Vyplatí se kupovat biopotraviny? Jsou zárukou vyšší kvality a větší koncentrace živin? Jak si stojí ve srovnání s obyčejnými potravinami od místního farmáře bez certifikace? V tomto článku se podrobněji podíváme na oba typy potravin. Možná budete překvapeni, jaké trumfy v rukávu poctivé české potraviny mají.
Co přesně znamená BIO?
Potraviny, které nesou nálepku BIO, musí splňovat přísná pravidla výroby. Při pěstování nesmí být použity pesticidy, umělá hnojiva ani geneticky modifikované organismy (GMO) a plodiny musí splňovat specifické požadavky na jakost a zdravotní nezávadnost. Co se týká biomasa, to musí pocházet ze zvířat, která mají pravidelný přístup na pastvu, jsou krmena bioplodinami a nejsou jim podávána antibiotika ani růstové hormony. BIO je tedy v zákoně definovaný pojem a stát garantuje, že když si potravinu s tímto označením koupíte, tak si můžete být jistí, že všechny zmíněné požadavky splňuje.
Co je lokální potravina?
Pojmy jako „lokální“ nebo „farmářská“ potravina na rozdíl od biopotravin nejsou zákonem regulovány. To, že něco vypěstoval farmář z vašeho kraje, neznamená, že v procesu nebyly využity pesticidy, herbicidy nebo GMO. Zcela libovolně však ani tyto pojmy používány být nemohou. Žádný druh označení zboží nesmí ve spotřebiteli vzbuzovat klamavý dojem.
Na první pohled to vypadá, že BIO je rozhodně lepší volba, která spotřebiteli dá jistotu vyšší kvality. Na druhý pohled už to tak jednoznačné není. Zde je několik důvodů, proč mohou být lokální potraviny často lepší volbou.
1) Jsou nejméně stejně tak výživné
Výzkumníci ze Stanfordu vydali v roce 2012 rozsáhlou metaanalýzu, která shrnuje výsledky 237 nejrelevantnějších studií na téma kvality biopotravin. K jejich překvapení se ukázalo, že biopotraviny průměrně obsahují podobné množství bílkovin a tuků, ale i vitamínů a minerálů jako jejich běžné protějšky. Z pohledu obsahu živin tedy za výrazně nižší cenu dostáváte srovnatelný výrobek. Jediný faktor, který byl u bioplodin spolehlivě příznivější, byl obsah pesticidů. Nicméně obsah pesticidů je regulovaný i v běžných potravinách, takže něco vyloženě nevhodného by se na trh dostat nemělo.
2) Jsou čerstvější
Biopotravinám, které se u nás z větší části dovážejí ze zahraničí, může trvat cesta k vám na talíř až o tři dny déle než těm lokálním. Možná se to nezdá jako moc, ale čerstvé ovoce i zelenina každým dnem po sklizni ztrácí cenné živiny. Například studie z roku 2010 ukázala, že hrášek ztrácí až 51 % obsahu vitamínu C během prvních 24–48 hodin od sklizně. Další studie ukázaly, že po třech dnech od sklizně, i přes uskladnění v chlazeném prostředí, má čerstvé ovoce stejné množství řady živin jako ovoce mražené.
3) Jsou zralejší
Velkou výhodou lokálních farmářských plodin je sezónnost – na výběr máte takřka vždy právě to, co zrovna zraje. Máte tedy největší šanci koupit nejen čerstvé, ale i opravdu zralé potraviny. Dovážené biopotraviny k vám totiž nejen putují déle, ale musí se také sklízet daleko předtím, než dosáhnou plné zralosti. Plodiny, které dozrávají po cestě, zaručeně nebudou mít stejné spektrum živin jako ty sklizené ve správný čas.
4) Podpoříte malé výrobce a soběstačnost vašeho kraje
Zájem o lokální potraviny motivuje lokální farmáře, aby obdělávali půdu a zvyšovali tak soběstačnost regionu i celé České republiky. Bližší kontakt s menší farmou může výrazně změnit váš vztah k jídlu. Člověk si snáze váží toho, co jí, když vidí, odkud se potraviny berou a jakou práci dá jejich produkce. A k tomu všemu ještě uděláte něco pro naše životní prostředí. Biopotravina, která letí přes půl planety, totiž zanechá větší ekologickou stopu než jakákoli lokální.
Jak na to?
Ideální je vydat se na farmářské trhy, popovídat s různými farmáři a vybrat si toho, jenž je vám svým přístupem nejbližší. Když budete mít štěstí a najdete farmáře, který pěstuje plodiny a chová zvířata poctivým, tradičním způsobem, tak máte vyhráno – získáte lokální potraviny v kvalitě ne tak vzdálené kvalitě biopotravin za výrazně nižší cenu.