Nejlepší cyklistika filmových pláten

Autor: Siegfried Mortkowitz

Historie cyklistiky je spojená také s filmovou produkcí. Fiktivní příběhy i dokumentární filmy, v tomto výběru nejlepších cyklistických filmů si každý přijde na své.

Zloději kol (1948)

Nejlepší cyklistický film zároveň patří mezi nejlepší filmy, které kdy byly natočeny. Film režiséra Vittoria De Sicy se odehrává v poválečném Římě, kdy se Itálie ještě vzpamatovávala z hrůz druhé světové války a sehnat práci bylo velmi obtížné. Chudý otec od rodiny dostane práci jako lepič plakátů. K přejíždění po celém městě používá kolo. Je pro jeho práci nezbytné, a proto když mu ho zanedlouho ukradnou, opět musí řešit existenciální problém, jak uživit sebe a rodinu. Se svým osmiletým synem prohledávají město ve snaze dopadnout lupiče i s kolem. Pomocí tohoto jednoduchého námětu odhaluje film společenskou situaci v poválečné Itálii, kdy je člověk člověku sokem a v této džungli mají právo na práci a důstojný život pouze ti nejschopnější.

Film byl oceněn cenou Academy Awards za nejvýznamnější cizojazyčný film vydaný v USA v roce 1949, získal Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film a cenu BAFTA za nejlepší film roku 1950. Zároveň je údajně nejoblíbenějším filmem Leonarda di Capria.

Trio z Belleville (2003)

Tento velice populární francouzský animovaný film vypráví příběh madam Souzy, starší paní, která adoptuje svého vnuka Šampióna. Ten se během dospívání stane favoritem jistého závodu jménem Tour de France, ale během jedné z etap ve vysokých horách zmizí. Francouzská mafie ho unese do fiktivního města Belleville. Madam Souza se rozhodne Šampióna zachránit a vydává se za doprovodu jeho tlustého a věrného psa na záchrannou akci. V Belleville potkává tři dámy, které bývaly ve třicátých letech kabaretní zpěvačky. S pomocí jejich důvtipu se snaží Šampióna osvobodit.

Ačkoliv je ve filmu velice málo dialogu, je vysoce oceňován publikem i odbornou kritikou pro svůj unikátní styl animace. Byl nominován na dvě ceny Academy Awards – nejlepší animovaný film a nejlepší hudba. Zároveň byl k vidění i na filmovém festivalu v Cannes v roce 2003, i když se jednalo o projekci mimo soutěž.

Wadjda (2012)

Tento film by se dal označit jako průlomový hned z několika důvodů. Zaprvé se jedná o film natočený výhradně v Saudské Arábii a zadruhé se jedná o první saudský celovečerní film režírovaný ženou, Haifaou al-Monsourovou. Vyhrál mnoho ocenění na festivalech po celém světě a je prvním saudským filmem, který byl oficiálně nominován na cenu Academy Awards v sekci nejlepší zahraniční film.

Je to příběh desetileté holčičky, která žije v hlavním městě Riyadh. Sní o zeleném kole, na němž by mohla závodit se svým kamarádem Abdullahem. Přesně takové krásné kolo potkává každý den ve výloze cyklistického obchodu, který míjí cestou do školy. V Saudské Arábii ale dívky podle zákonů na kole jezdit nesmí a její matka jí odmítá kolo koupit. Film se dotýká mnoha aspektů života v Saudské Arábii, ale (spoiler) matka jí kolo nakonec koupí a Wadjda Abdullaha porazí.

Bicycle Dreams (2009)

Dokumentární film o RAAM, tedy Race Across America, který se každoročně koná napříč celým americkým kontinentem a měří 4 828 km. Film se vydává po stopách závodníků tohoto závodu z roku 2005. Jezdci Jure Robic, Bob Breedlove, Cat Berge, Christopher MacDonald a Patrick Autissier vyrážejí ze San Diega na svou dlouhou cestu na východ. Breedlove ovšem nepřežije čelní srážku s dodávkou a ostatní závodníci se musí vyrovnat s touto ztrátou a přemítají, zda-li v závodě vůbec pokračovat.

A Sunday in Hell (1976)

Dánský dokumentární film mapující průběh závodu Paris–Roubaix v roce 1976. Tento film je hodnocen jako nejlepší film o profesionální cyklistice. Zachycuje nejen události samotného závodu, ale i unikátní atmosféru této jedinečné akce. Paris–Roubaix je jednou z nejznámějších a nejdramatičtějších jarních klasik a zároveň patří mezi pět monumentů (jednodenních závodů) tohoto sportu. Většina trasy vede po úzkých, dlážděných a prašných silnicích severní Francie, které jsou nebezpečné i za sucha. V deštivém počasí se z nich stává kluzký tobogán plný zrádných zatáček a výmolů.

Ve filmu jsou představeni lídři jako Eddy Merckx, Roger De Vlaeminck, Freddy Maertens nebo Francesco Moser a jejich týmoví jezdci, kteří obětují svůj výsledek pro vítězství svého lídra. Po závodě se kamera dostává do útrob velodromu, kde se vyčerpaní závodníci sprchují a někteří z nich dávají interview.

Bonus

Jako bonusové video se můžete podívat na úryvek z němého filmu z roku 1923, kde komik Buster Keaton jede na historickém odrážedle pro dospělé.