Vlakem na cyklovýlet – vše, co potřebujete vědět

Autor: Jiří Kaloč

Blíží se léto a čas cyklovýletů. Česká železniční síť je jednou z nejhustších na světě a přeprava kol je zde běžná, takže určitě stojí za to cestu vlakem vyzkoušet a prozkoumat tak nové stezky a zajímavá místa. Víte, co přeprava kola ve vlaku obnáší? A který dopravce nabízí nejlevnější lístek pro vaše kolo jako zavazadlo?

Převážet kola autem se často jeví jako pohodlnější varianta, nicméně vlaky nabízejí výhody, kterými auta nedisponují. Jednou z nejzajímavějších je fakt, že se nemusíte vracet do stejného místa, konec trasy můžete naplánovat na jakoukoli vlakovou zastávku. Řidiči také ocení, že se po náročném dni v sedle nemusí ještě několik hodin soustředit na řízení. Cestou vlakem domů si mohou odpočinout všichni účastníci výletu. Ekologické cestování vlakem jde s cyklistikou skvěle dohromady. V České republice působí několik železničních dopravců a každý z nich řeší přepravu kol trochu jinak. Na spoustě linek sice nebudete mít možnost výběru dopravce, je ale dobré vědět, co můžete očekávat.

České dráhy

České dráhy nabízejí dva způsoby přepravy kol. Pokud najdete u vybraného spoje symbol jízdního kola, tak lze přepravovat kolo jako spoluzavazadlo. Pokud uvidíte symbol kufříku, můžete kolo poslat stylem „úschova během přepravy“. Pokud však u spoje najdete symbol přeškrtnutého kola, tak přeprava kol není možná vůbec.

  • Spoluzavazadlo – v tomto režimu si můžete kolo přepravit pod svým dohledem. Kolo si sami naložíte do označeného prostoru, který najdete online v plánku vagonu, případně na dotaz u přepážky či průvodčího. Je dobré rezervovat si sedadlo poblíž, abyste měli kolo na dohled.
  • Úschova během přepravy – tato varianta vám umožní kolo naložit s pomocí průvodčího do zvláštního prostoru pro přepravu kol. Po dobu přepravy je kolo pod dohledem průvodčího.

Tipy

Symboly kola i kufříku mohou být v kroužku, což znamená, že si místo pro kolo můžete rezervovat, nebo v obdélníku, tam je rezervace předem nutná. Pokud plánujete cestu ve frekventované dny (svátky, prázdniny) nebo na populárních turistických trasách, určitě stojí za to si místo pro kolo rezervovat. Stejně tak je rezervace předem vhodná, pokud cestujete jako větší skupina.

Pokud využijete variantu úschova během přepravy a dojde k poškození jízdního kola, je nutné si tuto skutečnost nechat zaměstnancem ČD ve vlaku potvrdit. Bez tohoto potvrzení by pak nebylo možné uplatnit reklamaci a nárokovat náhradu vzniklé škody.

Převážet kola autem se často jeví jako pohodlnější varianta, nicméně vlaky nabízejí výhody, kterými auta nedisponují. Foto: Profimedia, ImageSource.

Cena

Cena přepravy se pohybuje v rozmezí 30–75 Kč podle ujeté vzdálenosti. Pokud plánujete více jízd za den, tak můžete využít celodenní jízdenku pro kolo za 99 Kč. Pokud budete rezervovat místo pro své kolo přes e-shop, tak je rezervace zdarma, na přepážce vás vyjde místenka pro kolo na 35 Kč, u průvodčího na 50 Kč. Pokud zvolíte úschovu během přepravy, tak je nutné připočítat ještě poplatek 20 Kč (pozor, pokud přestupujete, tento poplatek je nutné zaplatit za každý vlak zvlášť).

RegioJet

Přeprava jízdních kol je povolena pouze ve vlacích, které mají vagony typu low cost – bez servisu. Každý z  vozů třídy low cost přepraví maximálně tři kola. Kolo jste povinni umístit na stojan, který se nachází na začátku nebo na konci vozu. Řazení najdete v rezervačním systému RegioJet, stojany na kola jsou označeny jednoduše symbolem „kolo“.

Cena

Přeprava jízdních kol je zcela zdarma, musíte si pouze místo pro své kolo předem rezervovat.

Leo Express

Leo Expres umožňuje přepravu kol vždy v období od 1. dubna do 30. října. Každý vagon přepraví maximálně čtyři kola a výhodou je, že všechny vozy tohoto dopravce jsou nízkopodlažní, takže nástup s kolem je opravdu snadný. Rezervační systém vám během objednávky sdělí, zda je pro kolo ještě místo, a nabídne vám místenku v blízkosti kola, abyste jej měli na dohled. Po nástupu kolo uskladníte do držáku ve stropě vozu.

Cena

Přeprava jednoho kola vás vyjde na 49 Kč bez ohledu na ujetou vzdálenost a je nutná rezervace místa pro kolo předem.

Vyrazit na výlet vlakem ocení také řidiči. Po náročném dni v sedle nemusí ještě několik hodin soustředit na řízení.

Arriva

Arriva přepravuje kola celoročně. Rezervace místa pro kolo předem zatím není možná, přeprava probíhá pouze do vyčerpání kapacity. Vlaky však mají kapacitu pro převoz osmi kol, ve špičkách dokonce dvojnásobnou, takže šance, že místo bude, je reálná. Kola se ve vlacích uskladňují na hácích umístěných vždy na obou koncích soupravy.

Cena

Přeprava jednoho kola v úseku PrahaBenešov vás vyjde na 10 Kč a v úseku Praha–Nitra na 25 Kč.

GW Train

Dopravce GW Train přepravuje kola ve všech svých vlacích přes léto, v zimě mají přednost lyže. Místo pro své kolo si můžete rezervovat jen ve vlacích na Šumavě, v ostatních regionech je přeprava pouze do vyčerpání kapacity a neumožňuje rezervace předem. Kola se ukládají do držáků u vstupu do vlaku.

Cena

Přeprava jednoho kola vás vyjde na 40 Kč bez ohledu na ujetou vzdálenost.

 

Ekologické cestování vlakem jde s cyklistikou skvěle dohromady. V České republice působí několik železničních dopravců a každý z nich řeší přepravu kol trochu jinak. Foto: Profimedia, imageBROKER

Kterého dopravce si vybrat?

Pokud vám jde o cenu, tak si rezervujte místo v RegioJetu, a kolo s vámi pojede zdarma. Pokud vám jde o dostupnost, nejvíce míst pro kola a největší počet spojů nabízí České dráhy, ale přeprava vás pravděpodobně vyjde nejdráž. Nezapomeňte však místo pro kolo vždy rezervovat, a pokud vyrážíte jako větší skupinka, tak kontaktujte dopravce předem, zejména ty, kteří rezervace nedělají, ušetříte si tak spoustu problémů.