Austrálie se potýká s požáry každý rok, letos se však situace díky dlouhému období sucha a vysokých teplot dostala do stavu extrému. Vedle místních záchranných složek pomáhaly v boji proti ohnivému peklu také hasičské sbory světových velmocí. Takřka okamžitě se rozběhly kampaně na pomoc zpustošené zemi. Jen na Facebooku bylo vybráno přes 789 milionů korun, finanční sbírky však probíhaly napříč světovými centry, spolky a odvětvími, samozřejmě i světem sportu. Ani cyklistická komunita nebyla k osudu Austrálie netečná.
Jak pomohl cyklistický svět?
Etapový závod Tour Down Under (TDU) je od roku 1999 zahajovacím podnikem seriálu World Tour (WT). Jedná se o jediný závod WT na území Austrálie a Oceánie doplněný o doprovodné závody před i po samotné TDU. Na prvním z nich s názvem Schwalbe Classic, který předcházel samotné Tour Down Under, se všichni jezdci a týmy rozhodli, že věnují na charitu veškeré prize money tohoto závodu, což bylo zhruba 20 000 australských dolarů (AUD, 1 AUD = přibližně 15 Kč). S přispěním organizátorů, kteří věnovali výnos ze vstupného a sponzorů, vznikla hned v úvodu podniku aktivita, jež přinesla Austrálii 640 000 australských dolarů (9 837 440 Kč).
https://www.instagram.com/p/B7f-2-dn6xu/?utm_source=ig_web_copy_link
Co se týče samotných etap závodu, jejich účastníci nezůstali pozadu. Tým Mitchelton-Scott dražil místo v doprovodném vozidle na poslední etapu TDU, místo získal Tony McIntosh za 3 000 AUD.
https://www.instagram.com/p/B7sjsVnhYAr/?utm_source=ig_web_copy_link
Lotto Soudal vyhlásil, že veškerý svůj zisk z prodaných ponožek s klokanem a koalou, věnuje na konto vybraného projektu. Deceuninck-Quickstep věnoval dres s podpisy všech jezdců hasičskému sboru South Australia.
https://www.instagram.com/p/B7kFfbVH1S7/?utm_source=ig_web_copy_link
Morální podpora od Černého a spol.
Jezdci týmu CCC včetně Josefa Černého, který v Austrálii startoval, se pak rozhodli pro morální podporu, když navštívili místní obyvatele v Adelaide Hills, aby jim ukázali stejně velké povzbuzení, jako se jim každoročně dostává během závodu, kdy je celé město u trati a fandí závodníkům. „Jsme vděčni za tuto příležitost ukázat naši podporu lidem, kteří přišli o domovy, zaměstnání i o své blízké během katastrofických požárů běsnících v Austrálii,“ stálo v oficiálním týmovém prohlášení.
https://www.instagram.com/p/B6__UrDl3Is/?utm_source=ig_web_copy_link
Kaťuša, která je dodavatelem oblečení pro tým Israel Start-Up Nation, během závodu vydražila několik dresů a výdělek z aukcí věnovala na dobročinné účely.
https://www.instagram.com/p/B7a8PzSHo0X/?utm_source=ig_web_copy_link
Francouzský cyklistika Romain Bardet dražil v aukci své nové Mavic tretry, které byly vytvořeny s unikátní grafikou přímo pro něj. Tyto nádherné botky byly vydraženy za 1 050 dolarů a Romain celou tuto částku daroval.
Současný mistr světa Mads Pedersen společně s Koen de Koertem vymysleli podobný způsob, jak získat peníze pro australské organizace bojující proti požárům. Koen de Kort věnoval 1 dolar za každého jezdce, kterého v etapě porazil, včetně celkové klasifikace. Mads Pedersen naopak věnoval dolar za každého jezdce, který byl před ním (včetně celkové klasifikace). A vzhledem k tomu, že skoro pořád dojížděl téměř poslední a celkově skončil na posledním 132. místě, „naspořil“ během šesti etap Austrálii několik tisíc dolarů.
Dres do dražby věnoval i Alex Dowsett, Andre Greipel, Rick Zabel a Elia Viviani, včetně několika ženských týmů.
Česká podpora
Kromě Josefa Černého se čeští cyklisté ani jejich týmy k situaci nevyjádřili. To se ovšem nedá říct o ostatních českých sportovcích. Fotbalový klub Bohemians Praha 1905 má k Austrálii historický vztah, to právě oni mají ve znaku klokana. Fotbalisté přispěli penězi z prodaných upomínkových předmětů, magazínů a vstupenek a Austrálii bude věnováno i první jarní ligové utkání klubu, které Klokani sehrají doma proti Slavii Praha. Bez výtěžku z tohoto utkání tak Bohemians dohromady přispěli částkou přes 50 000 Kč.
https://www.facebook.com/bohemi1905/photos/a.122020804550308/2666410230111340/?type=3
Tíživá situace Autrálie dolehla i na tenisty, kteří zde hrají první grandslam sezóny. Z českých zástupců je sympatické gesto Karolíny Plíškové, která věnovalo za každé své eso odehrané na tomto grandslamu 200 dolarů, Petra Kvitová pak svá esa směnila za 150 dolarů, a navíc se zúčastnila benefičního turnaje hvězd, z něhož putovalo na pomoc lidem zasaženým požáry téměř 5 milionů australských dolarů (přibližně 75 milionů korun).
https://www.instagram.com/p/B7VrDF6pO9V/
Z nesportovního prostředí pak stojí za zmínku aktivita Zoo Praha, která zažila těžké časy během povodní v roce 2002. Prostřednictvím její sbírky se podařilo vybrat přes 21 milionů Kč a v Česku se jedná o jednu z nejvýraznějších stop v pomoci Austrálii.
Tento článek nemá ryze cyklistický obsah. Příběh hořící Austrálie však zasáhl svět a dokázal spojit jednotlivce, týmy, země, národy i kultury. Podle hrubých odhadů se podařilo jen za měsíc a půl vybrat více než 500 000 000 australských dolarů, což je pro zdecimovanou zemi jasná podpora a znamení, že v pelotonu světa není na své trápení sama.