počasí je však nevýhodou umístění baterií, které bývá přímo na těle svítidla. Chlad totiž může snížit kapacitu baterií. Pokud tedy plánujete výlet v chladnějším podnebí, je nasnadě uvažovat o externím umístění baterry packu jak pro čelovku, tak i pro další světla.
Svítidlo umístěné na řídítkách, případně na hlavové trubce či na vidlici bicyklu, poskytuje obrovskou výhodu v podobě prosvícení nerovností terénu z jiného úhlu, než jsou oči pozorovatele – cyklisty.
Díky tomu je jezdec výrazně lépe schopen číst terén a snížit tak riziko nehody. Dostatečné osvícení terénu se hodí nejen horským cyklistům, ale i bikepackerům na asfaltu, kde může být vyhnutí se silničnímu výmolu zcela zásadní. Z oblíbených značek bikepackingových světel lze jmenovat např. českého výrobce Lucifer.
Teplejší barvy jsou přirozenější lidskému oku
Mezi základní parametry, na které je dobré přihlížet při výběru cyklistického světla, lze zařadit úhel záření, barvu světla a taktéž intenzitu světelného toku. Některá svítidla nabízí možnost změny úhlu záření kuželu světla, což se hodí při osvěcování vzdálených předmětů, respektive celé šíře stezky.
I přes schopnost lidského oka adaptovat se na různou barvu světla je obecně známým faktem, že modré světlo probouzí a není příliš příjemné. Zatímco teplejší barvy lze považovat za přirozenější lidskému oku.
U levnějších výrobků se setkáte spíše s modrou nekorigovanou barvou. Sofistikovanější výrobky umí zařídit teplejší barvu osvitu, a tak zpříjemnit cestu stezkou. Z hlediska měření intenzity světla se nevyplatí sledovat pouze hodnotu světelného toku (lumeny). Velmi často se metody měření této hodnoty liší, a tak i když porovnáte světla s teoreticky stejnou hodnotou lumenů, zjistíte, že výkon se může dramaticky lišit.
V neposlední řadě se vyplatí sledovat ergonomii provedení celého světla včetně ukazatelů dostupné kapacity a přepínačů výkonu svítidla. V každém případě je dobré světlo vyzkoušet a zjistit, zda vyhovuje svým výkonem, úhlem osvícením a taktéž zpracováním.
Nová dimenze zážitků
Praxe se může u různých bikepackerů zásadně lišit, nicméně dva zdroje světla jsou zvykem u většiny z nich. Čelovku je potřeba rozsvítit pouze pokud potřebuji vidět pod ruce například během kempování nebo směrem, kam se jezdec ohlédne. Výkonné hlavní světlo na řídítkách je zapnuté stále a ukrajuje tmu směrem k cíli.
I když se možná zdá, že jízda ve tmě je jen pro závodníky a výkonnostní cyklisty, opak je pravdou. Zkuste si někdy projet vaší oblíbenou trasu po západu slunce a možná budete překvapeni z nové dimenze zážitků. Ticho, stezka a občasné tajemné zašramocení to jsou vzácné zážitky, které máte dostupné hned za domem!