Slavná cyklistická klasika Kolem Flander měla mít v neděli na programu 104. ročník, ovšem stejně jako jiné závody se kvůli pandemii koronaviru nejela. Ale ne tak docela. Díky moderním technologiím organizátoři uspořádali „virtuální Flandry“. A vyhrál je Belgičan Greg van Avermaet z týmu CCC.
Vybraných 13 startujících, mezi nimi i Čech Zdeněk Štybar z týmu Deceuninck-Quick Step, absolvovalo na trenažerech v domácím prostředí závěrečných 32 kilometrů klasikářského monumentu, který normálně měří 267 km.
Útok na legendárním Paterbergu
Rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem, i na trenažerech se jelo hodně ostře. A cyklisté museli zdolat všechny legendární kostkové kopce ze závěru závodu: Kruisberg, Oude Kwaremont a Paterberg.
Právě na Paterbergu 11 km před cílem si načasoval svůj atak van Avermaet, který už na Flandrech skončil dvakrát druhý, ale vítězství slavil až v exhibičním závodě na trenažerech. Byl to útok rozhodující, do cíle přijel sám.
O dvacet vteřin za ním zaostal druhý Belgičan Oliver Naesen (AG2R), třetí byl Ir Nicolas Roche (Sunweb). Zdeněk Štybar, jemuž rychlý závod moc neseděl, obsadil desátou příčku.
Virtuální úspěch van Avermaeta přišel dva dny poté, co jeho stáj oznámila propuštění řady zaměstnanců a snížení platů závodníky kvůli krizi. Majitel obuvnické firmy CCC nevyloučil, že by ze sponzoringu stáje kvůli nulové reklamě mohl zcela vycouvat.
Byl v šoku z rychlosti ostatních
„Musím přiznat, že to byla pěkná dřina. Ani nevím, kdy naposledy jsem měl tak vysokou tepovou frekvenci,“ řekl s úsměvem van Avermaet ze svého domova pro server Sporza. „Na začátku jsem byl úplně v šoku z té rychlosti ostatních a kvůli tomu jsem zůstal na Kruisbergu vzadu. Ale na Patterbergu jsem do toho dal úplně všechno jako na reálných Flandrech. Pak už jsem až do konce skoro umíral. Byl jsem úplně bloklý,“ přiznal belgický vítěz.
„Bylo to hodně zvláštní závodit z domova, ale udělal jsem, co jsem mohl, a jsem spokojen se svým výkonem,“ říkal van Avermaet. „Myslím, že jsme si to všichni užili. Připomínalo to hodně reálný závod, jen jel každý za sebe, bez spolupráce. Ale byl to skvělý nápad. Flandry každý miluje. A když se nemohly jet reálně, byla to alespoň částečná náhrada pro lidi,“ dodal excelentní belgický klasikář.