Správný výběr hudby
Autoři nové studie publikované v roce 2019 v časopise Psychology of Sport and Exercise si vzali za cíl prozkoumat fyziologické a psychické účinky motivační hudby při sprintovém intervalovém tréninku (SIT). Výzkumníci nejprve sestavili panel dospělých dobrovolníků, jimž dali za úkol zhodnotit motivační vlastnosti 16 skladeb s rychlým tempem. V samotné studii pak byly použity 3 skladby, které získaly nejvyšší motivační hodnocení.
„Hudba je nejčastěji používána jako disociativní strategie. To znamená, že dokáže odvést pozornost od fyziologických reakcí těla na fyzickou aktivitu, jako je zvýšený srdeční tep nebo svalová bolest,“ řekl Matthew Stork, postdoktorand ze School of Health and Exercise Sciences na univerzitě UBC Okanagan. „Pokud jde o cvičení ve vysoké intenzitě, tak se zdá, že je nejefektivnější hudba s rychlým tempem, která je vysoce motivační.“
Tři dvacetivteřinové sprinty
Studie se účastnilo 24 dospělých s nedostatečnou fyzickou aktivitou, 12 mužů a 12 žen, kteří neměli předchozí zkušenosti se SIT. Dostali za úkol provést tři sety SIT, každý za jiných podmínek: s motivační hudbou, s podcastem bez hudby a zcela bez doprovodného zvuku. Každý set trval přibližně 10 minut a skládal se z rozehřátí na začátku, tří dvacetivteřinových sprintů oddělených krátkými pauzami a vychladnutí na konci.
Cvičení s hudbou si užili daleko více
Účastníci uváděli, že měli z intervalového tréninku ve vysoké intenzitě při poslechu hudby mnohem větší radost. Ukázalo se také, že při setu s motivační hudbou měli vyšší tep a vyvinuli na kole vyšší výkon v porovnání se sety s podcastem a bez zvuku.
„Intervalový trénink je časově nenáročný a přináší hodnotné zdravotní benefity dospělým, kteří nemají dostatečnou fyzickou aktivitu. Jednou z hlavních nevýhod je však fakt, že je tento způsob cvičení pro lidi nepříjemný. To může vést až k ukončení snahy se takového cvičení pravidelně účastnit,“ řekl Stork. „Věřili jsme, že motivační hudba lidem pomůže si cvičení více užít, překvapil nás však zvýšený tep. To bylo zcela nové zjištění.“
Autor této studie spekuluje, že zvýšený srdeční tep může být následkem jevu zvaného „entrainment“, který říká, že lidé mají vrozenou tendenci přizpůsobovat své biologické rytmy rytmům hudebním.
Hudba může pomoci neaktivní lidem získat z cvičení více
Tento výzkum je dobrou zprávou pro všechny, kteří cvičí málo. Správná volba hudby takovým lidem může pomoci zvýšit intenzitu cvičení a také vylepšit zážitek, který si s cvičením spojí. Možná právě taková hudba bude tím, co je přiměje cvičit pravidelně.