Aklimatizace je klíčová
Nikdo se nemůže dočkat, až vyrazí v první teplý den pouze v krátkém dresu a kraťasech – vždyť na to jsme čekali celou zimu! Ale čeho je moc, toho je příliš, a na velká vedra, která nyní sužují nejen Českou republiku, je potřeba se náležitě připravit. Pokud nenabídnete tělu dostatek času k aklimatizaci na vyšší teplotu, můžete to snadno přehnat. Tělo se rychle a snadno přehřeje, a až se budete klepat zimou ve 32 °C, budete vědět, že jste to přepískli. Aklimatizace trvá zhruba 1–2 týdny, ve kterých je dobré být více ostražitý. Tělo můžete na teplo připravit i několika návštěvami sauny nebo lekcí hot jógy. Nezapomínejte, že kolem poledne bývají teploty nejvyšší, takže v průběhu aklimatizace plánujte tréninky na ráno nebo naopak až na večer.
Opalovací krém jako nejlepší pomocník
Spálit se na slunci je na začátku vždy snadné a každý ví o rizicích rakoviny s tím spojených. Ale víte, že slunce může přispět i k větší únavě a zrychlení metabolismu? I když může znít rychlejší metabolismus lákavě, nenechte se zmást. Znamená to i metabolismus vody a jeho zrychlení vám s pitným režimem pomáhat nebude. Nikdy nevyjíždějte na cyklotrasu bez opalovacího krému a vybírejte cyklistické oblečení s UV protekcí. Neměli byste zapomenout ani na cyklistickou čepici kvůli ochraně před úpalem a kvalitní sluneční brýle.
Vhodné cyklo oblečení
Když už mluvíme o výběru oblečení – není důvod nevyužít pestrou škálu moderního cyklo oblečení, které nabízí spoustu výhod oproti klasickým dresům. Pro jízdu v horkém počasí je nejlepší lehký, třeba i síťovaný, dres. Ten by měl být schopen efektivně transportovat pot od těla i v těch nejvyšších teplotách, což vám pomůže v ochlazování. Lehké podvlékací tílko vám naopak pomůže v dlouhých sjezdech, kde vás propocený dres nebude studit. Vozit ve vedru rukavice se může zdát kontraproduktivní – kolem zápěstí vedou cévy těsně pod povrchem a tělo se i tudy zbavuje přebytečného tepla. Ale dlaně se zpotí a následně pravděpodobně budou omotávka nebo gripy vašeho kola klouzat, takže větší jistotu při úchopu řídítek vám zajistí právě rukavice.
Naplánujte si cyklotrasu
Vzpomenout si na hodiny zeměpisu a ponořit se do plánování vašich vyjížděk vás také může uchránit před spalujícím sluncem. Chladněji bývá například ve stinných údolích s tekoucím potokem nebo na pobřeží moří a oceánů. A kdo už zapomněl, že teplota klesá asi o 0,65 °C na 100 výškových metrů? Záleží, kde zrovna bydlíte, ale vyjet mimo vaše běžné trasy se může vyplatit.
Dejte si realistické cíle
Matka příroda se přeprat nedá. Buďte rozumní a snažte se pochopit, že ve velkém vedru nepodáte takový výkon jako v chladnějších dnech. Pokud ale musíte závodit, je dobrým nápadem zkrátit rozjíždění klidně o polovinu. Kratší rozjíždění pro vás bude pocitově stejně náročné a před startem v tropickém horku rozhodně nechcete ztrácet zbytečně moc tekutin. I WorldTour týmy zkracují svým závodníkům rozjíždění v extrémně horkých dnech a zároveň dělají vše pro to, aby jezdci neztráceli tekutiny. Chladí je pomocí vest s ledem i velkých větráků.
O tom, jak je během závodu postaráno o jídelníček a pitný režim hvězdného Petera Sagana se dozvíte v našem článku Světové hvězdy a speciální diety – Peter Sagan.
Pít, pít a pít ještě víc
Správná hydratace není něco, co by se stalo přes noc. Už několik dní před závodem nebo velkým výletem zvyšte svůj příjem tekutin. Kromě pití více vody to znamená i větší podíl ovoce bohatého na vodu, jako jsou meloun nebo okurka. Nezapomeňte, že sodík vám pomůže s udržením vody ve vašem těle, a během jízdy na kole pijte nápoj obohacený o elektrolyty.
Správná regenerace je klíč k úspěchu
Regenerace je důležitá vždy, ale v extrémním horku musíte být více pozorní k vaší potréninkové rutině. Dopředu si připravte jídlo i nápoje, které chcete mít po tréninku po ruce, abyste nemuseli zdržovat vyčerpané tělo s jejich přípravou. Správná svačinka by měla mít poměr karbohydrátů/sacharidů/cukrů k proteinu/bílkovinám 4:1. Opět nezapomeňte hodně pít i v několika hodinách po výkonu, a to i v případě, že nebudete mít žízeň. Pomůže vám to s regenerací a budete připraveni vyrazit do horka i další den!
Více se tématu svačin věnujeme v článku Čtyři tipy na svačinu na celodenní cyklovýlet.