Vyhrát mistrovství světa je těžké v každém sportovním odvětví. Ať už jsou to kuličky, šipky, krasojízda nebo třeba zmíněný fourcross. Aby člověk stanul na nejvyšším stupni, musí být v daném odvětví top. A dostat se na takovou úroveň obnáší mnoho hodin dřiny, ať už jde o jakýkoli sport.
Rozhodl duhový dres?
Proto je třeba před uměním Romany Labounkové smeknout. Zvlášť, když dokázala titul obhájit, což vždy bývá daleko těžší. V elitní kategorii se stala jediným sportovcem, který pro Česko získal duhový dres, takže její vítězství v anketě o Krále cyklistiky není tak nepochopitelné.
Fourcross je nesmírně atraktivní disciplína pro diváky. Čtyři závodníci vystartují najednou na stejné trati. Je to sešup dolů, kořeny, kameny. Dochází tam často ke kontaktům, pádům, a hlavně to není dlouhý sjezd, takže diváci závodníky po celou dobu vidí. Češi v něm vždycky zářili, ale teď zažívá tato disciplína trochu ústup ze slávy. Už se nejezdí v rámci mistrovství světa horských kol, ale má svůj samostatný šampionát. A třeba žen jelo letošní mistrovství světa ve Val di Sole jen osm. Což samozřejmě nijak nesnižuje úspěch Romany.
Fanoušci se neshodují
V očích fanoušků cyklistiky jsou názory na vítěze ankety rozporuplné. Ve Sportovci roku je to často ještě horší, protože mnoho z hlasujících má blíž k jiným sportům a jiný úhel pohledu na to, kdo byl nejlepší. Často jde o srovnávání nesrovnatelného.
„Jezdím na kole, ale královnu jsem doteď neznal. Přišlo mi to divné. Dle mě by si to někdo úplně jiný zasloužil víc… I když je dvakrát mistryně světa,“ píše v diskuzi na facebooku k článku o Králi cyklistiky jeden z fanoušků. A další přidává: „Při vší úctě k Romaně je to srovnávání nesrovnatelného. Konkurence ve 4x a konkurence ve World Tour jsou hodně jiné úrovně. Takže pro mě je král Štyby.“
Štybar nebo Labounková?
Ano, Štyby. Přezdívka Zdeňka Štybara. Ten má za sebou velmi dobrou sezónu. V dresu stáje Deceuninck-Quick Step letos vyhrál dvě pekelně těžké belgické klasiky zařazené do WorldTour. A sice Omloop Het Nieuwsblad a E3 BinckBank Classic. Jsou to závody, kde je pokaždé dvacet favoritů a spousta dalších černých koňů. Vyhrát ho je vždy nesmírně náročné.
Zdeněk kromě toho vyhrál etapu na závodě Kolem Algarve, byl třetí v etapě na Vueltě, skončil čtvrtý na Strade Bianche, osmý na Paříž–Roubaix a na konci sezóny se blýskl parádním 13. místem na mistrovství světa v konkurenci 197 startujících.
Byla to jedna z jeho nejlepších sezón v profipelotonu, přesto se Králem cyklistiky nestal. „Těžko se to srovnává. Romana se na to určitě namakala, ale Štybyho vyhrané klasiky jsou pro mě prostě víc. Nicméně, naprosto v pohodě dokážu žít s tím, že někdo to cítí jinak,“ píše jeden z fanoušků v diskuzi.
Jaký je náš názor? Taky s tím dokážeme žít, asi jako všichni. Hlasující rozhodli ve prospěch Romany Labounkové, tak jí koruna patří. Ale Zdeněk Štybar měl fenomenální sezónu a jeho výsledky jsou daleko víc než jedno fourcrossové zlato. I v celosvětovém měřítku. Tak to prostě je. Doma korunu nedostal, ale pro něj je daleko větším vítězstvím, že díky skvělým výsledkům dostal v Deceuninck-Quick Step smlouvu na další dva roky.