Jak utéct zimě? Na Mallorce sníh nepotkáte

Autor: Frantiska Blazkova

Není žádným tajemstvím, že Mallorka je místem, kam před zimou utíká spousta profesionálních i amatérských závodníků, kteří odmítají trénovat na zasněžených silnicích v třeskutých mrazech. Jak se Mallorka stává stále populárnější pro tréninkové kempy a cyklistické dovolené, může být těžké zvolit správné trasy mezi místy propagovanými na Instagramu a v různých cestopisech. Proto jsme pozvali Camerona Jefferse, závodního cyklistu a youtubera, který občas pro We Love Cycling prozkoumává nové lokality, abyste se vy nemuseli zdržovat hledáním na internetu.

Samozřejmě můžete objevovat Mallorku na perfektně hladkých silnicích, kterými je celý ostrov protkaný, ale dá se vyjet i mimo asfalt. Aby se mohl Cameron po ostrově pohybovat pohodlně a bezpečně, vybavil se nedávno faceliftovaným autem ŠKODA SUPERB SCOUT v barvě Lava Blue. Vzal si s sebou silniční a gravel kolo, to aby nebyl limitován terénem. A my musíme dodat, že na cyklistiku na Mallorce je potřeba se řádně připravit, pravděpodobně vás čeká spousta stoupání.

Pokud nepatříte mezi ty, kteří chtějí zůstat pouze u hladkého asfaltu, můžete si užít spoustu zábavy na méně frekventovaných trailech na vašem gravel kole. Některá cyklistická média odvážně prohlašují, že horská kola jsou mrtvá, protože gravel je nyní novým králem terénu. My se neodvážíme stát za takhle tvrdým prohlášením, ale je pravda, že široké pláště ve spojení s berany jsou stále populárnější.

Mallorka vám v zimě nabídne skvělé podmínky na silnici i v terénu. Na trailu není takový provoz jako na silnici, přesto musíte dávat pozor. Kozy či krávy vynořující se odnikud, kořeny nebo kluzké kameny, to všechno jsou věci, kterým je potřeba se vyhnout. „Příroda je tu stejně pestrá jako klima. Po cestě můžete vidět lesy, spoustu ptactva, ale hlavně kozy, které vám budou přebíhat přes cestu, jak jsem před chvílí zjistil. Určitě na nějakou narazíte,“ říká Cameron ve videu a směje se. Gravel dobrodružství, jež ve videu vidíte, bylo natočeno na trailech kousek od města Alcúdia, tak si to nezapomeňte poznamenat.

První vyhledávání cyklistických lokalit na Mallorce s pomocí Google vám najde všechna ta známá místa jako proslulou 270° zatáčku na Sa Calobře nebo nádhernou cestu na Cap de Formentor. Ale jaká jsou Cameronova nejoblíbenější místa?

Západ slunce nad zátokou Port de Pollenca.

„Je těžké zúžit výběr pouze na tři nejlepší místa na Mallorce, nabídka je velká. Ale jako první to u mě určitě bude Coll de Femenia, který se nachází hned za městem Pollenca na úpatí hor Tramuntana. Stoupání je asi 7 km dlouhé a výhledy po cestě nahoru jsou úžasné. Kopec ani není tak prudký, proto nevadí, když jím budete začínat svoji vyjížďku,“ sdílí Cameron svůj nejoblíbenější kopec/sjezd na Mallorce.

Výhled směrem na Sierra de Tramuntana.

„Jako druhé nejoblíbenější místo vyberu cestu spojující Valldemossu a Deiu. Provoz na této straně ostrova není tak velký a cesta vedoucí kousek od pobřeží nabídne skvělé výhledy na hluboké, modré moře po levé straně a na vysoké hory po straně pravé.“

Výhled na Pavilon u Son Marroig kousek od Deia

Po cestě projedete několika malými vesničkami, kde můžete zastavit na kafe. „Perfektně hladký asfalt a slunce na obloze, co víc si přát,“ zasní se Cameron a my jenom souhlasíme.

„Třetí z mých nejoblíbenějších cest zahrnuje i ty dvě zmíněné výše. Začíná se v pobřežním městě Port de Pollenca a zamíříte přes roviny k Sa Poblu. Následně pokračujte k Valldemosse, ze které už se pojedete domů, ovšem přes hory. Nevynecháte kopec Piug Major, na jehož vrchol se dostanete po 14 kilometrech stoupání po klikatící se silnici. Ještě asi 15 kilometrů je to po hřebeni, než konečně sjedete z Coll de Femenia zpátky do Port de Pollenca, kde můžete vyjížďku zakončit na kávě (a možná i dortu) v Cafe 1919. Celková délka je asi 150 km.“ Nezapomeňte, že Cameron na kole závodí a na 150kilometrové výlety už budete potřebovat nějaký trénink, a hlavně znát své schopnosti. Na trase je ale tolik krásných míst, že můžete trasu rozdělit na několik kousků, mezi kterými můžete přejíždět autem.

Na ostrově jsou důležitá i pravidla provozu a jejich dodržování. Kvůli vinoucím se silnicím buďte připravení na ostré brždění před serpentýnami. Že máte dávat pozor na ostatní cyklisty, snad ani nemusíme připomínat. Buďte ale opatrní i kvůli chodcům, bruslařům, běžcům a i surfařům, kteří míří se svými prkny k vodě. Platí to pro řidiče aut i cyklisty, buďte k ostatním ohleduplní. Obyvatelé ostrova jsou na cyklisty zvyklí a jako řidiči se vůči cyklistům chovají neuvěřitelně slušně. „Když jsem poprvé před pěti lety přijel na Mallorku, byl jsem překvapen tím, jak jsou místní k cyklistům vstřícní,“ podotýká Cameron. Když jsme jezdili po ostrově a hledali tu perfektní trasu na kolo, opravdu jsme ocenili pomoc chytrých asistenčních systémů v autě, jako např. rozpoznávání dopravních značek, které nám pomohly dodržovat místní pravidla ke spokojenosti nás i Malorčanů.

Nezapomeňte ale na to, že i když vám místní nebudou způsobovat žádné problémy, stejně byste vždycky měli mít dostatečnou výbavu pro teplejší i chladnější počasí. Pokud vyjedete do hor, počasí se může rychle změnit a snadno vás může zastihnout déšť. Než se sami do hor vydáte, ujistěte se, že máte kolo a veškerou výbavu funkční, a nezapomeňte mít nabitý mobil pro případ nouzové situace. Když se počasí zhorší, určitě oceníte vychytávky na autě ŠKODA SUPERB SCOUT tak jako Cameron. Auto má zabudovaný mechanismus na otevření kufru pomocí gesta nohy, takže se do auta dostanete i bez zdlouhavého hledání klíčů po kapsách, když ještě máte plné ruce kola a další výbavy.

Je zimní výlet na Mallorku něco, co byste si nechtěli nechat ujít? Učarovaly vám úžasné výhledy, perfektní silnice, klidné lesní traily, písečné pláže nebo snad modré zátoky? Povězte nám to na Facebooku, a pokud máte vlastní tipy z Mallorky, budeme rádi, když se o ně podělíte!