Kategorie městských kol je v našich krajích neprávem velmi opomíjená. I když všichni známe slavné kolo paní sládkové z Postřižin. Nicméně v posledních letech milovníci kol v Česku znovu objevují daný typ bicyklů, které jsou stále populárnější? Jaké jsou vlastně typy?
Městské kolo se vyvinulo z „bezpečnostního“ kola. Všechny různé skupiny vznikaly a upravují se dle potřeb trhu a technických možností.
Za časů socialismu se dalo jezdit na Libertě, Sobi 20 a městských Fáčkách. Pak přišel čas horských kol a každý myslel, že je třeba mít sportovní kolo a městská kola skoro vymizela. Poslední roky česká klientela mírně prozřela a postupně zákazníci přicházejí na chuť městským kolům. Už proto, že kola jsou většinou plně vybavená, komfortní, odolná a pohodlná pro každodenní použití.
Urban či Vintage bicykly
Vykrystalizovalo se několik skupin. Velmi specifická je stylová skupina Urban nebo nazývaná též Vintage, zde jsou k mání stroje postavené na karbonových rámech s geometrií mezi silničním a krosovým kolem s top komponenty, většinou bez blatníků. Cena těchto strojů přesahuje i 100 tisíc korun.
Další skupinou jsou kola řekněme běžného typu. Geometrie rámu označme prostě klasicky městská. Kolo vybavené buď běžnou přehazovačkou, nebo vícerychlostním nábojem a u mimořádně pěkných provedení je síla na zadní kolo přenášena pomocí ozubeného řemenu.
Blatníky v elegantním designu, hydraulické brzdy, integrovaný zámek, kryt na převody, integrovaná světla, vysoko posazená řídítka, často odpružená sedlovka, solidní stojánek, nosič s nosností i 25 kg. Spousty provedení pro všechna možná přání a vkus. Co víc je možno si pro pohyb v městě přát? Daný typ je velice rozšířené prakticky ve všech zemích západní Evropy.
Sobi 20 zažívá obrození
U nás nejméně viděná skupina kol jsou stroje „Holandského“ provedení. Ten typ je nejvíce používán v rovinatých oblastech Nizozemska či severozápadního Německa. Vybavením je vlastně totožné s klasicky městským. Vyznačuje se velmi položenou sedlovou trubkou. To přináší, že vzdálenost sedla a pedálů je optimální na šlapání. A stačí sundat nohy z pedálů a jezdec pohodlně dosáhne ze sedla na zem. Tento posed, ale není příliš vhodný do kopců.
Lehce excentrická skupina jsou jezdci na fixkách. Což je kolo vycházející z dráhového kola s pevným jedním převodem. Velmi se ladí vzhled. Od barevnosti omotávek, rámů k jasným barvám plášťů. Často jsou k vidění vysoká karbonová kola. Materiál rámů je mnohdy z ušlechtilé oceli.
Z našich českých městských kol zažívá lehké znovuzrození Sobi 20, které je dnes v dostání ve velmi tuningových provedeních.