Původní studie
Rozsáhlá studie z roku 2018 sledovala téměř 22000 zdravých mužů s různou mírou fyzické aktivity. Byli to většinou běžci, cyklisti, plavci a veslaři a ve studii byli rozděleni do tří skupin, podle toho, jaké množství fyzické aktivity nahlásili. Skupina s vysokým množstvím aktivity v průměru vykazovala ekvivalent 4 hodinám cyklistiky 25-30 km/h za týden. Prostřední skupina absolvovala v průměru 2-4 hodiny a skupina s nízkým množstvím aktivity méně než 2 hodiny za týden. Autoři pak sledovali jejich míru kalcifikace koronárních tepen jako ukazatele srdečního zdraví.
Skupina s vysokým množstvím aktivity je v bezpečí
Studie ukázala, že skupina s vysokým množstvím aktivity měla více kalcifikace koronárních tepen než zbylé dvě skupiny. To by mělo znamenat vyšší riziko srdečních onemocnění. I přes to však měli sportovci z této skupiny téměř poloviční riziko úmrtí na srdečního choroby v následujících 10 letech.
„Současná studie neukazuje žádné zvýšení rizika úmrtí u sportovců s vysokým množstvím aktivity, kteří mají kalcifikace koronárních tepen,“ řekla autorka studie Dr. Laura DeFina. „Určitě by tito sportovci měli na své kardiovaskulární zdraví dále dohlížet spolu se svým doktorem, ale není důvod k tomu, aby omezovali množství sportovní aktivity.“
Skupina s extrémním množstvím aktivity je taky ok!
Problém však je, že 4 hodiny cyklistiky týdně pro mnohé nadšené cyklisty není zrovna „vysoká míra aktivity“. A proto se autoři rozhodli v listopadu roku 2019 data z původní studie přezkoumat a vytvořit skupinu s „extrémním množstvím aktivity,“ která vykazovala v průměru ekvivalent 14 hodin cyklistiky 25-30 km/h za týden. Z 2100 lidí, kteří patřili do „vysoké“ skupiny se pak do „extrémní“ skupiny kvalifikovalo jen 66 účastníků. A výsledek? Ani sportovci s takto extrémním množstvím tréninku neměli zvýšené riziko srdečních onemocnění.
Roli hraje spousta faktorů, nejen sport
Závěry studie jsou pro nás nadšence do cyklistiky velmi dobrou zprávou! Nesmíme ale zapomínat, že sport je pouze jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují riziko srdečních onemocnění a úmrtí. Roli hraje genetika, úroveň stresu v průběhu života, množství konzumace alkoholu a drog, stravovací návyky a mnoho dalších.
Benefity sportu převáží jakékoli riziko srdečních chorob
Jedna věc, kterou tato studie opět potvrdila je však to, že benefity sportu převáží jeho rizika. Obě skupiny „vysoká“ i „střední“ totiž měly nižší riziko úmrtí ve srovnání s „nízkou“ skupinou. Takže v klidu můžeme všichni dál pokračovat v cyklistice s vědomím, že je pro naše zdraví vhodná takřka v jakémkoli množství.