Bezdušové systémy stále častěji využívají cyklisté napříč všemi disciplínami. V seriálu We Love Cycling jsme si představili výhody bezdušových systémů, následně potřebný materiál a závěrečná část je věnována samotné přípravě bezdušových kol.
Prvním krokem je umístění bezdušové pásky do ráfku. Ráfek očistěte smývačem, který se rychle vypařuje a nezanechává film. Skvělým pomocníkem je například Isopropyl alkohol.
Pásku začněte lepit zhruba 10-15 centimetrů od otvoru pro ventilek tak, abyste otvor hned přelepili. Pokračujte s lepením pásky po celém obvodu kola. Při instalaci se nebojte aplikovat na pásku tah, pomůže vám to s jejím usazením.
Až se znovu dostanete k otvoru pro ventilek, opět ho přelepte a pásku 10-15 centimetrů po druhém přelepení otvoru pro ventilek nůžkami ustřihněte.
Vezměte jehlu nebo řezák a propíchněte či prořízněte otvor pro ventilek. Otvor očistěte od zbytků pásky.
Z ventilku sundejte plastovou čepičku, dotahovací matku a případný gumový o-kroužek.
Ventilek prostrčte otvorem a zajistěte matkou (a o-kroužkem, pokud ho váš ventilek má). U bezdušových ventilků je na rozdíl od těch klasických dotahovací matka nezbytná!
Plášť a tmel
Nasaďte plášť jednou stranou na ráfek a ujistěte se, že ho nemáte vzorkem do protisměru.
Nasaďte i druhou stranu pláště na ráfek, ale ne po celém obvodu. Malou část obvodu pláště zatím do ráfku neusazujte, vytvoří vám kapsu, do které nalijete tmel.
Protřepat, nemíchat! Je důležité, abyste do pláště nalili i mikročástečky, které mají nezastupitelnou úlohu v zacelování děr. Tyto částečky sedimentují, proto láhev pořádně před otevřením protřepejte!
Snažte se nevylít mléko všude kolem. Pro horské kolo s velikostí „29“ je potřeba 90-120 mililitrů mléka, bike s rozměry „27,5“ si žádá 80-110 ml, horské kolo s rozměry „26“ pak 70-100 ml. Cyklokrosové kolo vyžaduje objem 50-70 ml, silniční 40-60 ml. Samozřejmě je potřeba zmínit, že do širších plášťů budete potřebovat více mléka než do užších. Doplňovat je potřeba každé asi 3 měsíce, v teplém podnebí vysychá tmel rychleji.
Po nalití tmelu do pláště otočte kolo tak, aby se tmel posunul z místa, kam jste tmel lili, do té části pláště, kde jsou patky už usazeny z obou stran. Až poté nasaďte zbývající část patky pláště na ráfek.
Nafouknout a nepustit
Pokud jste se dostali až sem vězte, že následující část může být velmi snadná, ale také velmi náročná. Vše závisí na použitém materiálu a vybavení.
Postup nafouknutí se bude lišit podle toho, jaké prostředky máte k nafouknutí kol k dispozici. Možnosti huštění jsou tři.
Dílenská pumpa. Tady žádné další rady snad kromě malé rozcvičky nejsou potřeba.
Tlaková nádoba. Ať už jí máte jako součást pumpy nebo samostatně, je potřeba nejdřív uzavřít její vypouštěcí ventil. Potom nádobu natlakujte, nasaďte její konec na ventilek a otevřete vypouštěcí ventil. Během vteřinky máte plášť nafouknutý a usazený. Pokud jste vyšroubovali vnitřek ventilku, dočasně ucpěte dřík ventilku prstem a našroubujte jádro ventilku zpátky. Nebojte se, že tlak ztratíte. Důležité je usazení patek pláště do ráfku, takže na požadovaný tlak kolo nafoukáte pomocí pumpy už v klidu.
Kompresor. Podobně jako tlaková nádoba vám kompresor usnadní instalaci pláště. Během nafukování kompresorem mějte kolo postavené pláštěm na zem, ventilkem dolů a s kolem můžete jezdit sem a tam. Tím přiblížíte patky pláště k ráfku a pomůžete si u méně výkonných kompresorů.
Bez ohledu na zvolený způsob nafouknutí kol platí následující. Vyšroubujte jádro ventilku. Tím, že vyšroubujete jádro ventilku usnadníte průchod vzduchu do pláště, protože samotný dřík ventilku má větší průměr. Pokud nemáte jak dostat najednou velký objem vzduchu do pláště, zkuste potřít patky pláště pomocí houbičky s hustou mýdlovou vodou, můžete použít i jar. Kluzké patky plášťů se snáze do ráfku usadí.
Tmel je třeba v plášti rovnoměrně rozprostřít
Kolo je dobré na začátku nahustit na vyšší tlak, aby se plášť správně do ráfku usadil. Hodnota mezi 3-4 bar (okolo 50 psi) by měla být dostatečná. Přes 4 bar však kolo nenafukujte! Během usazování pláště bude pravděpodobně docházet k různému lupání a drobným ranám.
Po úspěšném nafouknutí pláště je dobré zajistit, aby se tmel rovnoměrně rozprostřel uvnitř pláště. Toho docílíte pomocí položením kola koncovkou náboje na zem a jeho lehkým roztočením. Tím se tmel dostane na kritické místo mezi patku pláště a ráfek/bezdušovou pásku.
Nezapomeňte kolo otočit a tento proces zopakovat i na druhé straně. Nejlepší metodou je uchopit plášť dlaněmi z obou stran, kolo trochu nadzvednout a pustit na zem. Po odražení od země kolo opět chyťte dlaněmi, tentokrát o pár centimetrů vedle a opakujte. Můžete také zkusit s kolem driblovat o zem jako s basketbalovým míčem, ale bez jistého umu se neobejdete.