Zažívá úplně novou situaci. Šéftrenér Favoritu Brno František Trkal každý den řeší, jak svoje svěřence motivovat a jak jim postavit trénink v době omezení kvůli pandemii koronaviru. „Není to jednoduchá situace. Kluci měli mít v této době naplno rozjetou sezonu a místo toho pořád jen trénují. Denně nad tím přemýšlím a snažím se jim tréninky co nejvíc zpestřit,“ říká bývalý úspěšný cyklistický závodník, trojnásobný mistr republiky v časovce a majitel 134 vítězství.
Cyklistické závody jsou zatím v nedohlednu. Zvládáte situaci bez problémů?
V první řadě musím říct, že se v ní všichni učíme nějak fungovat, protože nikdo z nás něco podobného nikdy nezažil. Trenéři ani cyklisté. Závody jsou zrušeny a výhled, že se pojede, zatím nulový. Je několik způsobů, jak to všechno pojmout. Hlavně jde o to, aby kluci netrénovali pořád stejně jako před sezonou.
Jak nynější stav tedy řešíte ve Favoritu Brno?
Když vezmu tým mužů, kde to musí být nastavené trochu jinak než u mládeže, tak první variantou je pokračování v přípravě ze zimy. Ale za mě je tohle špatná cesta. Byli jsme v určité fázi, teď měla přijít další vyplněná závody. Kdybychom jen pokračovali v tréninku z doby před sezonou, kluky to nebude bavit. Je potřeba jim tréninky co nejvíc zpestřit. A vysvětlit jim, proč chceme dělat to či ono.
Čím tréninky zpestřujete?
Snažíme se třeba dvakrát v týdnu nasadit simulaci nějaké fáze závodu. To znamená nesedět spousty hodit na kole, protože to už si kluci prožili v zimě, ale spíš děláme kratší tréninky zaměřené víc do intenzity. Třeba si zkusíme časovku na 30 kilometrů. Nekoukat na watty, ale snažit se jet maximum. Dál jsou to části tréninků v meziprahové zóně nebo taky kopce v různých intenzitách. Teď máme určitý blok, v tomto režimu pojedeme zhruba měsíc, pak si dáme krátký odpočinek, a pak bychom do toho zase třeba na dva týdny přidali vytrvalostní složku.
Představuje velký problém, když nemohou cyklisté trénovat společně?
Naši kluci jsou rozeseti po celé republice a trénují individuálně. Náročnější na hlavu to je, protože když člověk jede ve skupině, která má tři nebo čtyři dvojičky, točí se a můžou si povídat. To teď nejde, takže je na trenérovi, aby se snažil udělat trénink zajímavý, i když člověk jede třeba sám.
Je složité přípravu za pochodu měnit?
Jak už jsem říkal, je to úplně nová situace. Každý trenér na to asi má trochu jiný pohled. Já se snažím, aby se mnou závodníci byli na jedné vlně, a hodně s nimi o všem mluvím. Vzájemná důvěra je moc důležitá. Když nebudou vaší filozofii věřit, je to špatné.
Jak vaši svěřenci nynější období zvládají psychicky?
Zatím celkem v pohodě a jsem za to rád. Samozřejmě to není snadné pro nikoho. Pro Favorit normálně začíná sezona někdy v půlce března, prvním vrcholem je Bíteš na konci března. Najednou bylo jasné, že zaběhnutý scénář platit nebude. V první chvíli to byl pro všechny trochu šok, ale chápou to. Uvědomují si vážnost situace. Ale teď máme půlku dubna a uvidíme, jak na tom kluci budou třeba za měsíc.
Závody jsou stále v nedohlednu. Kdy se podle vás sezona rozjede?
To je moc těžké odhadovat. Já viděl reálný červen, ale teď si nejsem jistý. Červenec, srpen? Přece jen je cyklistika s fanoušky masová akce. Myslím, že větší kulturní a sportovní akce vláda uvolní jako jedny z posledních. Letošní sezóna bude pandemií koronaviru hodně poznamenaná, ale z mého pohledu je potřeba už teď hledět i k sezoně příští. Kdyby ti kluci jezdili jen objemy, zblázní se z toho a za rok budou jaloví.