Jak připravit kolo na Bikepacking

Autor: Jiri Kaloc

Nové technologie dělají dlouhé cesty na kolech dostupné pro všechny. Už není potřeba speciální kolo a hromada vybavení jako kdysi, když chtěl člověk vyrazit na dálkovou cyklo-turistiku. S příchodem bikepackingu, minimalistického způsobu objevování nových cest a trailů, se hodně změnilo. Pojďme se podívat, co budete potřebovat, abyste na bikepacking připravili vaše kolo.

Už nemusíte obstarávat těžké nosiče a speciální velko-objemové brašny, abyste mohli vyrazit na dobrodružný víkendový cyklovýlet. Bikepacking je o jednoduchém cestování s lehkým vybavením. Vše, co potřebujete je jízdní kolo, ať už horské, silniční, nebo městské, ke kterému připnete pár brašen, ty naplníte jen nejnutnějším vybavením, uděláte několik jednoduchých úprav a můžete vyrazit.

Vyberte ty správné brašny

Všechny brašny vhodné na bikepacking mají několik společných vlastností. Svou váhou a velikostí jsou minimalistické a vyrábějí se z velmi odolných a nepromokavých materiálů. Existuje několik druhů, každý je vhodný pro jiný typ nákladu. Nemusíte pořizovat všechny, stačí jen ty, které poberou vše, co plánujte vzít sebou.

Sedlové brašny jsou ideální na spacák, protože je lze dobře stlačit. Brašny na rám je vhodné naplnit těžšími kusy vybavení jako je vařič, jídlo či nářadí, aby zůstalo těžiště kola co nejníže. Brašny na řídítka se naopak hodí na lehké kousky výbavy, třeba na karimatku, aby nekomplikovaly řízení kola. Brašny na horní rám jsou vhodné na věci, které potřebujete mít po ruce, jako jídlo.

https://www.instagram.com/p/BTlq9pqBqr4/

Upravte odpružení

Než vyrazíte s plně naloženým kolem na trail, je dobré přidat asi 10 psi na zadní odpružení, zhruba 5 psi na přední a zvýšit tlumení komprese, aby odpružení reagovalo svižně i při větším zatížení. Tohle je ale jenom obecné doporučení, bude potřeba si s tím trochu pohrát v závislosti na váze vašeho nákladu.

Přeřaďte

Čím těžší náklad, tím více budete muset tlačit do pedálů, pokud ovšem nepodřadíte. I kopce, které většinou zvládáte bez problémů, budou s plným nákladem a po dlouhém dni v sedle nová výzva. Nebojte se jít na 24-zubý převodník, nohy vám poděkují.

Vyberte širší pláště

Kola s těžkým nákladem jsou stabilnější na širších pláštích, zejména v terénu. Můžete vyzkoušet pláště v rozmezí 6 cm až 7,5 cm pro trochu extra pohodlí během dlouhých hodin, které na kole strávíte.

Připravte se na víkendový cyklovýlet

Teď, když máte kolo připravené a vybavené brašnami, je čas vybrat to správné vybavení. Nejdřív budete potřebovat věci na přespání – stan, spacák a karimatku. Čím lehčí a menší si můžete dovolit, tím lépe. Extra ponožky a pláštěnka jsou nutné pro každý výlet. Nezapomeňte taky na základní hygienické potřeby jako kartáček, pasta, ručník a deodorant, pro případ, že byste se chtěli večerech družit. Kvalitní světla na kolo, pro případ, že pojedete po setmění a čelovka do kempu se přijdou vhod. Extra duše a základní nářadí na kolo jsou samozřejmostí.

Pokud jedete na víkend, tak se obejdete bez vybavení na vaření, restaurace a hospody po cestě to jistí. Na delší výlety se ale vyplatí zainvestovat do malého přenosného vařiče. A pokud vás lákají opravdu dlouhé výpravy, tak se můžete inspirovat u lidí, jako je Sean Conway, kteří se tím živí!

Svůj výlet si můžete naplánovat i přes náš Plánovač cyklotras.

Další Bikepacking v sérii

Všechny články ze Bikepackingérie