„Zatím je to tak, že riziko šíření viru je obrovské. Musíme být připraveni na všechno. I na to, že sezóna 2020 bude po odkládání více či méně důležitých závodů zrušena celá, pokud by to mělo být správné řešení pro zdraví nás cyklistů i všech lidí kolem,“ řekl Ital Diego Ulissi z týmu UAE-Team Emirates.
Izolace a šestnáct dnů stresu
Sám už si kvůli koronaviru prožil své. Po závodě UAE Tour (odjelo se 5 etap ze 7), kde skončil devátý, musel v Abú Zabí zůstat v hotelu v karanténě, stejně jako řada dalších závodníků.
„U nás to bylo horší, protože Fernando Gaviria a Max Richeze měli pozitivní test na koronavirus. Šli jsme do okamžité izolace. Každý z nás byl pak v dalších dnech třikrát testován, naštěstí byly výsledky negativní. Ale i tak to bylo hodně stresujících šestnáct dní. Jsem rád, že jsem se mohl vrátit domů,“ řekl Ital žijící ve švýcarském Luganu. Když teď v neděli konečně dorazil za svými blízkými, viděl poprvé dceru Annu, která se narodila začátkem března.
Giro d´Italia odloženo, stejně jako Roubaix
Co se týče budoucnosti, nikdo si netroufá vynášet soudy. Z velkých závodů byly zrušeny všechny březnové klasiky v Itálii a Belgii, naposledy organizátoři odpískali Flandry, Roubaix, Lutych-Bastogne-Lutych, Amstel Gold Race, Valonský šíp a další. Zatím poslední verdikt je, že se nebude závodit do konce dubna. Dál se uvidí…
Zrušeny byly i etapové závody Tirreno-Adriatico (se startem 11. 3.), Kolem Katalánska (21. 3.), Kolem Baskicka (6. 4.) a Kolem Romandie (28. 4.). Co se týče první Grand Tour sezóny, Giro d´Italia, jisté je, že se v původním termínu 8. – 31. 5. neuskuteční. Zástupci Mezinárodní cyklistické unie (UCI) a organizátorů největších WorldTour závodů se nechali slyšet, že by klasikářské monumenty jako Flandry, Roubaix, Lutych a Milán-San Remo chtěli odjet v náhradním termínu. Stejně tak Giro.
UCI rozhodla, že WorldTour sezónu prodlouží do 1. listopadu. „A právě na podzimní termín bychom chtěli přeložit některé klasiky. A Giro alespoň ve zkrácené a pozměněné podobě,“ prozradil prezident UCI David Lappartient. „Upínáme naděje k tomu, že se Giro s některými klasikami odjede. Co se týče Tour de France, tam se zatím nic nemění,“ doufal, že nejslavnější závod planety odstartuje podle plánu 27. června.
UCI se bude snažit podle vývoje situace kalendář pozměňovat. Záleží i na tom, zda nebude přeložena olympiáda v Tokiu na pozdější termín. „Těch nejasností je nyní obrovské množství. A situace se může měnit ze dne na den,“ přiznal první muž UCI.
Home office profesionálního cyklisty
Závodníci žijí v nejistotě. Většina z nich je ve svých domovech a trénují tak, jak jim podmínky dovolí. Italové a Španělé nesmí vyjíždět ven, takže mohou trénovat jen doma na trenažeru. Ostatní mají zatím větší štěstí, ovšem situace se mění z hodiny na hodinu.
Někteří se snaží situaci trochu odlehčit. Třeba takový Němec John Degenkolb dal na sociální sítě video, jak veze za kolem přívěsný vozík se svou ratolestí. „Jste zvědavi, jak vypadá home office profesionálního cyklisty?“, napsal pod svůj příspěvek. „Školy jsou zavřené, tak jsme se se ženou rozhodli, že budeme trénovat společně. Děti to milují. Ale vybíráme si malé poloprázdné cesty, abychom se vyhnuli kontaktům s dalšími osobami. Doma pak přečtu dětem knížku, pustím si nějaký vinyl, a tak to je,“ prozradil Degenkolb.
Jenže všechny profesionály sužuje nejistota. „Protože není jisté, na co vlastně trénujeme. Závody se ruší a člověk neví, které budou první. Takže si nemůžete ani stanovit vrchol, na který chcete vyladit formu. Můžeme jen čekat, co se bude dít. Je to frustrující,“ krčil rameny nizozemský fenomén Mathieu van der Poel.
Bohužel, stav není lepší ani v České republice. Byla zrušena česká jarní klasika a první závod Českého poháru Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš, která se měla jet 29. března. Co bude dál, se neví. „Bohužel, je to hodně složité. Nemůžeme absolvovat společné tréninky, každý trénuje individuálně. A člověk musí nějak ty závodníky motivovat, i když je to těžké, protože nikdo zatím nevidí světlo na konci tunelu,“ přiznal šéftrenér Favoritu Brno František Trkal.