Jak takový trénink v zimě vypadá? Po volnu, které trvá v průměru zhruba tři týdny až měsíc, je nezbytné začít pozvolna pracovat na kondici. Ke slovu v českých podmínkách přicházejí procházky, posilovna, běžky, stabilizační cvičení, hokej nebo třeba jízda na horském kole (dobré zpestření hlavně pro silničáře).
„Model přípravy je samozřejmě odlišný u závodníků z týmů WorldTour a cyklistů, kteří působí třeba v domácích kontinentálních týmech. Každý vstupuje do sezóny v jinou dobu. Všeobecně ale platí, že po volnu by si měl člověk trénink co nejvíc zpestřit. Když někdo jezdí deset měsíců na kole, není důvod, aby musel hned po pauze najíždět kilometry,“ říká František Trkal, bývalý úspěšný závodník a dnes šéftrenér Favoritu Brno.
Štěpánová miluje běh a chytly ji skialpy
Podobný názor má i bikerka stáje Superior XC Karla Štěpánová. „Mám to tak nastavené taky. Na kole jezdím celý rok a potřebuju dát odpočinout nejen nohám, ale i hlavě. Když nejezdím cyklokrosy, tak se během listopadu a prosince snažím věnovat jiným sportům. Ty hodiny se dají nahnat i jinde než na kole. Takže preferuji posilovnu nebo klasický běh, který mám strašně ráda. Když jsem byla v prosinci v Livignu, přidala jsem i skialpy a běžky. To mě moc chytlo,“ prozrazuje Karla.
https://www.instagram.com/p/B5dfY9VHJWy/
„Já chodím cvičit do posilovny, hraju hokej, vyrážím na běžky nebo pěší túry. Když je snesitelné počasí, vyjedu na biku. A samozřejmě jezdím na ergometru,“ popisuje Roman Kreuziger, cyklista týmu NT Pro Cycling (dosud Dimension Data). Rád v tomto období vyráží i na běžky do Livigna, letos v prosinci se tam potkali se Zdeňkem Štybarem.
https://www.instagram.com/p/B5w8-txHTA2/
Většina silničářů už v prosinci odjíždí se svými týmy na první soustředění do tepla. „A už tam chci přijet v nějaké kondici,“ říkal v minulosti Zdeněk Štybar z týmu Deceuninck-Quick Step. Jako bývalý mistr světa v cyklokrosu si skoro každoročně na přelomu roku „naordinuje“ i pár krosových závodů, takže má oproti kolegům další zpestření. Tým mu v tom nebrání.
Cyklokros? Pro Štybara skvělá příprava
„Cyklokros mám pořád rád. Dobře mi zapadá do přípravy a je to pro mě skvělý trénink směrem k silnici. Chci si atmosféru nějakých těch závodů užít a dobře potrénovat bez ambic na velké výsledky,“ tvrdí cyklista, jehož jedním z domovů je i Belgie a fanoušci ho v Mekce cyklokrosu neustále zbožňují. Tuto zimu absolvoval v Belgii hned devět cyklokrosových závodů včetně Světového poháru v Zolderu. Nejlepším výsledkem bylo 6. místo v Sint-Niklaas 21. prosince na závodě kategorie C2.
https://www.instagram.com/p/B5yNzjyq2ZK/
Úvodní tréninkové kempy elitních silničních týmů před novou sezónou probíhají v prosinci v lokalitách, kde se dají najíždět první kilometry. Hodně oblíbenou destinací je Španělsko, konkrétně přímořská letoviska Calpe, Denia či Oliva nedaleko Valencie. I v této době tam bývá ideální počasí na trénink, přes den nějakých 13 stupňů a slunečno. Vyráží se i na Mallorku nebo Kanárské ostrovy.
Někteří závodníci si ve Španělsku dokonce dlouhodobě pronajímají apartmány, Polák Michal Kwiatkowski, bývalý mistr světa, si ho v Calpe před léty koupil a jezdili tam s ním trénovat jeho krajané. Vraceli se tam několikrát i během sezóny.
Černému Španělsko pomohlo
V Denii trávil hodně času Josef Černý (CCC). Třeba před sezónou 2018, kdy ještě působil v královéhradeckém týmu Elkov Author, si tam na pět měsíců pronajal apartmán. „Myslím, že se ta investice vyplatila. Dřel jsem tam poctivě, abych byl na sezónu dobře připraven,“ řekl v srpnu roku 2018, který byl zatím v jeho kariéře nejlepším. Vybojoval domácí tituly v časovce i závodě jednotlivců a na několika zahraničních etapových závodech skončil v top 10. Vyneslo mu to angažmá ve WorldTour.
Dnes je v jednom týmu spolu s hvězdami van Avermaetem, Trentinem, Zakarinem i krajanem Hirtem. Přípravu musel uzpůsobit brzkému startu do sezóny. Už je totiž v Austrálii, kde 21. ledna odstartuje jako první z Čechů sezónu úvodním worldtourovým závodem Tour Down Under.
Petr Vakoč, nová posila týmu Alpecin-Fenix, si jako tréninkové destinace oblíbil Gironu a Andorru ve Španělsku. Jen v Andoře to touto dobou může být trochu složitější kvůli sněhu. Není zdaleka sám, někteří cyklisté si v těchto lokalitách dokonce pořídili apartmány a během roku tam tráví dost času. To platí i o různých místech v Itálii nebo v okolí Nice a Monaku.
https://www.instagram.com/p/B5tK5TJALAb/
Roman Kreuziger často trénuje v Itálii u Lago di Garda, kde má jeho rodina již řadu let zázemí, Zdeněk Štybar zase na Mallorce. Léta tam jezdil na soustředění, až si tam nakonec pořídil nemovitost a s rodinou tu během roku tráví dost času. „Vždycky tam nejlíp zregeneruju a podmínky pro trénink jsou i v zimě dobré,“ tvrdí Zdeněk, který rozjel na Mallorce i podnikatelské aktivity.
Nyní už profesionály většinou čeká druhý tréninkový kemp, opět v lokalitách s dobrým počasím, protože je potřeba najíždět kvalitní tréninkové kilometry. Když teď vyrazíte třeba do Calpe, na okolních silnicích nelze nepotkat cyklistu. Připravuje se tam řada týmů.
300 kilometrů? Žádný problém 🙂
Elitní profesionálové už mají ze závěru loňského roku za sebou všechny potřebné testy, které vyhodnocují nejrůznější specialisté. Na základě jejich výsledků mají závodníci vypracované nejen tréninkové plány, ale třeba i jídelníčky, protože v tomto období už musí stravu řešit. Hřešit mohou v tomto směru v podstatě jen během volna po sezóně.
Cyklisté z domácích týmů většinou odjíždějí na soustředění do tepla až v novém roce. Někteří třeba individuálně už v prosinci. „V našich podmínkách se dá v závěru roku většinou taky trénovat na kole. Někdy to není ideální, ale je tu prostor nasměrovat trénink i jiným směrem. A vždycky je tu i možnost jízdy na trenažéru. Samozřejmě, že je před sezónou potřeba ty kvalitní kilometry v teple najet, ale za mě to stačí po novém roce. Ideálně odjet třeba na měsíc do tepla,“ říká šéftrenér Favoritu Brno František Trkal.
V těchto dnech prostě cyklisté pracují na plné obrátky. Procházejí obdobím, z něhož těží podstatnou část sezóny. A věřte, že byste jim asi teď zrovna jejich život moc nezáviděli, protože je to pořádná dřina a tréninky mají několik fází.
Jeden příklad za všechny: třeba takový Geraint Thomas, vítěz Tour de France z roku 2018, se už v prosinci loňského roku na sociálních sítích pochlubil fotkou svého cyklocomputeru po jednom z tréninků a bylo tam následující: 309,4 km, čas jízdy 8:35:15, průměr 36 km/h…
V cyklistice prostě nikdo nemá nic zadarmo.