Kdy s výukou jízdy začít?
Odpověď není jednoznačná, a to z několika důvodů. Dítě je plně motoricky vybaveno mezi 6. a 7. rokem života, proto v tomto věku obvykle nastupují do školy. Dřívější počátek školní docházky by neměl smysl, s nedovyvinutou jemnou motorikou by se děti například nemohly naučit psát, ať by se učitel snažil sebevíc. Pokud své dítě chcete nechat vyvíjet přirozeně a do jeho pohybového vývoje zasahovat co nejméně, doporučujeme začít s výukou jízdy na kole až s nástupem do školy.
Většinou ale uvidíte mnohem menší děti, jak se prohánějí na odrážedlech v blízkosti svých rodičů. Studie, která by zkoumala dopady tohoto vývojově nepřirozeného pohybového stereotypu na pohybové ústrojí v pozdějším věku, neexistuje, a tak se můžeme o případném pozitivním nebo negativním vlivu pouze dohadovat.
Odstrkovadla a odrážedla
Důležitou otázkou také je, jestli chcete svého potomka vést k cyklistice pro radost, nebo jestli chcete vychovávat malého závodníka. V druhém případě se brzkému startu a specializaci nevyhnete, bez toho to dnes nejde. Na začátku jsou nejlepší různá odstrkovadla – „motorky“ a jiné stroje, které jsou dvou nebo třístopé. S odstrkovadlem může dítě začít už mezi prvním a druhým rokem života a naučí se na něm pohybovat vpřed. Nejdříve se bude odstrkovat oběma nohama najednou, jak ale bude dozrávat motorický systém, přejde na kontralaterální vzor lokomoce, tedy bude se střídavě odrážet levou a pravou nohou.
Pro trochu starší děti jsou určená odrážedla. Mohou na nich dovádět už od batolecího věku a naučí je stabilitě na dvou kolech. Pokud pohyb na odrážedle zvládnou bez problémů, stabilitu na kole budou mít naučenou, a vy se tak při přechodu na šlapací kolo zcela obejdete bez opěrných balančních koleček.
První opravdové kolo
Po odrážedle je na řadě už skoro opravdové kolo. Má kliky, řetěz a musí se na něm šlapat. Velikosti se určují podle průměru kol. Vybírat tedy budete spíše podle výšky vašeho dítěte než věku. Dvanáctipalcová kola jsou ta nejmenší a způsob, jak zjistit, jestli takové kolo už je pro vaše dítě vhodné, je jednoduchý.
Ze sedla musí pohodlně dosáhnout na pedály i řídítka a zároveň alespoň špičkami bot na zem. Ideálně by mělo dosáhnout ze sedla na zem skoro celými podrážkami bot, dítě tak bude mít větší jistotu, že při zastavení z kola nespadne.
Balanční kolečka – ano, či ne?
Nejmenší dvě velikosti dětských kol, tedy 12“ a 16“ kola, se většinou prodávají i s přídavnými balančními kolečky, ta jdou ale snadno odmontovat. V případě, že už vaše dítě nebojácně dovádí na odrážedle, doporučil bych začít rovnou bez balančních koleček. Ze začátku bude pro dítě náročné soustředit se na šlapání, brzdění a držení rovnováhy najednou, ale za chvilku se to naučí. Na balanční kolečka by si totiž dítě opět zvyklo a naučenou jízdu na odrážedle by zapomnělo. Je zcela na vás, zda a kdy začnete svého potomka učit na kole, ale s rozmachem odstrkovadel se dá s ježděním začít opravdu brzy.
V příštích dílech seriálu se zaměříme na způsob, jak dítě naučit jezdit na kole, a na výběr vhodného kola.